МАКФАКС

Општество

Одржана светската премиера на документарниот филм „Езеро од јаболка“

Одржана светската премиера на документарниот филм „Езеро од јаболка“

Општество

Светската премиера на документарниот филм „Езеро од јаболка“ во Скопје, во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска, се одржа во Кинотека “Македонија”. Филмот зборува за резултатите од долгогодишните напори

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Едночасовно исклучување на светилките – симболичен гест за спас на планетата Земја

Едночасовно исклучување на светилките – симболичен гест за спас на планетата Земја

Општество

Глобалната акција „Часот на планетата Земја“ ќе биде одбележан во сабота со повеќе манифестации низ цела Македонија. Градот Скопје во периодот од 20:30 до 21:30 часот ќе се вклучи во

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Јанева: Правилната имплементација на Законот за заштита на укажувачите е важна за нашата работа

Јанева: Правилната имплементација на Законот за заштита на укажувачите е важна за нашата работа

Општество

Законот за заштита на укажувачите е многу важен за нашата работа и треба правилно да биде имплементиран, изјави во петок специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, во обраќањето по повод Меѓународниот

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Арсовска Томовска: Посветени сме на обезбедување на инклузивно и правично квалитетно образование

Арсовска Томовска: Посветени сме на обезбедување на инклузивно и правично квалитетно образование

Општество

  Во рамките на „Неделата на образованието“ во Париз, министерката за информатичко општество и администрација Марта Арсовска Томовска во петокот учествуваше на меѓународниот Форум на високо ниво, насловен како: „Дигитални

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Театрите за децата од СОС детско село Македонија

Театрите за децата од СОС детско село Македонија

Билтен

  По повод 27 март, Светскиот ден на театрите и оваа година, како и минатата, актерите ќе одиграат по една

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Мал број на лица со посебни потреби завршуваат високо образование

Мал број на лица со посебни потреби завршуваат високо образование

Општество

  Според информациите со кои располага тимот на проектот „Градење капацитети на организации за помош на лица со посебни потреби

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Македонија повторно дел од акцијата „Часот на планетата Земја“

Македонија повторно дел од акцијата „Часот на планетата Земја“

Општество

Осма година по ред, Македонија се вклучува во одбележувањето на најголемата светска еколошка акција „Часот на планетата Земја“, кога во

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Студентската организација БЕСТ најавува 13-ти Саем за вработување и кариера

Студентската организација БЕСТ најавува 13-ти Саем за вработување и кариера

Општество

  Бордот на Европски Студенти по Технологија (БЕСТ) – го    најавува тринаесеттиот по ред Саем за вработување и кариера –

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Спасески во Берлин на третиот состанок на Управниот одбор на РИКО

Спасески во Берлин на третиот состанок на Управниот одбор на РИКО

Општество

  Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески и младинскиот претставник од Република Македонија во Регионалната Канцеларија за

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Семинар на физиотерапевтите во Дебарски бањи – Цапа

Семинар на физиотерапевтите во Дебарски бањи – Цапа

Општество

  Во организација на здружението на физиотерапевтите на Македонија во бањскиот локалитет Бањиште на „Дебарски бањи – Цапа“ се одржа

Прочитајте го целиот напис
19.03.2017
1 2 3 373

Макфакс е-билтен

Email *