МАКФАКС

Филм

Шведскиот филм ”Кругот” во среда и четврток во Кинотека

Шведскиот филм ”Кругот” во среда и четврток во Кинотека

Филм

Амбасадата на Шведска во Скопје, во соработка со Кинотека на Македонија, во среда и четврток од 20 часот, во Кинотеката на Македонија, ќе го прикаже шведскиот филм ”Кругот”, кој се

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Дени Де Вито во завршни преговори за улога во филмот „Дамбo“ на Тим Бартон

Дени Де Вито во завршни преговори за улога во филмот „Дамбo“ на Тим Бартон

Филм

Американскиот актер Дени Де Вито е во завршни преговори со продуцентите на филмската адаптација на дизниевиот цртан филм „Дамбо“ (Dumbo) во улогата на директорот на циркусот во филмското остварување коешто

Прочитајте го целиот напис
14.03.2017

Почина британскиот актер Џон Форџем по фаталниот пад

Почина британскиот актер Џон Форџем по фаталниот пад

Филм

Познатиот британски актер Џон Форџем почина на 75-годишна возраст по фаталниот пад и скршеницата на клучната коска, објавија во саботата медиумите. Весникот Daily Mail пишува дека причина за смртта е

Прочитајте го целиот напис
11.03.2017

Премиера на краткометражниот филм „Последните камбани“

Премиера на краткометражниот филм „Последните камбани“

Култура

  Краткометражниот филм „Последните камбани“, работен по сценарио и во режија на Николче Поповски, а со Мето Јовановски во главната улога, ќе биде премиерно прикажан во четврток, со почеток во

Прочитајте го целиот напис
09.03.2017

Сарандон и Ланг во серијата за Џоан Крафорд и Бет Дејвис

Сарандон и Ланг во серијата за Џоан Крафорд и Бет Дејвис

Филм

Од неделата на американската кабелска телевизија FX почнува прикажувањето на серијата на режисерот Рајан Марфи под насловот „Кавга: Бет и

Прочитајте го целиот напис
05.03.2017

Ѕвездите од The Big Bang Theory се откажаа од дел од хонорарите за колешките да земат повисоки плати

Ѕвездите од The Big Bang Theory се откажаа од дел од хонорарите за колешките да земат повисоки плати

Култура

  Актерската екипа на популарната американска хумористична серија The Big Bang Theory покажа голема колегијалност во новите преговори за платите

Прочитајте го целиот напис
03.03.2017

Погледнете го македонскиот хип хоп документарец „Сложувалка”

Погледнете го македонскиот хип хоп документарец „Сложувалка”

Култура

  Деновиве на музичкиот сервис youtube.com официјално беше закачен македонскиот документарен хип хоп филм „Сложувалка”, во реализација на неформалната организација

Прочитајте го целиот напис
27.02.2017

Скандалозна Оскаровска церемонија: Месечева светлина најдобар филм, Ла Ла Ленд освои шест Оскари

Скандалозна Оскаровска церемонија: Месечева светлина најдобар филм, Ла Ла Ленд освои шест Оскари

Занимливости

Мјузиклот „Ла Ла Ленд“ освои шест Оскари на 89-та церемонија на доделувањето на наградите на Американската академија за филмска уметност

Прочитајте го целиот напис
27.02.2017

Филмот „Elle“ на Пол Верховен го доби Сезарот за најдобар филм

Филмот „Elle“ на Пол Верховен го доби Сезарот за најдобар филм

Филм

Трилерот „Elle“ (Таа) на режисерот Пол Верховен и француската актерка Изабел Ипер во главната улога во петокот ноќта во Париз

Прочитајте го целиот напис
25.02.2017

Бесплатна премиера на археолошкиот документарен филм „Спасувајќи го Мес Ајнек”

Бесплатна премиера на археолошкиот документарен филм „Спасувајќи го Мес Ајнек”

Култура

  Еден од најпопуларните и најнаградувани документарни филмови во последните неколку години “Спасувајќи го Мес Ајнек” (Saving Mes Aynak) ќе

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Макфакс е-билтен

Email *