МАКФАКС

Екологија

Смртоносна медуза се шири крај австралискиот брег

Смртоносна медуза се шири крај австралискиот брег

Екологија

Мал но смртоносен вид медуза се спушта полека но сигурно крај источниот брег на Австралија со зголемувањето на температурата на водата, предупредуваат стручњаците за мориња. Речиси невидливата медуза ирукандџи, која

Прочитајте го целиот напис
31.12.2016

Скопјани мрднаа со прст за да ја подигнат свесноста за загадувањето на воздухот

Скопјани мрднаа со прст за да ја подигнат свесноста за загадувањето на воздухот

Екологија

  Во четврток, во Скопје во рамките на кампањата „Мрдни со прст“ педесетина граѓани се организираа и делеа тегли со чист планински воздух на случајните минувачи на плоштад „Македонија“, со

Прочитајте го целиот напис
30.12.2016

Во Русија регистрирана рекордно ниска температура од минус 62 степени

Во Русија регистрирана рекордно ниска температура од минус 62 степени

Екологија

Рекордно ниска температура од минус 62 Целзиусови степени е регистрирана во областа Големо Олхово во автономниот округ Ханти-Мансиск, соопштија локалните власти во средата. „Вчера во селото Казим Белојарско беа измерени

Прочитајте го целиот напис
21.12.2016

Во Сахара првпат по речиси 40 години падна снег

Во Сахара првпат по речиси 40 години падна снег

Екологија

Снег падна во африканската пустина Сахара првпат по 37 години, пренесуваат медиумите повикувајќи се на фотографии кои ги испратиле очевидци. „Сите беа возбудени од снегот во пустината, тоа е многу

Прочитајте го целиот напис
21.12.2016

Новооткриено растение наречено „Хендрикс живее вечно“

Новооткриено растение наречено „Хендрикс живее вечно“

Екологија

Научниците од американската сојузна држава Калифорнија новооткриено растение го нарекоа по митскиот гениј на гитарата и легенда на рокенрол музиката

Прочитајте го целиот напис
16.12.2016

Нов вид пајак откриен во Индија наречен по лик од Хари Потер

Нов вид пајак откриен во Индија наречен по лик од Хари Потер

Екологија

Нов вид пајак откриен неодамна во Индија го доби името во чест на ликот од книгите на Џоан К. Роулинг

Прочитајте го целиот напис
13.12.2016

Јапонија испрати уред во орбитата за собирање на вселенски отпад

Јапонија испрати уред во орбитата за собирање на вселенски отпад

Екологија

Јапонија во петок испрати летало во вселената со товар за Меѓународната вселенска станица, при што понесе и нов уред за

Прочитајте го целиот напис
09.12.2016

NASA откри гигантска пукнатина на Антарктик

NASA откри гигантска пукнатина на Антарктик

Билтен

Истражувачите на американската агенција за вселенски истражувања NASA откриле на еден од најранливите ледници на Антарктик гигантска пукнатина во должина

Прочитајте го целиот напис
08.12.2016

Во Мурманск започна поларната ноќ, Сонцето ќе исчезне 40 дена

Во Мурманск започна поларната ноќ, Сонцето ќе исчезне 40 дена

Екологија

Природниот феномен на ткн поларна ноќ започнува во петокот во областа на Мурманск, на северозападот од Русија, и според тамошниот

Прочитајте го целиот напис
02.12.2016

Дали некогаш сте гушнале дрво?

Дали некогаш сте гушнале дрво?

Екологија

  Дали некогаш сте помислиле да гушнете дрво? Некои луѓе сметаат дека придобиките од гушкањето дрва се најчесто врзани со

Прочитајте го целиот напис
30.11.2016

Макфакс е-билтен

Email *