Контакт

Црна хроника

Вработен во Архивот признал грешка, ненамерно додал три нули за набавка на кетеринг

Објавено пред

Одговорното лице за јавни набавки во Државниот архив направило грешка поради која на Бирото за јавни набавки излезе оглас во кој за близу 5 милиони евра Архивот бара служба за кетеринг-услуги.

Директорот на Државниот архив, Емил Крстески, извести дека против одговорното лице е поведена дисциплинска постапка.

„По опсежните разговори со вработените во финансискиот сектор на Државниот архив е утврдено дека лицето одговорно за јавни набавки направило наводно ненамерна грешка додавајќи на сумата за кетеринг предвидена за цела 2020 година уште 3 нули. Со тоа сумата од 300.000 која е предвидена за кетеринг на изложби, промоции и гости од странство, кои и не мора да бидат потрошени, станале 300.000.000 (триста милиони). Тој и самиот го призна тоа и против него веднаш е поведена дисциплинска постапка за несовесно работење“, објасни директорот Крстески.

Вкупниот буџет на Државниот архив е околу 2,5 милиони евра, па невозможно е институцијата за кетеринг да има 6 милиони евра, нагласуваат од Архивот и апелираат граѓаните критички да ги примаат информациите на јавните мрежи, бидејќи веста за 6 милиони евра за кетеринг е нелогична.

Огласот на кој Државниот архив бара кетеринг услуги е повлечен од Бирото за јавни набавки.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Топ

(Видео) Кокаинот од Колумбија бил скриен во банани, приведени се четири лица

Објавено пред

МВР соопшти детали за запленетиот килограм кокаин по потекло од Колумбија, кој беше запленет во полициска акција во селото Крушопек во скопски Сарај. Кокаинот бил дел од многу голема количина дрога, чија крајна дестинација била нашата земја. Приведени се четири лица и отворена е финансиска истрага за правното лице во чии простории е пронајдена дрогата. Во тек е истрага и за евентуална вмешаност на други физички и правни лица, информира на прес-конференција министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев.

По претходно добиено известување, Министерството за внатрешни работи во соработка со ОЈО за ГОКК презеде широк спектар оперативно-технички и полициски мерки и активности за пресекување меѓународен канал за транспорт на кокаин во големи количини по потекло од Колумбија. По ова, веднаш беа преземени соодветни оперативни подготовки и активности од страна на македонската полиција и во рамките на истрагата во координација со Јавното обвинителство и со царинските и полициските служби од Македонија беше утврдено дека краен примач на пратките со банани е правното лице од Скопје – „Банекс компани“ ДООЕЛ, информираат од МВР.

Како резултат на сето тоа, вчера (19 февруари), околу 9 часот, на ГП Ќафасан, Струга на влез во нашата држава евидентирано е ТМВ, „ивеко“, влекач и приколка, управувано од триесет и едногодишниот Ј. К., државјанин на Црна Гора, кој по завршување на царинските формалност, со товарното возило се упатил кон скопското село Крушопек. По пристигнувањето на возилото во Крушопек, од страна на полициски службеници, а по претходно обезбедена судска наредба, извршен е претрес во магацински простор, при што затекнати биле и лицата Ј. Е. (22), инаку син на сопственикот на правното лице, кое е краен примач на стоката, и Р. И. (51) од Скопје, вработено лице, кои вршеле истоварање на стоката. При извршување на истоварот на самото место, неповикан дошол и 47-годишниот С. Е. од Скопје, воедно сопственик на правното лице.


При извршениот детален претрес на магацинот и камионот со кој се превезувале банани, во еден од пакетите било пронајдено едно правоаголно пакување со непозната бела прашеста материја – кокаин, кое било облепено со зелена трака. Тоа е одземено и предадено на понатамошно вештачење. Исто така, при претресите биле пронајдени и одземени мобилни телефони, парични средства во износ од речиси 3.000 евра, 700 долари, 188 илјади денари, како и товарно моторно возило „ивеко“, заедно со 1.098 пакети банани и друга документација.

По завршување на претресот, од слобода се лишени Ј. К. – возач на камионот, С. Е. – сопственик на правното лице и краен примач на стоката, и Ј. Е. и Р. И. – кои биле затекнати во магацинот додека се вршел истовар на стоката. Тие се задржани во полициска станица и во текот на денот ќе бидат предадени за понатамошна постапка кај надлежен јавен обвинител.

„Првичните проверки укажуваат дека правното лице, кое е увозник, претходно во 120 наврати извршила увоз на овошје, во најголем дел од Колумбија и во помал дел од Еквадор.
На крајот ќе споменам дека станува збор за меѓународна операција против криминалните структури вклучени во трговија со дрога и во оваа пригода сакам да изразам благодарност до колегите во Министерството за внатрешни работи, ОЈО и Царинската управа, како и партнерските институции од земјите што се вклучени во оваа акција за високото ниво на соработка и конспиративноста во реализација на оваа полициска акција.

Во текот на денешниот ден и деновите што следуваат од страна на Министерството за внатрешни работи ќе бидат преземени опсежни мерки за известување на земјите низ кои поминувал транспортот сè со цел добивање дополнителни информации и утврдување други криминални групации кои се вклучени во оваа трансационална нелегална активност.
Покрај овие меѓународни активности, Министерството за внатрешни работи ќе преземе активности за утврдување други правни или физички лица, кои се во корелација со конкретното правно лице, а би можеле да бидат вклучени во оваа нелегална активност. А дополнително, во текот на денот ќе биде почната и финансиска истрага кон конкретниот правен субјект и физичките лица.

Со оглед на тоа дека се работи за голема количина, која, според информациите, била со крајна дестинација во нашата држава, уште еднаш се потенцира релевантноста на македонските криминални групи на меѓународниот кокаински пазар, а од друга страна, инфериорноста и отсуството на волја од претходните политички фактори во државата за преземање одлучни и конкретни чекори во справување со ова зло на нашето опшество“, велат од МВР.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Загина возач на „сканија“ во рудник во Прилеп

Објавено пред

Вчера, во 11.15 часот, во Полициската станица Прилеп било пријавено дека во рудник во Прилеп, Д. З. (67) од Прилеп, кој управувал товарно возило „сканија 113“, со велешки регистарски ознаки, при извршување работни задачи во рудникот паднал од камионот. Тој бил пренесен во Општата болница Прилеп, каде што од лекар била констатирана смрт. По наредба на јавен обвинител, телото на починатиот било дадено на обдукција.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Повредена кавадарчанка, со возилото излетала на патот за Росоман

Објавено пред

Синоќа, во 21 часот било пријавено дека на регионалниот пат Кавадарци – с. Росоман, кај с. Рибарци, патничко возило „мицубиши лансер“, со кавадаречки регистарски ознаки, управувано од Ж. С. (38) од Кавадарци, излетало надвор од коловозот.

Во незгодата Ж. С. добила тешки телесни повреди по што била пренесена во комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје за укажување лекарска помош. Извршен бил увид на местото на настанот од екипа од Полициската станица Кавадарци.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

(Видео) Кокаинот од Колумбија бил скриен во банани, приведени се четири лица

МВР соопшти детали за запленетиот килограм кокаин по потекло од Колумбија, кој беше запленет во полициска акција во селото Крушопек...

Македонија5 часа

Јовановски до Русковска: Не се дери, ти ги знаеме гласовните способности

Половина час пред судот, првообвинетиот за „Рекет“, Бојан Јовановски, образложува зошто треба да му биде заменета мерката притвор со домашен....

Македонија5 часа

Димишков: Сакаа да ме искористат како адвокат за мојата сестра судијка да биде изземена од предметот

Судењето за „Рекет“ продолжува со сослушување на сведоците на Бојан Јовановски – Боки 13. Адвокатот Васил Димишков, брат на судијката...

Македонија5 часа

ОЈО проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата на Наќе Чулев

Основното јавно обвинителство ќе проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата донесени од техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе...

Македонија6 часа

Заев и Ципрас добитници на меѓународна награда за мир за преспанскиот договор

Поранешните премиери на Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, се годинешни добитници на меѓународната награда за...

Регион6 часа

(Видео) Пријава за Јосипа Лисац поради лоша изведба на хрватската химна

Адвокатот Бошко Жупановиќ поднесе пријава против хрватската пејачка Јосипа Лисац за нејзината изведба на хрватската химна на инаугурацијата на новоизбраниот,...

Европа6 часа

Детали за масакрот во Германија – напаѓачот бил екстремен десничар

Германскиот весник „Билд“ објави дека напаѓачот, кој во градот Ханау во Германија синоќа со огнено оружје уби девет луѓе, е...

Свет7 часа

Трамп му понудил помилување на Асанж под еден услов

Американскиот претседател, Доналд Трамп, му понудил помилување на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, ако каже дека Русија немала врска со...

Економија8 часа

Пад на побарувачката за нови автомобили во Европа

Измената на даночниот систем во некои земји, нешто послабата глобална економија и неизвесноста поврзана со брегзитот доведе до пад на...

Свет8 часа

Трамп го назначи амбасадорот Гренел за шеф на американското разузнавање

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го назначи Ричард Гренел, американски амбасадор во Германија и специјален пратеник за Србија и Косово, за...

Спорт17 часа

Аталанта го живее сонот со „уништувањето“ на Валенсија, Ред бул кошмар за Мурињо и Тотенхем (видео)

Аталанта пишува историја за своите фанови. Клубот од Бергамо во својот прв настап во Лигата на шампиони успеа да стигне...

Свет20 часа

(Видео) Пациентка свири виолина за време на операција на мозокот

Хирурзите во болницата „Кингс колеџ“ во Лондон отстраниле тумор од мозокот на една жена која во текот на операцијата свирела...

Регион20 часа

Црногорски државјанин евакуиран од Хубеи

Црногорски државјанин денеска беше евакуиран од провинцијата Хубеи во Кина, каде што се појави коронавирусот, со специјален лет на Владата...

Регион21 час

Државниот обвинител на Хрватска даде оставка поради членство во масонска ложа

Главниот државен обвинител на Хрватска, Дражен Јелениќ, поднесе оставка поради членство во масонска ложа. „Се појавија инсинуации во врска со...

Топ22 часа

Полициска акција за заплена на кокаин во Сарај

Полицијата врши претреси на повеќе локации во Крушопек, село во општина Сарај, по добиени сознанија за трговија со кокаин. „Министерството...

Македонија23 часа

Владата: Решенијата на Чулев се поништени законски

Владата ја демантира изјавата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека одлуката за поништување на решенијата и наредбите...

Македонија24 часа

(Видео) Обвинет во „Монструм“: Тодоровски ми даде да потпишам изјава, но не ме малтретирал

Обвинетиот во „Монструм“ Хаки Азири на денешното рочиште рече дека никогаш не кажал дека бил под тортура од ексдиректорот на...

Топ1 ден

Вработен во ПИОМ подигал пари од пензија на почината жена

СВР Тетово поднесе кривична пријава против С.М.(45) од с.Вејце, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба...

Македонија1 ден

(Видео) Чулев го обвини Спасовски за фалсификат, поништил 124 решенија во МВР, без одлука на Владата

Премиерот Оливер Спасовски со фалсификат во „Службен весник“ поништил 124 решенија за распоредување во МВР оти за нив немало одлука...

Македонија1 ден

„Телеком“ презел безбедносни мерки за повиците од непознати дестинации

„Македонски телеком“ ја информира јавноста дека во текот на денешниот ден се регистрирани повици од непознати дестинации кон наши корисници,...

Досие