Контакт

Црна хроника

Двајца браќа го прекршиле полицискиот час, едниот физички ги нападнал полицајците

Објавено пред

Дваесетгодишен скопјанец бил забележан синоќа во 22.30 часот на улицата „Цветан Димов“ во Скопје како се движи за време на полициски час.

Полицајците му укажале дека ќе биде приведен поради непочитување на забраната за движење, а во тој момент дошол неговиот постар брат и физички ги нападнал полицајците.

Тој бил приведен во полциска станица, а помалиот ја искористил ситуацијата и побегнал. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Дилер од населба Илинден обвинет за продажба на амфетамин и марихуана

Објавено пред

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 24-годишник од скопската населба Илинден за кривично дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги.

Како што информираат од обвинителеството, на 10 март, при извршен претрес во домот на обвинетиот, биле пронајдени девет пакувања марихуана во вкупна тежина од 212,65 грама, како и амфетамин со вкупна тежина од 25,73 грама, спакуван во шест поединечни пакувања.

Полицијата ја одзела дрогата која обвинетиот ја подготвувал за продажба.

Надлежен јавен обвинител доставил предлог за продолжување на определената мерка куќен притвор за обвинетиот 24-годишник, бидејќи постојат околности кои укажуваат на опасност од бегство или можност тој да го повтори делото доколку се брани од слобода.​

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Полицаец при проверка на пиштолот испукал еден куршум во канцеларија

Објавено пред

Полицаец од Тетово при проверка на службениот пиштол испукал еден куршум во канцеларијата. Во инцидентот нема повредени.

Според информациите на МВР, вчера, околу 10.30 часот, во работна канцеларија на СВР Тетово, полицискиот службеник Ш. С. (37), вршејќи проверка на службениот пиштол, испукал еден куршум, кој завршил во подот пред влезната врата.

Повредени лица нема. Од МВР велат дека во координација со јавен обвинител се преземаат мерки за расчистување на случајот.

 

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Малолетник со мотоцикл удрил во полицајка

Објавено пред

Седумнаесетгодишно момче од Виница со мотоцикл удрило во полицајка, која му дала знак да запре.

Според информациите на МВР, поднесена е кривична пријава против 17-годишник од Виница поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело спречување службено лице во вршење службено дејство.

На 13 мај, на улицата Тодосија Паунов, пријавениот со мотоцикл удрил полициска службеничка, која извршувала службени дејства, односно му дала знак да го запре мотоциклот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет19 минути

СЗО продолжува со тестирање на лекот против маларија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација ќе продолжи со тестирање на хидроксихлорокинот како потенцијален лек против коронавирусот, изјави директорот на СЗО, Тедрос Аданом...

Свет39 минути

(Видео) Чувар прободел 37 деца и тројца возрасни во градинка во Кина

Најмалку 40 лица се повредени во напад со нож на југот на Кина, јавуваат кинеските државни медиуми. АП наведува дека...

Свет56 минути

Џорџ Флојд имал коронавирус

Обдукцијата покажала дека убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд бил позитивен на коронавирус, објави Си-Ен-Ен. Главниот медицински инспектор Ендру Бејкер изјавил дека...

Македонија2 часа

Мицкоски призна дека бил во кафеaна, не знаел дека е забрането да се седи внатре

Откако Државниот пазарен инспекторат вчера објави дека инспекторите биле спречени да извршат надзор во кафеана во Дебар маало, а после...

Македонија12 часа

(Видео) Инспектори биле спречени да направат надзор во кафеана, внатре бил лидер на политичка партија

Вработени во угостителски објект на Боемската улица во Дебар Маало не им дозволиле на инспекторите од Пазарниот инспекторат да извршат...

Македонија12 часа

Филипче: Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега

Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега. Вирусот нема да...

Македонија14 часа

Владата донесе одлука за повторно воведување полициски час

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести за повторно воведување полициски час за време на претстојниот продолжен викенд...

Топ17 часа

Приведени седум полицајци во Куклица, правеле забава без да ги почитуваат мерките

Седум полициски службеници, кои не биле на должност, биле приведени затоа што правеле забава, без да ги почитуваат мерките против...

Македонија18 часа

И со негативен тест задолжителен е 14-дневен карантин по влез во земјата

Министерството за внатрешни работи соопшти дека при влез на наши граѓани во земјата, како и на странци, но само со...

Економија19 часа

Граѓаните на интернет ќе треба да проверат дали се меѓу корисниците на домашната платежна картичка

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја...

Македонија21 час

Османи во Штип: Во компаниите ќе има ковид-координатори кои ќе го следат спроведувањето на мерките

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на главен координатор на кризните штабови за одбрана од Ковид-19, оствари...

Македонија21 час

Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат од Минитерството за...

Свет24 часа

Тајна снимка на СЗО откри како Кина го прикрила коронавирусот

Снимки од интерни состаноци во Светската здравствена организација покажале дека СЗО едвај ги добила најпотребните информации од Кина на почетокот...

Европа24 часа

Главниот шведски епидемиолог призна дека од денешен аспект би имал друг пристап кон пандемијата

Главниот шведски епидемиолог, кој стои зад стратегијата земјата да не применува строги мерки поради пандемијата на коронавирусот, призна дека требало...

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Полицијата треба да пука во нозе

Полицајците кои пукаат во луѓето кои претставуваат закана треба да им пукаат во нозете, а не во срцето, соопшти поранешниот...

Свет1 ден

Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон...

Европа1 ден

По тримесечната блокада, Италијанците од денеска може да патуваат низ земјата

Италија денеска ги отвори регионалните граници по тримесечна блокада поради пандемијата, со што е овозможена поголема слобода на движење за...

Регион2 дена

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје, прогласи крај на епидемијата на Ковид-19 во...

Свет2 дена

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да стави крај на протестите

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да ги угасне протестите во САД, поради смртта на Афроамериканецот Џорџ...

Свет2 дена

Путин: На напад со конвенционално оружје Русија ќе возврати со нуклеарно

Рускиот претседател, Владимир Путин, донесе уредба со која се утврдува дека руската војска може да употреби нуклеарно оружје како одговор...

Досие