21/01/2017

„Маруша вратена дома“, најновата објава на Лилјана Мазова

Најновата објава на Лилјана Мазова, театарска критичарка и публициста е „Маруша вратена дома“. Збор е за драмски текст напишан во 1925 година од Васил Хаџикимов...

Виолинистот Димчевски ќе настапи со Македонската филхармонија

Во четврток, на 10-ти ноември, македонскиот и светски виолинист Ѓорѓи Димчевски ќе настапи како солист со Македонската филхармонија. Димчевски е еден од најдобрите млади уметници...

На ФМУ се одржа комеморација за маестро Саша Николовски-Ѓумар

По повод смртта на својот редовен професор и диригент Саша Николовски-Ѓумар, еден од најпознатите и најголеми македонски дириенти кој ненадејно почина во саботата попладнето...

Кон претставата „Лерин“ ,од Русомир Богдановски, во режија на Слободан Унковски

  Во саботата, во Кино Култура премиерно беше изведена претставата „Лерин полиња жито, ридишта крв“,по текст на Русомир Богдановски, а во режија на Слободан Унковски. Во...

Концерт на суфиска мистична музика во Дом на АРМ

  Концерт на тасавуфска (суфиска) мистична музика „Љубовта на Илахијата“, ќе се одржи во понеделник со почеток во 19 часот во Дом на АРМ. Концертот е...

Две премиери за одбележување 10 години од постоењето на МДС

„Ако се фајчаш, фати се за....“ и „Бубамарите“ се двете претстави кои премиерно ќе ги прикаже Младинското драмско студио „Тетар Чин 4 сцена 5“...

Претставата „Љубовни пози на историјата“ во театарот во Прилеп

Во понеделник, во 20 часот во театарот „Војдан Чернодрински“, премиерно ќе ја прикаже претставата „Figurae veneris historiae“. Ова е трета премиера на прилепскиот театар...

Аплаузи за Васил Атанасов и Тодор Светиев во Софија

Долги аплаузи и бис измами одличниот концерт за обоа и пијано, што во вторникот вечерта во Камерната сала „Бугарија" го одржаа познатите македонски музички...

„Руска бајка“ – новогодишен концерт на Македонската опера и балет

  Во недела, во 20 часот, Македонската опера и балет ќе го изведе својот традиционален Новогодишен концерт. Концертот ќе се одржи во реновираниот Салон на...

Концерт на симфонискиот оркестар на ФМУ во МОБ

Концерт на Симфонискиот оркестар на Факултетот за музичка уметност - Скопје,  ќе се одржи во онеделник, во Македонската опера и балет  со почеток во...