МАКФАКС

Сцена

Концерт на виолинистката Милена Гиевска во Куманово

Концерт на виолинистката Милена Гиевска во Куманово

Сцена

Вечерва со почеток од 19.30 часот во Националната установа Центар за култура „Трајко Прокопиев“ Куманово , свој солистички настап со дела од Јохан Себастијан Бах ќе има младата виолинистка Милена

Прочитајте го целиот напис
26.03.2012

Македонската балерина Марија Кичевска настапува во Киев

Македонската балерина Марија Кичевска настапува во Киев

Сцена

Во петок (25-ти март) во Националната опера и балет во Киев на Гала балетскиот концерт во чест на Народниот артист и лауреат на Украина, кореографот, педагог и репетитор Анатолиј Шикера

Прочитајте го целиот напис
20.03.2012

Примабалерината Мијалкова во „Лебедово езеро“

Во вторникот навечер со почеток во 20 часот на сцената на Македонската опера и балет (МОБ) ќе биде изведен балетскиот спектакл „Лебедово езеро“ од славниот руски композитор Петар Илич Чајковски.

Прочитајте го целиот напис
13.03.2012

Пиесата со Клуни, Пит и Шин ја гледаа 200 илјади луѓе

Пиесата со Клуни, Пит и Шин ја гледаа 200 илјади луѓе

Сцена

Холивудските актерски ѕвезди Џорџ Клуни, Бред Пит, Мартин Шин, Џејми Ли Кертис, Кевин Бејкон и уште десетина нивни исто така славни колеги заедно настапија во театарската претстава во Лос Анџелес

Прочитајте го целиот напис
04.03.2012

Клуни и Пит заедно во театарска претстава

Клуни и Пит заедно во театарска претстава

Сцена

Американските филмски ѕвезди Џорџ Клуни и Бред Пит повторно работат заедно, но сега во театарска претстава објави интернет изданието на

Прочитајте го целиот напис
03.03.2012

„Кармина Бурана“ в среда на сцената на МОБ

„Кармина Бурана“ в среда на сцената на МОБ

Сцена

Сценската кантата „Кармина Бурана“ од Карл Орф в среда, 29-ти февруари, ќе биде изведена на сцената на Македонската Опера и

Прочитајте го целиот напис
27.02.2012

Премиера на претставата „ФИРМА (F1RM4)“ во Кино Фросина

Премиера на претставата „ФИРМА (F1RM4)“ во Кино Фросина

Сцена

Театарската претстава „ФИРМА (F1RM4)“ на режисерката Нела Витошевиќ во понеделник во 21:00 часот ќе ја има својата премиера во Кино

Прочитајте го целиот напис
27.02.2012

Вечерва оперетата во МОБ „Војвотката на чардашот“ од Имре Калман

Вечерва оперетата во МОБ „Војвотката на чардашот“ од Имре Калман

Сцена

Оперетата „Војвотката на чардашот“ од Имре Калман којашто во четвртокот навечер на 15-то издание на Златна бубамара на популарноста, ја

Прочитајте го целиот напис
24.02.2012

Премиера на „Одбраната Сократова“ во Детски театарски центар

Премиера на „Одбраната Сократова“ во Детски театарски центар

Сцена

На 25 февруари 2012 (сабота), во 20 часот на сцената на Детски театарски центар – Скопје, во Старата скопска чаршија

Прочитајте го целиот напис
24.02.2012

„Силфида“ в сабота на сцената на МОБ

„Силфида“ в сабота на сцената на МОБ

Сцена

Романтичниот балет „Силфида“ на композиторот Херман Ловенскјолд в сабота, 18-ти февруари ќе биде изведена на големата сцена на Македонската опера

Прочитајте го целиот напис
14.02.2012

Макфакс е-билтен

Email *