МАКФАКС

Општество

Студентската организација БЕСТ најавува 13-ти Саем за вработување и кариера

Студентската организација БЕСТ најавува 13-ти Саем за вработување и кариера

Општество

  Бордот на Европски Студенти по Технологија (БЕСТ) – го    најавува тринаесеттиот по ред Саем за вработување и кариера – Job Fair 2017, кој ќе се одвива во периодот 3-ти

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Спасески во Берлин на третиот состанок на Управниот одбор на РИКО

Спасески во Берлин на третиот состанок на Управниот одбор на РИКО

Општество

  Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески и младинскиот претставник од Република Македонија во Регионалната Канцеларија за младинска соработка на земјите од Западен Балкан, Бојана Наумовска во

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Семинар на физиотерапевтите во Дебарски бањи – Цапа

Семинар на физиотерапевтите во Дебарски бањи – Цапа

Општество

  Во организација на здружението на физиотерапевтите на Македонија во бањскиот локалитет Бањиште на „Дебарски бањи – Цапа“ се одржа еднодневен семинар околу значењето на термоминаралните води и физиотерапијата.  

Прочитајте го целиот напис
19.03.2017

Стандард и Пурс: Македонија останува со ББ- кредитен рејтинг

Стандард и Пурс: Македонија останува со ББ- кредитен рејтинг

Општество

  Кредитната агенција Стандард и Пурс го потврди кредитниот рејтинг на Македонија, ББ- со стабилен изглед.   Од кредитната агенција наведуваат дека како и во октомврискиот извештај, рејтингот го базираат

Прочитајте го целиот напис
18.03.2017

Апелација потврди – притворот за Кочан останува

Апелација потврди – притворот за Кочан останува

Општество

Апелациониот суд во Скопје, по одржаната јавна седница во четврток, одлучи да остане притворот за Сеад Кочан, првоосомничениот во предметот

Прочитајте го целиот напис
16.03.2017

Во јавниот сектор работат речиси 130 илјади лица

Во јавниот сектор работат речиси 130 илјади лица

Општество

Министерката за информатичко општество и администрација Марта Арсовска Томовска во четврток го презентираше вториот годишен извештај за податоците од Регистарот

Прочитајте го целиот напис
16.03.2017

Првата светска војна претставена од страна на македонски средношколци

Првата светска војна претставена од страна на македонски средношколци

Општество

Изложба на уметнички дела креирани од страна на средношколци од неколку градови во Македонија на тема „Првата светска војна“, се

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

Лутфиу: Да продолжиме да ги воспитуваме нашите млади во духот на мултикултурализам

Лутфиу: Да продолжиме да ги воспитуваме нашите млади во духот на мултикултурализам

Општество

Министерот за образование и наука, Пиштар Лутфиу учествуваше на завршниот настан на проектот на УСАИД за меѓуетничка интеграција во образованието.

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

Жолчна расправа во МАНУ за политичката ситуација во земјата и албанската платформа

Жолчна расправа во МАНУ за политичката ситуација во земјата и албанската платформа

Македонија

Македонската академија на науките и уметностите(МАНУ) во вторник го одржа 50-то Годишно собрание, на кое се разви жолчна расправа за

Прочитајте го целиот напис
14.03.2017

Двајца пациенти починале во дефектно возило на итна помош

Двајца пациенти починале во дефектно возило на итна помош

Општество

Двајца пациенти од Крива Паланка починале во амбулантно возило што возело кон Скопје, а на кое му откажале сопирачките. Во

Прочитајте го целиот напис
13.03.2017
1 2 3 372

Макфакс е-билтен

Email *