МАКФАКС

Tag "sad"

Чавушоглу-Тилерсон: Турција очекува конкретни потези во врска со предавањето на Ѓулен

Чавушоглу-Тилерсон: Турција очекува конкретни потези во врска со предавањето на Ѓулен

Вести

Турција од новата американска администрација очекува конкретни потези за екстрадиција на исламстичкиот проповедник Фетулах Ѓулен кој живее во егзил во САД, изјави во четвртокот министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу,

Прочитајте го целиот напис
30.03.2017

Јункер: Доколку Трамп продолжи со своите ставови, јас ќе се залагам за независност на Охајо

Јункер: Доколку Трамп продолжи со своите ставови, јас ќе се залагам за независност на Охајо

Европа

  Претседателот на Европската комисија (ЕК), Жан-Клод Јункер побарал од американскиот претседател Доналд Трамп да престане да го поддржува излегувањето на земјите од ЕУ, пренесуваат светските агенции.   Јункер изјавил

Прочитајте го целиот напис
30.03.2017

Камбоџа забрани извоз на мајчино млеко во САД

Камбоџа забрани извоз на мајчино млеко во САД

Вести

Камбоџа го забрани извозот на мајчино млеко по згрозувањата на меѓународната јавност од веста дека млекото се извезувало во САД. „Камбоџа не е толку сиромашна да мора го продава мајчиното

Прочитајте го целиот напис
30.03.2017

Трамп на Флорида следната седмица ќе го пречека Кси

Трамп на Флорида следната седмица ќе го пречека Кси

Вести

Кинескиот претседател Кси Џинпинг ќе ја има првата средба со американскиот колега по должност Доналд Трамп следната седмица во луксузната приватна резиденција на американскиот претседател, на самит кој треба да

Прочитајте го целиот напис
30.03.2017

Тилерсон ќе бара од сојузниците во НАТО поголеми вложувања

Тилерсон ќе бара од сојузниците во НАТО поголеми вложувања

Вести

На својот прв состанок во НАТО во петок, американскиот државен секретар Рекс Тилерсон ќе побара од европските сојузници повеќе да

Прочитајте го целиот напис
29.03.2017

Ендру Џексон останува на банкнотата од 20 американски долари?

Ендру Џексон останува на банкнотата од 20 американски долари?

Економија

 Враќањето во милост на поранешниот американски претседател Ендру Џексон, во модерно време опишан како првиот „популистички“ претседател на САД, кај

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

САД санкционираат Кинези поради воена соработка со Иран

САД санкционираат Кинези поради воена соработка со Иран

Вести

САД донесоа одлука за воведување санкции за 30 компании и поединци, меѓу кои и Кина, кои се обвинуваат за соработка

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Стејт департментот и Пентагон разработуваат стратегија за конечен пораз на IS

Стејт департментот и Пентагон разработуваат стратегија за конечен пораз на IS

Вести

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон ја смета за своја главна задача давањето помош на министерот за одбрана Џејмс Матис во

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

САД забрануваат внесување големи електронски уреди од десет аеродром

САД забрануваат внесување големи електронски уреди од десет аеродром

Вести

 Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп потврди во вторникот дека ќе го ограничи внесувањето на електронски уреди на патниците кои

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Politico: Европската унија се врти кон Исток

Politico: Европската унија се врти кон Исток

Европа

  Со посетата на премиерот на Јапонија Шинзо Абе на Брисел, Европската унија се соочува со зголемен притисок да го

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017
1 2 3 24

Макфакс е-билтен

Email *