Контакт

Наука

Вулканот Света Елена во Вашингтон и натаму мистерија за научниците

Објавено пред

Вулканот во Света Елена во американската сојузна држава Вашингтон во 1980 година беше виновник за најголемата ерупција во историјата на САД.

dobivaj vesti na viber

Ерупцијата била толку силна, што го разнела целиот северен дел од планината, со што бил предизвикан најголемиот одрон на земјата забележан кога и да е. Столбот од чад и пепел се кренал дури 24 километри во воздухот, а лавата од вулканот го стопила целиот снег и мраз од планините и предизвикала калливи одрони.

За време на оваа ерупција загинале 57 луѓе, биле уништени 24 куќи, 47 мостови и речиси 300 километри пат, а вкупната штета изнесувала околу милијарда долари.

Света Елена не е познат само по големата ерупција, туку и по уникатната внатрешност за која научниците потврдиле дека е збунувачки студена за активен вулкан.

Тимот научници кои се предводени од Стив Хансен од Универзитетот Ново Мексико, успеале да соберат доволни податоци за да состават сеизмички приказ со висока резолуција од внатрешноста на планината, а која покажува длабоки кристални структури кои биле предизвикани од 23 помали експлозии. Она што на снимките не успеале да го пронајдат е изворот на топлина, туку пронашле мека карпа типична за ткн „калливи вулкани“.

Според истражувачите, сé уште не е откриена мистеријата на овој вулкан, од каде доаѓа топлината на овој вулкан, со сепак според нивна претпоставка, изворот може да биде соседниот вулкан Маунт Адамас кој последен пат еруптирал во 950 година. Но, сепак, останува нејасно како се случува тоа, односно на кој начин еден вулкан „ја краде“ магмата на другиот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Морскиот мраз на Антарктикот достигна ново рекордно ниско ниво

Објавено пред

Мразот од морето на Антарктикот достигна историски минимум од 1970 година кога сателитите за мерење на мразот почнаа да ја мерат покриеноста со воден мраз.

dobivaj vesti na viber

Ветерот и потоплиот воздух ја намалија водната ледена покривка на само 1,91 милион квадратен километар, според најновите мерења на 13 февруари, јавува Би-би-си.

Истражувањата, крстарењата и рибарските бродови покажуваат слична слика околу континентот дека повеќето делови се практично без мраз, а само во Веделското Море доминира ледената покривка.

Се проценува дека годинешниот рекорден минимум морски мраз е под влијание на невообичаено високите температури на воздухот на западниот и источниот дел на Антарктичкиот Полуостров, кои се еден и пол степени над просекот, како и на варијацијата на атмосферскиот притисок околу Антарктикот, што влијае на ветровите што го опкружуваат континентот.

Последните три рекордни години за низок морски мраз се случија во 2017, 2022 и сега во 2023 година.

Прикажи повеќе...

Забава

Експериментална пилула за контрацепција за мажи ја исклучува спермата на еден ден

Објавено пред

Ако жените го имаат т.н. апче утрото потоа, дали мажите може да добијат нешто слично, на пример, апче еден час пред? Се чини дека такво нешто би можело да биде возможно. Имено, новиот третман ги направил машките глувци неплодни во рок од еден час, со тоа што тие повторно станале плодни за помалку од еден ден.

dobivaj vesti na viber

Потенцијалниот лек, кој сè уште не е тестиран на луѓе, би можел да влезе на пазарот за неколку години доколку се покаже како ефикасен и нема опасни несакани ефекти. Иако од неодамна се истражуваат зголемен број машки контрацептивни таблети или контрацептивни средства, во моментот на мажите им се достапни само две опции за спречување на оплодувањето: кондоми и вазектомија.

Претходните кандидати за вакви таблети наидоа на две главни пречки. Низата нус-појави била многу поголема кај мажите, а фармацевтската индустрија не покажала преголем интерес.

„Во моментот целиот товар на контрацепција е врз жените. Сакаме нови опции“, изјави фармацевтот Мелани Балбах од Факултетот за медицина „Веил Корнел“ во САД, за АФП.

Кога го развиле овој експериментален лек, научниците го таргетирале растворливиот ензим аденилат циклаза, кој дејствува како еден вид прекинувач за спермата. Ако ензимот е исклучен, сперматозоидите повеќе не може да се движат. За време на тестирањето беше откриено дека соединението што го блокира ензимот ја парализира спермата во рок од 30 минути до еден час по внесувањето во телото.

Соединението беше 100 отсто ефикасно во спречување бременост во првите 2 часа и 91 отсто во првите 3 часа. По 24-часовен период, сперматозоидите на глувците повторно почнале да се движат нормално. Затоа научниците се надеваат дека во иднина, врз основа на ова соединение, би можеле да произведат нехормонска пилула, која почнува да дејствува во рок од еден час, а штити од можно оплодување за 6 до 12 часа.

Тие велат дека овој концепт многу се разликува од другите потенцијални контрацептивни методи за мажите (како што е хормоналниот гел, што моментно се тестира кај луѓето), на кои им требаат недели или месеци за да почнат и да престанат да дејствуваат.

За време на експериментите не беа забележани никакви несакани ефекти кај глувците.
Претходните истражувања покажаа дека неплодните мажи, чиј растворлив ензим аденилат циклаза бил трајно оневозможен, имале зголемена стапка на камења во бубрезите.

Но, експертите што работат на развојот на лекот велат дека тоа, најверојатно, се должи на тоа што нивниот ензим е трајно неактивен – што не би било случај за мажите што земаат апчиња за час претходно.

Експертите се надеваат дека првите испитувања на луѓе ќе почнат во рок од три години, а финалниот производ би можел да се појави на пазарот за осум години.

Прикажи повеќе...

Забава

Во египетска мумија пронајдено златно срце и стихови од Книгата на мртвите

Објавено пред

Дигитално скенирање на египетска мумија откри дека мумифицираното тело на тинејџер содржи дополнително срце од злато, како и десетици други амајлии за кои древните Египќани верувале дека се важни за задгробниот живот. Мумијата се наоѓа во подрумот на Египетскиот музеј во Каиро од 1916 година, а датира од 300 година пр. н.е.

dobivaj vesti na viber

Радиологот Сахар Салим од Универзитетот во Каиро и нејзините колеги дигитално, односно преку компјутерска томографија, ѕирнаа во малата мумија покриена со злато и открија 49 амајлии од 21 тип.

Покрај тоа што научниците пронајдоа златен скараб од 3 сантиметри во градната празнина на мумијата, кој го симболизира срцето, открија и златен јазик во устата на черепот, амајлија до пенисот и други верски предмети изработени од злато, полускапоцени камења и керамика во светли бои.

Срцето на момчето останало во неговите гради како духовен симбол, велат експертите, како што е вообичаено со египетските мумии. Старите Египќани верувале дека амајлиите го штитат покојникот за време на напорното патување до задгробниот живот.

„Семејството на момчето му обезбедило многу скап третман за балсамирање за правилно да го подготви за патувањето под земјата и безбедно да стигне до задгробниот живот, како што се сандали за да излезе од ковчегот и златен јазик со кој ќе зборува по смртта“, рече Салим, пишува „Њу саентист“.

„Големата златна амајлија на скараби е навистина нешто неверојатно, на задната страна е врежано со ознаки, кои би можеле да претставуваат натписи и магии“, додаде таа. Имено, се чини дека меѓу нив има стихови од египетската Книга на мртвите, во кои пишува дека срцето на скаработ е неопходно за да се замолчи вистинското срце кога боговите ќе му судат на патот кон задгробниот живот.

Истражувањето со наслов „Скенирање и тридимензионално печатење со помош на компјутерска томографија на мумијата златното момче“, беше објавено во списанието Frontiers in Medicine.

Прикажи повеќе...

Најново

Домашен2 часа

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром

Битолската навивачка група Чкембари, со шест автобуси и едно комбе заминаа од салата „Јане Сандански“, откако Вардар го совлада Пелистер....

Македонија4 часа

Тешка сообраќајка во Чаир: Крв на улицата, еден возач однесен во болница

Тешка сообраќајка се случи вечерва во Чаир, во близина на стадионот. Во несреќата учествувале автомобил марка „фолксваген“ и моторцикл. Според...

Спорт5 часа

(Видео) Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Дербито во Првата македонска ракометна лига меѓу Вардар 1961 и Еурофарм Пелистер е прекинат попладнево во Скопје поради сериозни инциденти...

Свет8 часа

(Видео) Дрон камиказа падна во близина на Москва, се сомнева дека леталото било украинско

Во областа Тула во Русија, недалеку од поширокиот московски регион, се урнало и експлодирало беспилотно летало камиказа. „Две лица се...

Регион9 часа

Вучиќ: Предупредив дека доаѓа војна, не ми кажа Путин туку сам сфатив

Српскиот претседател Александар Вучиќ зборуваше за состојбите во светот. Тој вели дека Американците создаваат „нов блок во Европа, кој значително...

Македонија10 часа

(Фотогалерија) Охрид, Водно, Градски парк, Кучково – викенд места за прошетка на сонце

Убав пролетен ден не е за седење дома. На вакво мислење се голем број наши сограѓани кои сончевото време го...

Македонија11 часа

Заев вети, институциите исполнија, хотелот во Лагадин на чичко Никола е легален

По десетина поништени решенија на Општина Охрид и исто толку жалби од инвеститорот, две пресуди на Управен суд и нешто...

Македонија11 часа

Дабиќ: Во МНР масовно се впумпуваат партиски кадри, па се унапредуваат со злоупотреба

На денешната панел дискусија на тема „Алармантните состојби во македонската дипломатија“ обраќање имаше амбасадорот и претседател на Македонски дипломатски синдикат...

Македонија14 часа

Спасовски: Лажните дојави за бомби се од група од Македонија и ќе одговараат за тероризам

Набргу група македонски државјани ќе добијат кривични пријави за тероризам и ќе одговараат за лажните дојави за бомби во училиштата...

Свет15 часа

Нови гробови на историските гробишта во Украина: Победата е наша, но оваа е цената

Сместени во југоисточниот дел на Лавов, гробиштата Личакив се едни од најстарите во Европа и често се споредуваат со историскиот...

Македонија15 часа

Пратеник од ДУИ барал пари за да гласа уставни измени, тврди ВМРО-ДПМНЕ

Ковачевски знае дека ниту неговите пратеници нема да поддржат уставни измени и затоа е нервозен. Иста е состојбата и во...

Свет16 часа

Трамп: Јас сум жртва на лов на вештерки

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера во Тексас им порача на илјадници приврзаници дека е подложен на една по друга лажни...

Македонија16 часа

Македонските патарини лани собрале над 53 милиони евра

На наплатните станици во државава лани е остварен промет во износ од 53.242.070 евра, соопшти Јавното претпријатие за државни патишта...

Македонија17 часа

Времето денес сончево и топло

Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност, велат од УХМР. Ќе дува слаб до умерен ветер од...

Свет1 ден

Русија по грешка призна дека Украинците сепак ѝ потопиле воен брод

Украинските сили пред една година тврдеа дека рускиот воен брод Саратов е целосно уништен, што Русите постојано го негираа. На...

Свет1 ден

Каде ќе започне контраофанзивата?: Генерал изненади со најавата, Москва ја менува тактиката

Пролетта пристигна во Украина – при крајот на март температурите достигнаа највисоки 17 Целзиусови степени низ поголемиот дел од источниот...

Топ1 ден

Обвинителството со детали за девојчето во Струга: едниот силувач бил семеен пријател

Обвинителството бара притвор за тројцата кои силувале 14-годишно девојче во Струга. За случајот поведена е истрага против две лица, на...

Топ1 ден

Филмска потера на автопатот кај Тетово – полицијата пукала во тркалата на автомобил со кој бегале дилери на дрога

Полициска бркотница се одвивала синоќа на автопатот Гостивар-Тетово кога дилери на дрога ја забележале полицијата и одлучиле да се дадат во...

Македонија1 ден

Оштетувања на дигесивниот тракт има битолчанецот кој испил корозивно средство во кафуле, а нарачал кисела вода

Веќе петти ден на Клиниката за Токсикологија е хоспитализиран битолчанецот поради испиено корозивно средство во кафуле. Според информациите што вчера...

Македонија1 ден

Од што починала петгодишната Јана ќе покаже обдукцијата – се чека наодот додека се испитуваат лица

Обдукцијата на телото на петгодишната Јана Христовска, ќе треба да го дадат одговорот од што починало девојчето во битолската болница...