МАКФАКС

Култура

Јан Харлан, продуцентот на Кјубрик вечерва во разговор со публиката на СФФ

Јан Харлан, продуцентот на Кјубрик вечерва во разговор со публиката на СФФ

Daily news

Специјалниот гостин на годинешното јубилејно издание на Скопје филм фестивал, Јан Харлан, во недела вечер ќе има предавање и разговор со публиката. Јан Харлан бил извршен продуцент на филмовите „Пеколен

Прочитајте го целиот напис
23.04.2017

Литературно матине за деца во Општина Илинден   

Литературно матине за деца во Општина Илинден   

Daily news

Во Домот на култура „Илинден“, во рамките на 18-та Литературна манифестација „Илинден 2017“, се одржа традиционалното Литературно матине за деца, на кое учениците од трите основни училишта во Општина Илинден

Прочитајте го целиот напис
23.04.2017

Втора премиера на „Ах љубов моја“ на Коле Ангеловски

Втора премиера на „Ах љубов моја“ на Коле Ангеловски

Daily news

Во рамките на Скопје филм фестивал, во петок вечер својата втора премиера на годинашното издание ја имаше новиот македонски игран филм „Ах љубов моја“, на режисерот и сценарист Коле Ангеловски.

Прочитајте го целиот напис
22.04.2017

Почнува литературниот детски фестивал Ракатки

Почнува литературниот детски фестивал Ракатки

Daily news

Овогодинешното издание на литературниот детски фестивал Ракатки ќе се одржи во Домот на културата „Ацо Караманов“ во Радовиш. По објавениот конкурс и пристигнатите творби, жири-комисијата одбра триесетина најдобри творби кои

Прочитајте го целиот напис
22.04.2017

Промоција на книгата „50 години литературен клуб Копнеж“

Промоција на книгата „50 години литературен клуб Копнеж“

Daily news

Во рамки на одбележувањето на светскиот ден на авторското право беше промовирана книгата „50 години литературен клуб Копнеж“. Книгата содржи

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Ума Турман ќе претседава со жирито на „Извесен поглед“ во Кан

Ума Турман ќе претседава со жирито на „Извесен поглед“ во Кан

Daily news

Канскиот филмски фестивал објави дека американската актерка ќе го предводи жирито на престижната програма во која годинава учествува и македонската

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Собата на Ван Гог во еко дизајн

Собата на Ван Гог во еко дизајн

Daily news

Во рамките на прсетојното издание на фестивалот „Скопје креатива 2017“ што ќе се одржи од 4-6 мај во МКЦ, Архитектонски

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Бојан Вулетиќ, режисер на „Реквием за госпоѓа Ј.“: Не е сѐ така црно

Бојан Вулетиќ, режисер на „Реквием за госпоѓа Ј.“: Не е сѐ така црно

Daily news

Иако горчливо чувство кое задолжително треба да се исплакне со солзи, зрелата естетика и јасната драматургија примарно оставаат впечаток по

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Македонска комедија на Скопје филм фестивал

Македонска комедија на Скопје филм фестивал

Daily news

Вечерва на програмата на Скопје филм фестивал е премиерата на новата македонска комедија „Ах љубов моја“ на Коле Ангеловски.  Премиерната

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Делата од ликовната колонија Михајлово во Прилеп

Делата од ликовната колонија Михајлово во Прилеп

Daily news

Изложба на 30 дела од ликовната колонија Михајлово од Кавадарци ќе биде отворена денескаво 20.00 часот во ликовната галерија на

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Макфакс е-билтен

Email *