Контакт

Топ

Воз прегази мигрант кај Демир Капија

Објавено пред

Мигрант загина на пругата кај Демир Капија откако го прегазил воз. Како што информира МВР, синоќа во 22,50 часот било пријавено дека товарен воз кој се движел во правец Гевгелија-Скопје, пред Демир Капија удрил во А.Н., мигрант од Пакистан, кој од здобиените повреди починал на местото на настанот.

Извршен бил увид од увидна екипа од Полициската станица Гевгелија. По наредба на Јавен обвинител телото на починатиот е дадено за обдукција.

Регион

Вулин: Ова е обид за државен удар, вечерва се радуваат сите непријатели на Србија

Објавено пред

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер по ред во Белград не е протест против мерките за борбата против коронавирусот, туку обид за пуч.

„Сите непријатели на Србија се среќни вечерва. Гледајќи го центарот на Белград, Нови Сад, како горат, како се напаѓа српската полиција, сограѓаните, како се уништува сè во оваа земја, на тоа среќни можат да бидат само непријателите на Србија“, рече Вулин во телефонско вклучувње.

„Од српските власти се бара да се повлечат настрана и да дозволат разни силеџии, фашисти и екстремисти да се обидат да ја преземат власта без избори“, додаде Вулин, повторувајќи дека собирите немаат никаква друга цел освен обиди за насилство и државен удар.

Тој порача дека настаните пред националното собрание не се ништо друго освен обид за разгорување на граѓанска војна.

„Српската држава ќе победи, државата мора да победи, ние ќе го зачуваме владеењето на правото бидејќи правната држава и силата на законот мора да го победат насилството“, заклучи Вулин.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Објавено пред

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата.

Според репортерот на Б92, дошло до немири, при што демонстрантите фрлиле со факли кон зградата на Собранието, а полицијата испукала солзавец.

Дел од демонстрантите ја разбиле оградата пред зградата на паралентот и фрлале со камења.

По нападот врз полицијата, органите на редот ги растерале демонстрантите и го зазеле целото плато пред српскиот парламент.

Во стампедото, луѓето паѓале едни над други, а додека биле во поголеми групи, припадниците на полицијата ги тепале со палки.

Има повредени, а меѓу нив е и лидерот на Двери, Бошко Обрадовиќ.

Исто така на местото се присутни оклопни транспортери на полицијата.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

Објавено пред

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието.

Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец.

Демонстрантите извикуваат „Вучиќ п***ру“ и фрлаат факли кон полицијата стационирана на влезот од собраниската зграда.

Како што дознава „Нова.рс“, полициски конвој од оклопни возила и водени топови се упатил во правец на центарот на градот.

Во меѓувреме, сè повеќе луѓе се собираат пред собраниската зграда.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион5 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, вечерва се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион6 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион7 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет10 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион12 часа

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија12 часа

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија13 часа

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија15 часа

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион15 часа

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Регион16 часа

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

Новинарка на телевизијата „Н1“ пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ,...

Регион16 часа

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Македонија17 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати, зголемување на бројот на оздравени

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 29 јуни до 5 јули 2020 година бележи намалување на...

Свет18 часа

Мистериозен синдром поврзан со коронавирусот предизвикува оштетување на мозокот кај децата

Коронавирусот може да предизвика големи невролошки проблеми кај некои деца, откриле научниците. Иако на младите им е полесно да се...

Свет18 часа

(Видео) Автобус полн со матуранти во Кина падна од мост во езеро, најмалку 21 загинат и 15 повредени

Најмалку 21 човек загина, а 15 се повредени кога автобус излета од патот и падна во езеро во Кина. Автобусот...

Свет19 часа

Во САД над 3 милиони заразени со Ковид-19

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина три милиони, сè повеќе сојузни држави бележат рекорден број нови случаи, а...

Македонија19 часа

Задолжителен тест за граѓаните на Србија, Косово, БиХ и на Црна Гора при влез во земјата, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок, на кој донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при влез...

Регион19 часа

(Видео) Солзавец и оклопни возила на протестите во Белград по најавата за нов полициски час

Полицијата во Белград утрово успеа да ги растера демонстрантите што од синоќа протестираа по најавата на претседателот на Србија, Александар...

Свет1 ден

СЗО: Епидемијата се забрзува, се појавуваат докази дека вирусот се пренесува преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека епидемијата на коронавирус се забрзува и дека се појавуваат докази за пренесување на Kовид-19...

Регион1 ден

Србија го враќа полицискиот час, забрана за движење од петок до понеделник

Од утре во Србија ќе биде забрането собирање на повеќе од пет луѓе во отворен и затворен простор, а од...

Македонија1 ден

ДИК ќе прави симулација на изборниот ден во услови на пандемија

Државната изборна комисија утре ќе спроведе симулација на процесот на гласање под посебните протоколи поради пандемијата на коронавирус. Симулацијата ќе...

Досие