МАКФАКС

Манифестации

Младиот македонски пијанист Арда Мустафаоглу лауреат на Sirmium Music Fest“

Младиот македонски пијанист Арда Мустафаоглу лауреат на Sirmium Music Fest“

Манифестации

Македонскиот пијанист Арда Мустафаоглу го освои првото место и е прогласен за лауреат на натпреварот во категорија на постари пијанисти од основните школи. Наградата ја доби на интернационалниот пијанистички натпревар

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Добитник на наградата „Златен венец“ на СВП за 2017 е Чарлс Симиќ

Добитник на наградата „Златен венец“ на СВП за 2017 е Чарлс Симиќ

Манифестации

Добитник на наградата „Златен венец“ на „Струшките вечери на поезијата“ (СВП) за 2017 година, е поетот и есеист од САД, роден во Белград во 1938 година, Чарлс Симиќ, соопшти Управниот

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Објавен јавниот конкурс за интернационалниот стрип натпревар во рамки на стрип салон „Велес 2017“

Објавен јавниот конкурс за интернационалниот стрип натпревар во рамки на стрип салон „Велес 2017“

Манифестации

Стрип центар на Македонија со седиште во Велес го објави јавниот конкурс за интернационалниот стрип натпревар, којшто се организира во склоп на 15-тиот (јубилеен )Интернационален стрип салон „Велес 2017“… Интернационалниот

Прочитајте го целиот напис
10.03.2017

Второто издание на Зимскиот поетски фестивал на Струшките вечери на поезијата

Второто издание на Зимскиот поетски фестивал на Струшките вечери на поезијата

Манифестации

Второто издание на Зимскиот поетски фестивал на Струшките вечери на поезијата ќе се одржи од 25 февруари до 1 март, а свеченото отворање ќе биде свеченото отворање ќе биде во

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Францускиот филм „Џанго“ го отвора 67. Берлинале

Францускиот филм „Џанго“ го отвора 67. Берлинале

Манифестации

Со свечената премиера на францускиот филм „Џанго“ во Берлин во четврток започнува 67. Берлински филмски фестивал, познат како Берлинале. Филмот

Прочитајте го целиот напис
09.02.2017

Министерката Елизабета Канческа-Милевска ја доби наградата „Yes to Art“

Министерката Елизабета Канческа-Милевска ја доби наградата „Yes to Art“

Манифестации

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска ја доби меѓународната награда „Yes to Art“ за остварувања во уметноста и културата, во рамките

Прочитајте го целиот напис
27.01.2017

Наградата „Караманов“ за 2016 ја доби поетската збирка „Тела“ од Славица Гаџова Свидерска

Наградата „Караманов“ за 2016 ја доби поетската збирка „Тела“ од Славица Гаџова Свидерска

Култура

  За најдобар поетски ракопис на 43- те Караманови поетски средби, жирито го избра насловот „Тела“на поетесата Славица Гаџова Свидерска.

Прочитајте го целиот напис
02.12.2016

Филмот „Акт“ го отвори Меѓународниот фестивал за анимиран филм „Анимакс Скопје Фест“

Филмот „Акт“ го отвори Меѓународниот фестивал за анимиран филм „Анимакс Скопје Фест“

Манифестации

Со филмот на македонскиот уметник Ацо Станковски „Акт“ започна шестото издание на Меѓународниот фестивал за анимиран филм „Анимакс Скопје Фест“.

Прочитајте го целиот напис
02.12.2016

ОСТЕН учествува на првиот саем за уметност Art Thessaloniki – International Contemporary Art Fair

ОСТЕН учествува на првиот саем за уметност Art Thessaloniki – International Contemporary Art Fair

Манифестации

ОСТЕН учествува на првиот саем за уметност Art Thessaloniki – International Contemporary Art Fair во Солун, Грција. ОСТЕН на саемот

Прочитајте го целиот напис
01.12.2016

Доделени наградите на Cinedays: „Златна ѕвезда“ за филмот „Влажност“

Доделени наградите на Cinedays: „Златна ѕвезда“ за филмот „Влажност“

Манифестации

Жирито во состав Чедомир Колар, еден од извонредните продуценти во холивудската индустрија и претседател на жирито, Зринко Огреста, сценарист и

Прочитајте го целиот напис
20.11.2016
1 2 3 75

Макфакс е-билтен

Email *