Контакт

Топ

Двајца скијачи се изгубиле на Попова Шапка

Објавено пред

Двајца скијачи од Тетово вчера се изгубиле на Попова Шапка, а потрагата по нив траела седум часа. За среќа, мисијата завршила успешно и двајцата скијачи бие пронајдени и пренесени во нивните домови.

Според информациите на МВР, Љ.С. вчера околу 19 и 30 часот пријавил во полиција дека 29-годишниот М. Љ. и 45-годишниот Ш.Ф., и двајцата од Тетово, се оддалечиле од групата со која заедно скијале на потегот од Лисец кон Долно Палчиште, по што заталкале и веќе не биле достапни на нивните мобилни телефони.

Од МВР информираат дека веднаш била организирана потрага по исчезнатите скијачи, во која учествувале повеќе полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Тетово, а во содејство со Горскоспасителна служба. Заталканите скијачи биле пронајдени ноќеска околу 2 часот и 30 минути и биле пренесени до Долно Палчиште, од каде што со полициско возило биле пренесени до нивните домови.

Европа

Макрон: „Жолтите елеци“ ме наведоа подобро да ги слушам луѓето

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон откри дека кризата со граѓанското движење „Жолти елеци“ на некој начин била добра за него, бидејќи го навела да го промени ставот кон Французите.

„На некој начин ситуацијата со ‘жолтите елеци’ беше многу добра за мене… Тие ме потсетија што треба да правам“, изјави Макрон за американскиот весник „Тајм“.

„Веројатно оставив впечаток дека сакам реформи против народот. Понекогаш мојата нетрпеливост се толкува како нетрпеливост кон Французите, што не е така“, рече Макрон во интервјуто.

Францускиот претседател додаде дека е на половина од својот петгодишен мандат и дека се наоѓа во фаза меѓу примена на реформите и појавување на резултати.

„Мојот предизвик е подобро да ги слушам луѓето, отколку што тоа го правев на почетокот на мандатот“, рече Макрон.

Европското издание на американскиот „Тајм“ ја посвети насловната страница на Макрон, што е вторпат од почетокот на неговиот мандат во мај 2017 година.

Прикажи повеќе...

Свет

Трудо среде скандал, најмалку трипати се маскирал како црнец

Објавено пред

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска западна во голем скандал. Утрово беше објавена негова стара фотографија на која тој е облечен како Аладин, а лицето му е обоено во црна боја, но по тоа е откриено дека тој како црнец се маскирал уште во најмалку два наврати.

Трудо веќе се извини за првиот откриен случај на т.н. „блекфејс“, кој припадниците на црната раса го сметаат за навреда.

Фотографијата од 29-годишниот Трудо со лице затемнето со шминка се смета за голем предизвик за лидерот кој често зборува за важноста на борбата против расната дискриминација и кој во неговиот кабинет има тројца истакнати министри со индиско потекло, пренесе „Ројтерс“.

„Блекфејс“ е термин што се употребува кога белци ги бојат своите лица во потемна или целосно црна боја. При извинувањето, Трудо призна дека тоа го направил не само во таа пригода, туку и уште еднаш.

Трудо објасни дека се работи за натпревар за таленти во средното училиште што го посетувал, а за потребите на кој ставил црна боја на лицето и перика на главата.

Фотографијата, по сè изгледа, најпрво се појави на социјалните мрежи, а Трудо дури подоцна призна дека навистина се маскирал како црнец. На натпреварот тој ја отпеал реге-песната Day-O, популаризирана од афро-американскиот пејач и активист Хари Белафонте.

Но по тоа, канадскиот портал „Глобал њуз“ објави снимка од Трудо на која тој и третпат има „блекфејс“.

Се работи за снимка, наводно направена во 90-тите години, исто така од периодот на средношколските денови на Трудо. На неа, тој навива пред камерата, кревајќи ги рацете, кои како и неговото лице, се обоени црно. Трудо носи и афроперика на главата.

Ова значи дека по едвај 12 часа откако „Тајм“ ја објави првата фотографија, откриени се вкупно три вакви случаи.

Во првиот случај, станува збор за забава одржана во 2001 година на тема „1001 ноќ“ во средно училиште во Ванкувер каде Трудо предавал како наставник. Фотографијата завршила во школскиот алманах каде и ја пронашле новинарите на „Тајм“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Обвинение против ексградоначалник на Демир Хисар, незаконски вработувал луѓе

Објавено пред

Битолското Обвинителство поднесе обвинение против три лица за незаконски вработувања. Обвинети се поранешен градоначалник на Демир Хисар, раководител на Центарот за вработување и соработник за услуги за поддршка за вработување во Центарот за вработување Демир Хисар. Тие се осомничени за злоупотреба на службената положба и за несовесно работење во службата.

„Обвинетиот градоначалник со пречекорување на границите на своето службено овластување и неизвршување на својата службена должност за совесно и законито работење и доследно почитување им овозможил вработување на три лица како административни службеници во Општина Демир Хисар на определено време спротивно на одредбите пропишани во Изборниот законик“, велат од Обвинителството.

Вработувањата биле извршени по донесена одлука за распуштање на Собранието и решение за распишување предвремени парламентарни избори за пратеници во Собранието, објавена на 11.12.2016, по која не може да се почне постапка за вработување нови лица или постапка за престанок на работен однос во државни и јавни институции, а почнатите постапки се ставаат во мирување, освен во случаи на итни и неодложни работи.

Вработувањата за кои донел одлука обвинетиот градоначалник, а ја спровел второобвинетиот, се однесувала на работни задачи што немале итна природа. Вработените лица биле ангажирани на определено време за работа на проекти за чија реализација Општината донела одлука дури подоцна, на 59. седница на Советот на Општина Демир Хисар, одржана на 29.12.2016 година.

Третото обвинето лице делото го сторило поради тоа што не презело дејства за проверка на поднесена пријава за вработување, па иако за работните места на кои се вработуваат лицата биле потребни три одделни пријави, тој извршил евидентирање на вработувањата врз основа на поднесена пријава, која се однесувала за сосема други работни места.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа9 часа

Макрон: „Жолтите елеци“ ме наведоа подобро да ги слушам луѓето

Францускиот претседател Емануел Макрон откри дека кризата со граѓанското движење „Жолти елеци“ на некој начин била добра за него, бидејќи...

Свет10 часа

Трудо среде скандал, најмалку трипати се маскирал како црнец

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска западна во голем скандал. Утрово беше објавена негова стара фотографија на која тој е облечен...

Македонија16 часа

Обвинение против ексградоначалник на Демир Хисар, незаконски вработувал луѓе

Битолското Обвинителство поднесе обвинение против три лица за незаконски вработувања. Обвинети се поранешен градоначалник на Демир Хисар, раководител на Центарот...

Македонија16 часа

(Видео) Трајанов: Со една изборна единица ќе се стави крај на прелевањето на гласовите на малите партии

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, рече дека очекува поддршка со консензус на иницијативата за промена на Изборниот законик да...

Македонија17 часа

Судењето за „Талир 2“ повторно одложено

Судењето за предметот „Талир 2“ на СЈО, судијката Даниела Алексова-Стојановска го одложи за 15 октомври. Причина за одлагањето е доуредување...

Регион17 часа

Mакедонски државјанин фатен при шверц на антички предмети на граничниот премин Прешево

Српските цариници во соработка со полицијата, во вторникот, 17 септември, на граничниот премин Прешево спречија обид за шверц на антички...

Топ18 часа

Обвинение и за девојката што учествувала во убиството на Пино Секондо

Обвинителството поведе обвинение и против девојка од Скопје за која се смета дека е соизвршител во убиството на Пино Секондо,...

Македонија18 часа

Палмер: САД се надеваат дека Северна Македонија ќе ги почне преговорите во октомври

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, вели дека очекува Северна Македонија да ги почне...

Топ18 часа

Тракторист загина во сообраќајна несреќа на патот Струга – Дебар

Четириесет и осумгодишен тракторист од струшкото село Велешта загина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на регионалниот пат Струга...

Свет19 часа

Обелоденети 76 милиони податоци од Mинистерството за внатрешни работи на Австрија

Во Министерството за внатрешни работи на Австрија, според информациите од интернет-страницата „Буре без дно“, дошло до масивно обелоденување полициски податоци....

Свет19 часа

(Видео) Уапсен маж кој пукаше и го блокира стратешкиот мост во Киев

Украинските специјални сили уапсија вооружен маж кој го блокира стратешкиот мост во Киев и се закани дека ќе предизвика експлозија...

Свет19 часа

Њујорк и Мичиген ги забранија ароматизираните електронски цигари

Њујорк е првата сојузна американска држава која забрани продажба на ароматизирани електронски цигари по речиси 400 случаи на сериозни болести...

Македонија20 часа

Собранието ја почнува расправата за ребалансот на буџетот

Во Собранието од денеска почнува расправата по ребалансот на буџетот за 2019 година. Предлогот за изменување и дополнување на Буџетот...

Македонија21 час

Здружението Е.Д.Е.Н. предлага субвенционирање фотоволтаици за борба против загадувањето

Според извештајот на Европската агенција за животна средина објавен во 2018 година во земјава околу 3.000 смртни случаи годишно се...

Спорт1 ден

Македонец станува селектор на светските шампиони САД?

Македонецот Влатко Андоновски, тренерот на НВСЛ тимот Рејн ФЦ е главен кандидат да стане нов тренер на светските шампиони во...

Македонија2 дена

Продолжен притворот на Катица Јанева

Судот ѝ го продолжи притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“ на Основното јавно...

Македонија2 дена

Со лажна диплома од Приштина работел како професор по математика во Куманово

Педесет и едногодишен маж со фалсификувана диплома од универзитет во Приштина, Косово, се вработил како професор по математика во основно училиште во...

Македонија2 дена

Ексминистерот за правда, Беџети, одбил да ја потпише екстрадицијата за обвинети во „Монструм“

Ексминистерот за правда од ДУИ, Блерим Беџети, одбивал да го потпише барањето за екстрадиција за двајцата обвинети во „Монструм“, Африм...

Македонија2 дена

Случај „Монструм“: во судницата се слушаат разговори во врска со настанот на луѓе блиски до Груевски

Приватни и несуштински разговори беа пуштени во 13 од 25 бомби во судницата за случајот „Монструм“. Во разговорите се слушаат...

Македонија2 дена

(Видео) Филипче: Полицајци ќе патролираат кај најкритичните здравствени објекти

Министерот за здравство, Венко Филипче, го поддржа денешниот протест на здравствените работници против насилството врз нив. Тој рече дека почнале...

Досие