Контакт

Топ

Вработен на Клиниката за кардиохирургија го нападнал директорот

Објавено пред

Денес околу 10 часот во полицијата добиена е пријава од Клиниката за кардиохирургија дека С.Ј. (вработен во клиниката) вербално нападнал медицинска сестра, а потоа физички го нападнал М.Ш. (директор на клиниката), објави МВР во дневниот билтен.

dobivaj vesti na viber

Вработениот потоа ја напуштил клиниката и самиот се пријавил во полицијата.

Известен е јавен обвинител и се преземаат мерки за расчистување на настанот.

Топ

46-годишна жена до смрт избодена во Кочани

Објавено пред

46-годишна жена од Кочани утрово била избодена по претходна расправија со свој сограѓанин.

dobivaj vesti na viber

Полицијата за „Макфакс“ потврдува дека, денеска, во Кочани, полициски службеници од Полициската станица Кочани го лишиле од слобода У. Р. (59) од Кочани.

Тој се сомничи дека околу 6.15 часот, по претходна расправија пред домот во кој престојувала таа, со остар предмет ѝ нанел убодни рани на Т. М. (46) од Кочани.

Жената, како што соопшти полицијата, починала на местото на настанот.

Смрт констатирал лекар од итната медицинска помош Кочани, а увид извршиле екипа на ОВР Кочани и јавен обвинител по чија наредба телото на почината било дадено на обдукција.

Според надлежните, по целосно документирање на случајот, против У. Р. ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прикажи повеќе...

Македонија

Не сообраќаат возови на релација Скопје – Битола, во пожар изгореа 1.000 прага од пругата

Објавено пред

Поради штета од пожарите во Битолско-прилепскиот Регион, не сообраќаат возови на пругата Скопје – Битола – Скопје.

dobivaj vesti na viber

Од „Железници“ соопштија дека уништени се околу 1.000 прага и во моментот интензивно се работи на санација на дефектот.

Засега нема информации кога би можело да се очекува пругата повторно да биде ставена во функција, односно да се оспособи за безбедно одвивање на железничкиот сообраќај.

Прикажи повеќе...

Македонија

Македонските граѓани безбедно се упатени дома, вели Османи по случувањата во Косово

Објавено пред

Македонските државјани сместени во хотел во непосредна близина на манастирот во селото Бањска на северот од Косово, каде што вчера имаше оружен напад, утрово безбедно се упатени дома придружувани од косовската полиција, информира министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на социјалните мрежи.

dobivaj vesti na viber

Тој на „Фејсбук“ објави дека тие се упатени кон дома по извршените интервјуата и анализата од страна на косовската полиција.

„По извршените интервју и анализа од страна на полицијата на Република Косово, утрово нашите државјани безбедно се упатени кон дома, придружувани од косовската полиција. Околностите во кои тие се најдоа беа сложени имајќи предвид дека беа сместени во хотел, во непосредна близина каде што се случи оружениот напад врз полицијата“, напиша Османи.

Во текот на вчерашниот ден, додава тој во написот, косовската полиција била веднаш соодветно известена за оваа ситуација по редовните канали.

„Јас лично разговарав и со мојата колешка Доника Гервала-Шварц. Во текот на целиот процес косовските служби ја гарантираа безбедноста на нашите државјани, а нашата амбасада во Приштина беше во постојан контакт со нив“, појаснува Османи преку социјалните мрежи.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ5 часа

46-годишна жена до смрт избодена во Кочани

46-годишна жена од Кочани утрово била избодена по претходна расправија со свој сограѓанин. Полицијата за „Макфакс“ потврдува дека, денеска, во...

Македонија6 часа

Не сообраќаат возови на релација Скопје – Битола, во пожар изгореа 1.000 прага од пругата

Поради штета од пожарите во Битолско-прилепскиот Регион, не сообраќаат возови на пругата Скопје – Битола – Скопје. Од „Железници“ соопштија...

Македонија6 часа

Македонските граѓани безбедно се упатени дома, вели Османи по случувањата во Косово

Македонските државјани сместени во хотел во непосредна близина на манастирот во селото Бањска на северот од Косово, каде што вчера...

Македонија7 часа

Нов протест за случајот на Онкологија: „Правда за жртвите мора да има“

Неформалната група „Протест против убиствата на Онкологија“ преку соопштение најави нов протест за денеска во 18 часот и ги повикаа...

Топ7 часа

Гевгеличанец осомничен за двојно убиство: ги убил брата си и снаата

Вчера, во Гевгелија се случило двојно убиство, информира Министерството за внатрешни работи. „Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија изврши...

Македонија7 часа

Потребно е гаснење на малигниот пожар, кој има цел проширување и во регионот, порачува Ахмети за случувањата во Косово

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, преку напис на социјалните мрежи нападот во Косово го квалификува како сериозна провокација и, според...

Регион9 часа

Курти: Во полициска операција запленета поголема количина оружје

Косовскиот премиер Аљбин Курти на социјалната мрежа Х напиша дека во полициска операција е запленета поголема количина оружје. Тој додаде...

Регион10 часа

(Видео) Пукање во Босна и Херцеговина: во пекарница пронајдени тела на маж и жена

Синоќа, две тела биле пронајдени во пекарница во Завидовиќи, пишува босански „Аваз“. Avaz na licu mjesta: Horor u Zavidovićima, pucnjava...

Регион10 часа

Брнабиќ: Курти е единствениот виновен за конфликтот во Косово, ова е неговиот животен сон

Српската премиерка Ана Брнабиќ го коментира конфликтот на северот од Косово, во кој беа убиени косовски полицаец и тројца српски...

Европа10 часа

(Видео) Илјадници останаа без струја во Санкт Петербург, жителите слушнале експлозија

Вчера вечерта снема струја на рускиот аеродром „Пулково“ и во квартот Шушари во Санкт Петербург, источно од аеродромот. Според разни...

Европа10 часа

Северна Кореја одговори на критиките на Јужна: „Тоа е малигна клевета“

Северна Кореја одговори на критиките на јужнокорејскиот претседател Јун Сук Јеол за соработката на Пјонгјанг со Москва по посетата на...

Регион11 часа

(Видео) Ранетиот напаѓач префрлен во болница во Приштина: пренесен е со лисици

Еден ранет напаѓач на косовската полиција, по укажаната лекарска помош, доцна вчеравечер е пренесен на Универзитетскиот клинички центар во Приштина....

Регион19 часа

Ковачевски апелира на деескалација во Косово и уверува дека безбедносната состојба во Македонија е стабилна

Премиерот Димитар Ковачевски се огласи со коментар по денешните престрелки на северот на Косово апелирајќи на деескалација и осудувајќи ги...

Регион19 часа

Косовската полиција: Уапсен и вториот напаѓач на полицијата, ситуацијата се’ уште е тензична

Косовската полиција вечерва соопшти дека надлежните полициски единици го уапсиле вториот напаѓач, кој исто така бил во воена униформа и...

Регион21 час

Вучиќ го осуди убиството на полицаецот: Се побунија Срби од Косово не можејќи да го трпат теророт на Курти

Србите, а не луѓето од централна Србија како што лажеа, се револтираа и не сакаат повеќе да го трпат теророт...

Македонија21 час

МНР: Седум македонски државјани меѓу кои и дете се во близина на манастирот во Косово

Министерството за надворешни работи објави дека во раните утрински часови, преку дежурниот телефон на Министерството за надворешни работи, добиена е...

Топ1 ден

Дете од Прилеп загина при пад од дрво

Малолетно момче од селото Црнилиште, Прилепско загина вчера по пад од дрво. Момчето од здобиените повреди починало на лице место. Според...

Македонија1 ден

Мицкоски му посака добро здравје на Груевски: „И’ заби нож во грб на сопствената партија“

Морам да кажам дека како човек оваа јавна преписка со поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ не ме прави среќен, ниту ова...

Регион1 ден

Курти: Триесет вооружени лица продолжуваат со нападите врз косовската полиција

Косовскиот премиер Аљбин Курти  изјави дека продолжуваат нападите врз косовската полиција, како и дека во нив учествуваат 30 вооружени лица....

Македонија1 ден

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Претседателот Стево Пендаровски за време на работната посета на САД по повод учеството на 78. Генерално Собрание на Обединетите Нации,...