МАКФАКС

Дијаспора

Македонските студенти во Канада се обединија

Македонските студенти во Канада се обединија

Дијаспора

Во канадскиот град Торонто, под покровителство на Македонската амбасада се одржа прв координативен состанок на претставниците на Македонските студентски клубови од осум канадски универзитети. На состанокот студентите со македонско потекло

Прочитајте го целиот напис
13.04.2012

„Македонија во НАТО“ – кампања и преку интернет пред самитот во Чикаго

„Македонија во НАТО“ – кампања и преку интернет пред самитот во Чикаго

Дијаспора

„Македонија во НАТО“ (macedoniainnato.org) е името на новата интернет страница, што е дел од тековната кампања за прием на земјата во алијансата на мајскиот самит во Чикаго, информираат од Обединетата

Прочитајте го целиот напис
11.04.2012

Вратите на НАТО да останат отворени, бара дијаспората од Обама

Вратите на НАТО да останат отворени, бара дијаспората од Обама

Дијаспора

Американскиот претседател Барак Обама да се заложи за политиката на отворени врати на претстојниот самит на НАТО алијансата во Чикаго, бараат од новоформираната Коалиција на југоисточна Европа, составена од организации

Прочитајте го целиот напис
11.04.2012

ОМД именуваше преставник за Чикаго

ОМД именуваше преставник за Чикаго

Дијаспора

Обединетата Македонска Дијаспора ја именуваше Наталија Булинг-Бетински за свој регионален преставник во Чикаго, информираат од организацијата. ОМД своите активности во Чикаго ги започна во ноември 2011 година, кој е трет

Прочитајте го целиот напис
10.04.2012

Почина Методија Петков, најстариот Македонец во светот

Почина Методија Петков, најстариот Македонец во светот

Дијаспора

Во канадскиот град Сатон Вест на 108 годишна возраст почина Методија (Тед) Петков, кој најверојатно беше најстариот Македонец во светот,

Прочитајте го целиот напис
08.04.2012

Македонците од Колумбус против отстапки за името и идентитетот

Македонците од Колумбус против отстапки за името и идентитетот

Дијаспора

Македонска иселеничка заедница во Колумбус, во американската сојузна држава Охајо, е против отстапки за името и идентитетот. Елена Полојац, која

Прочитајте го целиот напис
04.04.2012

Македонската заедница во Охајо и изборите во САД

Македонската заедница во Охајо и изборите во САД

Дијаспора

Македонската заедница во Колумбус, сојузната држава Охајо е поделена околу тоа кој републикански претендент би бил најдобар противкандидат на претседателот

Прочитајте го целиот напис
03.04.2012

Писмо од Конгресмени: Обама да осигура конечна покана за Македонија во Чикаго

Писмо од Конгресмени: Обама да осигура конечна покана за Македонија во Чикаго

Дијаспора

Американскиот претседател, Барак Обама да осигура дека НАТО конечно ќе и ја понуди на Република Македонија заслужената формална покана да

Прочитајте го целиот напис
03.04.2012

Македонската дизајнерка Геновева Кристов се пробива во САД

Македонската дизајнерка Геновева Кристов се пробива во САД

Дијаспора

Младата дизајнерка Геновева Кристов на интернет се информирала за конкурсот на марката Андријана Папел – „Во живо од црвениот тепих

Прочитајте го целиот напис
02.04.2012

Почина Јанко Георгиевски- познат активист во Австралија

Почина Јанко Георгиевски- познат активист во Австралија

Дијаспора

Во Мелбурн Австралија почина познатиот македонски иселеник, патриот, хуманист, претседател на Австралиско-Македонска хуманитарна асоцијација (АХАМ), Јанко Георгиевски. Повеќе од половина

Прочитајте го целиот напис
31.03.2012

Макфакс е-билтен

Email *