Контакт

Топ

Бебе најдено на улица во Топанско поле

Објавено пред

Новороденче вчера било најдено на тротоар во скопската населба Топанско поле. Случаен минувач, кој го видел новороденчето, веднаш пријавил во полиција, по што бебето било пренесено во комплексот клиники.

dobivaj vesti na viber

„На Клиниката за детски болести вчера со возило на Итна медицинска помош е донесено новороденче најдено во една скопска населба. Се работи за машко новороденче, со родилна тежина 2.400 грама, згрижено е на одделот за неонатологија, неговата здравствена состојба е добра, преземени се сите неопходни мерки во вакви случаи“, соопштиј од детска клиника.

Свет

Њујорк Тајмс тврди дека Бајден го разубедил Нетанјаху од планот за контра-напад врз Иран

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден го одврати премиерот Бенјамин Нетанјаху да даде зелено светло за одмазднички напад врз Иран, откако минатата ноќ лансираше околу 300 беспилотни летала и проектили за да го нападне Израел, пишува Њујорк Тајмс.

dobivaj vesti na viber

Според извештајот, неколку членови на воениот кабинет на Израел биле за покренување на брз напад, но недостатокот на сериозна штета нанесена од Иран, покрај разговорот на Нетанјаху со Бајден, доведе до негово откажување.

Ганц: Ова не е готово, ќе возвратиме кога ќе ни одговара

Претседателот на националното единство и член на воениот кабинет Бени Ганц го коментираше нападот на Иран и рече дека Техеран „се соочи со моќта на израелскиот одбранбен систем“.

Ганц додаде дека „Иран е глобален проблем, регионален предизвик и опасност за Израел, а вчера светот силно застана покрај Израел пред опасноста“.

– Овој инцидент не е завршен – стратешкиот сојуз и системот на регионална соработка што ги изградивме, кој издржа значителен предизвик, мора да се зајакне… Соочени со иранската закана – ќе изградиме регионална коалиција и ќе се погрижиме Иран ја плаќа цената, на начин и во време кога ни одговара – додаде тој.

Портпаролот на израелската армија: Ќе одговориме со акција, а не со зборови

Портпаролот на израелската војска најави неодреден одговор по големиот ирански напад врз Израел.

„Ќе му одговориме на Иран со акција, а не со зборови“, изјави тој за иранската телевизија во егзил Иран Интернешнл во неделата, според објавата на Платформа Х.

Воениот портпарол не навлезе во детали за тоа како би можел да изгледа одговорот на Израел. Друг армиски пост на фарси гласеше: „Секоја акција има реакција, не со зборови, туку со акција“.

Се уште е во тек состанокот на израелскиот воен кабинет.

Кирби: САД продолжуваат да соработуваат со Нетанјаху

Советникот за комуникации за национална безбедност Џон Кирби рече дека САД „ќе продолжат да работат со“ и ќе го „советуваат“ Нетанјаху, на прашањето дали администрацијата има доверба во проценката на израелскиот премиер за потенцијалниот одговор на иранскиот напад.

Тој рече дека верува оти пошироката војна не е неизбежна.

Кирби додаде дека САД „ќе продолжат да му помагаат“ на Израел да се брани. Кирби додаде дека САД „остануваат будни“, велејќи дека „многу јасно им ставивме до знаење на сите страни, вклучително и на Иран, што ќе направиме… и колку сериозно ќе ги сфатиме сите потенцијални закани за нашиот персонал“.

– Претседателот беше јасен: не сакаме да ја видиме оваа ескалација. Не бараме поширока војна со Иран. Мислам дека следните часови и денови ќе ни кажат многу – додаде Кирби.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи: Формиравме Кризен штаб за извлекување на нашите државјани од Израел и регионот по нападот на Иран

Објавено пред

Што знаеме досега:
🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до засолништа во случај на напад
🔵Бајден разговараше со Нетанјаху во врска со иранскиот напад врз Израел
🔵Борел: ЕУ силно го осудува иранскиот напад врз Израел
🔵Нетанјаху: Пресретнавме, одбивме, заедно ќе победиме
🔵Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде „посилен и порешителен“ доколку Израел возврати по нападот
🔵Јордан и Ирак повторно го отвораат воздушниот простор
🔵Хамас го нарече нападот на Иран „природно право и заслужен одговор“
🔵Г7 попладнево ќе одржи состанок за нападите
🔵Макрон: Нападот на Иран против Израел се заканува да го дестабилизира регионот
🔵Растат тензиите: Иран ги повика британскиот, францускиот и германскиот амбасадор
🔵Меѓународните авиокомпании и иранските аеродроми ги прекинаа летовите
🔵Русија изрази загриженост по иранскиот напад врз Израел

dobivaj vesti na viber

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на денешната прес конференција, упати најостра осуда за масовниот напад на Иран врз Израел во текот на ноќта, што може да доведе до дополнителна ескалација на состојбите во Блискиот Исток.

“Го осудуваме овој напад како што ги осудивме и претходните, и како што ќе ги осудиме и евентуалните следни одмазднички напади кои се најавуваат. Насилството раѓа насилство, а овој повторувачки круг на одмазда неповратно ја ескалира состојбата во регионот, која многу лесно може да се прошири; повикуваме на итно стопирање на сите насилства, затоа што ако сега не се прекине со насилството од одмазда, состојбата наскоро ќе ја помине точката од која враќање назад – нема.”

Османи се осврна и на многу тешката ситуација на цивилното население во Газа, нагласувајќи дека Израел сноси своја одговорност за страдањата на цивилите, што ние принципиелно го осудуваме.

Воедно, Османи нагласи дека доколку не се спречи натамошната крајно негативна динамика, има потенцијал да се претвори во регионална војна, што директно или индиректно ќе има влијание и надвор од регионот. Воедно, додаде дека заедно со актуелната агресија на Русија во Украина, уште една сериозна регионална воена криза на Блискиот исток, може да има драматични импликации по меѓународниот мир и стабилност.

Исто така, Османи потсети дека Министерството за надворешни работи ги извлече најголемиот број на наши државјани кои се наоѓаа во Израел, со организиран лет во октомври минатата година, а дел останаа согласно своја сопствена одлука. Според податоци со кои располага Министерството, во Израел има најмногу 40-50 наши државјани, меѓу кои и семејствата на нашиот дипломатски персонал во Тел Авив.

“Би сакал да информирам дека прва одлука што ја донесов утринава е одлуката за формирање на кризен штаб, примарно надлежен да организира извлекување на нашите државјани од Израел и пошироко Блискиот исток, доколку се јави потреба за тоа. Извлекувањето ќе зависи од динамиката на состојбите идните часови и денови, како и отворениот аеродром во Тел Авив, кој денес, во утринските часови, повторно е ставен во функција, но работи со ограничен капацитет. Единствената алтернативна рута е копнениот пат преку Јордан” потврди Министерот.

Дополнително, Османи повика Претседателот да свика седница на Советот за безбедност каде би се разгледале можните сценарија од евентуалното ескалирање на состојбата на Блискиот Исток и повторното актуелизирање на балканската мигрантска рута.

Османи потсети дека персоналот на Амбасадата е на безбедно и останува на располагање на нашите државјани.

“Ги повикувам сите државјани на Северна Македонија во Израел да бидат во комуникација со нашата Амбасада во Тел Авив на дежурниот телефон + 972 549 267 378, како и SOS дежурните телефони на Министерството за надворешни работи (+389 75 273 732/ +389 75 268 736), со цел подготовки за евентуална евакуација” истакна Османи.

Во текот на вчерашниот ден, Министерството за надворешни работи упати апел до нашите државјани да избегнуваат патувања кои не се неопходни, во Израел, Иран, Либан и Палестинските територии.

🔴(Видео) Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

🔴(Видео) Детално откриваме како функционира „железната купола“ на Израел која ги собори повеќето ракети како шега – никој во светот го нема ова

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Детално откриваме како функционира „железната купола“ на Израел која ги собори повеќето ракети како шега – никој во светот го нема ова

Објавено пред

Што знаеме досега:
🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до засолништа во случај на напад.
🔵Бајден разговараше со Нетанјаху во врска со иранскиот напад врз Израел
🔵Борел: ЕУ силно го осудува иранскиот напад врз Израел
🔵Нетанјаху: Пресретнавме, одбивме, заедно ќе победиме
🔵Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде „посилен и порешителен“ доколку Израел возврати по нападот
🔵Јордан и Ирак повторно го отвораат воздушниот простор
🔵Хамас го нарече нападот на Иран „природно право и заслужен одговор“
🔵Г7 попладнево ќе одржи состанок за нападите
🔵Макрон: Нападот на Иран против Израел се заканува да го дестабилизира регионот

dobivaj vesti na viber

Иран лансираше стотици беспилотни летала, крстаречки ракети и балистички ракети. Последните на оваа листа се и најопасни – дури и погодија една база. Израелците соборија беспилотни летала и крстаречки ракети прво со борбени авиони, а потоа и со познатата „железна купола“. Балистичките проектили беа соборени од системот „Стрела“. Наводно, јордански борбени авиони собориле и неколку десетици беспилотни летала, а можеби и неколку крстаречки ракети, пишува „Јутарњи лист“.

Системот за воздушна одбрана „Железна купола“ е еден од основните елементи на израелскиот одбранбен систем. Тој беше развиен од израелските компании „Advanced Defense Systems Rafael“ и Израелската воздушна индустрија, со финансиска и техничка поддршка од Соединетите Американски Држави, кои подоцна ги купија двата системи.

„Железната купола“ првпат беше поставена во 2011 година.

Гаранти за безбедност – „Давидова прашка“ и „стрела“
Со уште два системи – „Давидова прашка“, која штити од ракети со среден дострел и „Стрела“, која е одговорна за пресретнување и уништување на балистичките ракети кои би можеле да пристигнат од Иран – гарантира најголема можна безбедност од сите видови ракетни напади.

Во март 2011 година, куполата беше поставена во јужниот град Бершева, на 40 километри од Појасот Газа, со цел да се запрат ракетите на Хамас кои беа дизајнирани по советските ракети „град“.

Секоја батерија има три фрлачи со 20 пресретнувачи кои многу брзо го бараат, лоцираат и го следат движењето на кое било тело во воздухот во радиус од четири до 70 километри. Трошоците за пукање на еден пресретнувач е нешто помалку од 50.000 долари.

Не пресретнува проектили кои не претставуваат ризик за луѓе или имот
„Железната купола“ се потпира на систем на радар и анализа за да утврди дали проектилот што доаѓа претставува закана и го вклучува пресретнувачот само ако проектилот што доаѓа претставува ризик да погоди населено место или важна инфраструктура.

Она што на системот му дава посебна вредност е тоа што не троши ракети-пресретнувачи за проектили кои не претставуваат закана за луѓето или имотот – приватни и стратешки. Пресретнувачот ја уништува ракетата во воздух и на тој начин ја елиминира заканата.

Системот лесно се прилагодува на новите ризици, па дури и на оние кои се уште не постојат физички на предната страна, но може да се очекуваат во догледна иднина.

Дали куполата може да пропадне?
Куполата е особено важна за јужниот дел на Израел, каде што овозможи секојдневниот живот да се одвива послободно и покрај постојаната закана од Појасот Газа.

Експертите наведуваат дека постои опасност системот да пропадне во случај на поодржлив масивен ракетен напад, бидејќи тогаш не можел доволно брзо да открие која од проектилите треба да биде пресретната бидејќи тие се насочуваат кон цели каде што можат да предизвикаат човечки жртви или материјална штета.

🔴(Видео) Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Прикажи повеќе...

Најново

Свет21 минута

Њујорк Тајмс тврди дека Бајден го разубедил Нетанјаху од планот за контра-напад врз Иран

Американскиот претседател Џо Бајден го одврати премиерот Бенјамин Нетанјаху да даде зелено светло за одмазднички напад врз Иран, откако минатата...

Македонија3 часа

Османи: Формиравме Кризен штаб за извлекување на нашите државјани од Израел и регионот по нападот на Иран

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет4 часа

(Видео) Детално откриваме како функционира „железната купола“ на Израел која ги собори повеќето ракети како шега – никој во светот го нема ова

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет6 часа

Операција „Чесно ветување“: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Иранскиот напад врз Израел со над 300 беспилотни летала, крстаречки и балистички ракети заврши без сериозни последици откако огромното мнозинство...

Свет6 часа

(Видео) Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Иранските пипала може да се видат во разгорувањето на огнот на Блискиот исток и многу конфликти. Преку своите посредници: палестинскиот...

Свет8 часа

(Видео) Иранците прославија по нападот врз Израел

Нападот со беспилотни летала и ракети врз Израел беше прославен синоќа на улиците во Иран, и покрај тоа што еврејската...

Свет8 часа

Израел ќе носи одлука дали и како ќе одговори на нападот од Иран

Израел се уште нема донесено одлука во врска со својот одговор на вчерашниот напад на иранскиот дрон и ракетен напад...

Свет8 часа

(Видео) Снимен удар на балистичка ракета во Израел

Познатиот ирански новинар Бабак Тагве, кој живее во егзил, на својот Твитер профил објави видео на кое наводно се гледа...

Свет8 часа

Јордан и Ирак повторно го отвораат воздушниот простор

Јордан и Ирак повторно го отворија својот воздушен простор, откако го затворија синоќа. Државната телевизија во Јордан соопшти дека земјата...

Свет8 часа

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде „посилен и порешителен“ доколку Израел возврати по нападот

Иран предупреди дека ќе одговори со поголема сила доколку Израел возврати со напади овој викенд, за кои Техеран рече дека...

Свет8 часа

(Видео) Иран истрела стотици беспилотни летала и проектили кон Израел, тешко повредено 7-годишно девојче

Портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ) Даниел Хагари изјави дека противвоздушната одбрана пресретнала 99 отсто од околу 300 проектили што...

Свет9 часа

Скапа грешка во системот: студенти подигнале 40 милиони долари од банкомат и не сакаат да ги вратат парите

Комерцијалната банка на Етиопија (CBE), најголемата во земјата, се обидува да врати огромна сума на пари повлечени од клиентите по...

Свет10 часа

Во овој европски град на децата им е забрането да користат телефони, познати се резултатите по една година

Речиси целата заедница од 22.000 луѓе во Грејстоунс и соседното село Делгани, во Ирска, одлучи да им ги ускрати телефоните...

Свет11 часа

Мистериозен објект пронајден на брегот на Атлантикот: поврзан со тајна програма за Студената војна

Мистериозниот предмет беше пронајден на брегот на полуостровот Кејп Код (Масачусетс). Не само што наликува на трупот на мал авион...

Свет12 часа

(Видео) Маж сакаше да се самоубие скокајќи од мост, а полицијата наместо него, зграпчи погрешен човек

На интернет кружи видео снимено во мексиканскиот град Соледад де Грацијано Санчез, каде неименуван маж одлучил да се самоубие скокајќи...

Свет13 часа

Се обидела да го отруе сопругот со избелувач, а сега на суд го признала делото: познато е колкава казна ја чека

Жена од Аризона обвинета дека се обидела да го отруе својот сопруг во понеделникот пред судот ја признала вината, а...

Македонија17 часа

Управен пресуди во корист на Академијата за судии и јавни обвинители

Управниот суд ја известува јавноста дека на ден 13.04.2024 година во 22.00 часот, судечкиот совет по предметот оформен по тужба...

Свет17 часа

Започна пресретнувањето на иранските беспилотни летала над Сирија и Јордан

Почна пресретнувањето на иранските беспилотни летала, јавуваат израелските медиуми. Откако Иран испука десетици беспилотни летала камикази кон Израел, нивното пресретнување...

Свет17 часа

Анализа: сите детали за смртоносните беспилотни летала што Иран ги лансираше врз Израел, имаат домет од дури 2.500 километри

Иран го започна својот напад врз Израел кога лансираше десетици беспилотни летала камикази. Станува збор за беспилотни летала „Шахед-136“. Иранската...

Свет17 часа

САД очекуваат Иран да лансира повеќе од 100 беспилотни летала и десетици ракети

Сега кога Иран ја започна својата одмазда против Израел, САД се подготвуваат за тоа да биде „голем напад“, рекоа двајца...