МАКФАКС

Европа

Прв смртен случај од новиот грип во Унгарија

Прв смртен случај од новиот грип во Унгарија

Европа

Прв смртен случај од вирусот А(Х1Н1) е регистриран во Унгарија, сооштија денеска здравствените власти во државата Прва жртва на грипот предизвикан од смртоносниот вирус е 41 годишен маж. Тој немал

Прочитајте го целиот напис
22.07.2009

Работниците на Мишелин го затвориле директорот

Работниците на Мишелин го затвориле директорот

Европа

Работниците во фабриката за автомобилски гуми Мишелин на истокот на Франција го заклучиле директорот и четворица менаџери, а ги демолирале и просториите. Синдикатот тврди дека до судирот дошло откако синоќа

Прочитајте го целиот напис
22.07.2009

„Европска куќа“ од Скопје на семинар за младите во Европа

„Европска куќа“ од Скопје на семинар за младите во Европа

Европа

Во рамките на семинарот „Млaдите во Европа“, годинава ќе учествуваат од македонската „Европска куќа“ Семинарот „Младите во Европа“ во организација на хрватското министерство  за надворешни работи и европски интеграции има

Прочитајте го целиот напис
22.07.2009

Шест лица убиени, седум повредени во оружена престрелка во источна Турција

Шест лица убиени, седум повредени во оружена престрелка во источна Турција

Европа

Шест лица се убиени а седум повредени во оружен инцидент, кој се случил откако вооружен маж и неговите двајца синови отвориле оган врз мештаните, преесуваат турските медиуми Тројцата напаѓачи по

Прочитајте го целиот напис
21.07.2009

Нема договор во Хондурас

Нема договор во Хондурас

Европа

Разговорите за решавање на политичката криза се одолговлекуваат, бидејќи во неделата преговарачите на симнатиот претседател Зелаја и пучистите не се

Прочитајте го целиот напис
20.07.2009

Во Германија исчезнати три лица во одрон

Во Германија исчезнати три лица во одрон

Европа

Германската полиција во неделата вечер соопштила дека трага по една жена и двајца мажи на возраст околу педесетина години Во

Прочитајте го целиот напис
19.07.2009

Во Хрватска и Словенија расте бројката заразени со свински грип

Во Хрватска и Словенија расте бројката заразени со свински грип

Европа

Бројката инфицирани со новиот тип вирус грип A(H1N1) нагло се зголеми по враќањето на поголеми групи матуранти од Шпанија и

Прочитајте го целиот напис
19.07.2009

На Похорје паднале три кабини, повредени двајца патници

На Похорје паднале три кабини, повредени двајца патници

Европа

Три гондоли на повеќе од половина век старата жичница на словенечко Похорје, паднале откако се урнал еден од носечките столбови

Прочитајте го целиот напис
19.07.2009

Од негрижа на институциите непотребно умреле 244 деца во Велика Британија

Од негрижа на институциите непотребно умреле 244 деца во Велика Британија

Европа

Според податоците на Одделот за деца, училиште и семејство, пет отсто од децата кои се починати, загинати или убиени во

Прочитајте го целиот напис
16.07.2009

Членките на ЕУ ќе воведат визен режим за Канада

Членките на ЕУ ќе воведат визен режим за Канада

Европа

Шведското претседателство на ЕУ денеска побарало сите 27 земји членки на Унијата да воведат визен режим за Канаѓаните, откако Канада

Прочитајте го целиот напис
15.07.2009

Макфакс е-билтен

Email *