Контакт

Топ

Две деца загинаа во пожар во Шуто Оризари, врз нив паднал кровот на куќата

Објавено пред

Две деца загинаа во пожар што се случи попладнево во скопската населба Шуто Оризари. Момчето и девојчето на возраст од 3 и 1,5 година, според првичните информации биле поклопени од покривот на импровизираната куќа во којашто живееле и починале пред да стигнат скопските пожарникари.

Според кажувањето на мештаните, во куќата имало четири деца, од кои две успеале да ги спасат по избувнувањето на огнот, додека врз најмалите деца се урнал покривот и било невозможно тие да бидат извлечени од домот што горел.

Пожарот, како што информираат од Противпожарната единица, бил пријавен околу 13:25 часот на улицата Брсјачка буна, во близина на пазарот во Шуто Оризари. Станува збор за дел од населбата каде има повеќе импровизирани куќарки, кои се залепени една до друга, во тешко пристапен терен. Според пожарникарите, интервенцијата била отежната и поради тоа што до куќарката нема асфалтиран пат, тука тесна патека, која е тешко проодна за возила.

„Кога стигнавме децата беа поклопени од покривот на импровизираната куќарка.Се обидовме да интервенираме и да ги извлечеме, но веќе беше предоцна, бидејќи децата беа починати“, раскажуваат пожарникарите за „Макфакс“.

„Пожарот беше избувнат во импровизирана куќа, до која имаше доградба и она што забележавме е многу кабли коишто висеа од сите страни и од покривот“, додаваат пожарникарите кои биле на местото на несреќата.

Првичните претпоставки се дека пожарот можел да избувне од електричната инсталација, но се чекаат резултатите од крим-техника коишто треба да посочат на причините за трагедијата.

Веднаш по пријавата за настанатиот пожар, на терен биле испратени две возила од Бит-пазар, а подоцна во интервенцијата се вклучиле уште две дополнителни возила, со цел да се спречи ширењето на огнот. Пожарникарите стравувале дека од пламените јазици ќе бидат зафатени и другите околни куќарки, кои во низа се залепени една до друга. Сепак, навреме е спречено огнот да се прошири.

Македонија

(Видео) Поранешни вработени во „Охис“: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Објавено пред

Поранешни вработени во фабриката „Охис“ тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот дел од погонот за електролиза.

Тие го актуализираа ова прашање на дебатата во Општина Кисела Вода, на која се одржа трибина за дислоцирање на опасните хемикалии од „Охис“.

Ефтим Мајсторовски, пензиониран работник од фабриката, изјави дека имало студија уште во 2009 година, која покажала дека живата ја има во кругот на фабриката, а не била исклучена можноста таа да понирала во земјата и во подземните води.

Посочи дека дилемата за постоењето жива во кругот на фабриката треба да ја дадат анализите на надлежните институции.

„Како резултат на истражувањата што беа направени тогаш, знаеме дека живина технологија се користеше во објектот за електролиза и постои можност да ја има во земјата под целиот овој објект. Анализите покажаа дека живата мигрирала во подлабоките слоеви на почвата, т.е. подлабоко од 20 метри, но и надвор од погонот. Во таа студија беше посочено дека постои опасност да биде зафатено земјиштето сè до кејот на Вардар, а земјата загадена и непогодна за земјоделски култури“, рече Мајсторовски.

Според стечајниот управник на фабриката, Маринко Саздовски, во кругот на „Охис“ немало жива како опасна материја за отстранување.

„Според документацијата што ја попишав, дојдов до податок дека нема жива како опасна материја за уништување, освен наведените 11 хемикалии што ги отстранува фирмата „Екоцентар 97“. Тоа е што јас го имам како податок“, рече Саздовски.

Присутните во салата не беа задоволни од одговорот и довикува, „Има жива, како нема жива“, но молчат и не кажуваат. Беше прозвана и фирмата „Екоцентар“, која ја доби концесијата да го исчисти опасниот отпад од кругот на „Охис“. Но, нивниот претставник потврди дека во проектот за отстранување штетни хемикалии ова материја ја нема на списокот.

„Во мојот проект не постои и не сум надлежен за таа материја“, одговори кусо Владо Момировски од „Екоцентар 97“.

Вработениете го тврдеа спротивното. Ги повикаа надлежните институции да направат анализа за неколку погони во кругот на фабриката посочувајќи дека постои опасност од еколошка катастрофа. На дебатата што ја организира Општина Кисела Вода немаше претставник од Министерството за екологија иако претходно беше најавено присуството на заменик-министерот Јани Макрадули.

Прикажи повеќе...

Топ

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Објавено пред

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје.

„Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите на реката Вардар има починато женско лице. Од екипа на Бригадата за прпотивпожарна заштита Скопје телото било извадено, а лекар од Итната медицинска помош констатирал смрт без траги на насилство“, информираат од МВР.

По преземените мерки, било констатирано дека станува збор за Б. К. (60) од населбата Радишани.

По наредба на јавен обвинител, телото на починатата било дадено на обдукција.

Прикажи повеќе...

Македонија

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Објавено пред

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје, кои се воведени поради загадувањето на воздухот и ќе стапат во сила денеска од 18 часот.

Овие мерки се преземаат по добиеното известување од Министерството за животна средина дека квалитетот на воздухот последователно два дена е надминат над законски пропишаниот минимум, односно над 175 μg/m3 на мерните станици во Карпош и Лисиче.

Мерките и препораките што преку соопштение ги објави Град Скопје ги пренесуваме во целост.

„1. Град Скопје од денеска (27 јануари 2020 година) од 18 часот воведува бесплатен јавен превоз во автобусите на ЈСП и во автобусите на приватните превозници сè до моментот на намалување на загадувањето за што јавноста дополнително ќе биде известена.

2. Град Скопје ги прекинува сите градежни активности на градилиштата под своја надлежност. Ги повикувам сите градоначалници од општините во град Скопје да ги прекинат градежните активности на градилиштата во нивна надлежност.

3. Цената на паркирањето на паркиралиштата на „Градски паркинг“ од овој момент двојно се зголемува, и тоа важи сè до укинувањето на итните мерки.

4. Град Скопје изминатите недели вршеше интензивен инспекциски надзор на инсталациите што се во негова надлежност со мерење емисии во воздухот. Притоа извештаите се објавуваат редовно во јавноста.

5. Град Скопје ја интензивира контролата на градилиштата, односно возилата што излегуваат од градилиштата мора да имаат измиени тркала и да се покриени со церади заради контрола на прашината.

6. Го задолжуваме ЈП „Комунална хигиена“ да го продолжи интензивното чистење на градските улици и булевари што се во надлежност на Град Скопје и им препорачувам на скопските општини да го направат истото тоа на улиците што се во нивна надлежност.

7. Град Скопје врши зајакната контрола на имателите на одобренија за доставување стока преку Инспекторатот на Град Скопје. Воедно, го повикуваме Министерството за внатрешни работи да спроведе засилени контроли на правните субјекти што поседуваат одобренија за доставување стоки издадени од страна на Град Скопје.

8. Апелираме до вработените во Град Скопје, јавните претпријатија и институции на работа да доаѓаат со автобусите на јавниот превоз.

9. Ги повикуваме градоначалниците на општините во градот Скопје да ги интензивираат инспекциските надзори над субјектите што управуваат со отпадни гуми и отпадни масла.

10. Го повикуваме Министерството за внатрешни работи да спроведе ограничување на обуките на автошколите од 9.30 до 14.30 и по 18 часот.

11. Ги повикуваме Министерството за животна средина, Државниот инспекторат за животна средина и општините да извршат засилени контроли над инсталациите што се под нивни ингеренции.

12. Бараме од Министерството за внатрешни работи да ги зајакне контролите на почитување на забраната за движење на тешки товарни возила чија крајна дестинација не е град Скопје и кои ќе се упатуваат да ја користат скопската обиколница во согласност со поставената сообраќајна сигнализација.

13. Бараме од Министерството за внатрешни работи да врши зачестени контроли на издувните гасови на возилата што учествуваат во сообраќајот“, наведуваат од Град Скопје.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

(Видео) Поранешни вработени во „Охис“: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката „Охис“ тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Топ12 часа

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија12 часа

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија14 часа

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Македонија15 часа

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија16 часа

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија16 часа

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија16 часа

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија16 часа

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет16 часа

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Македонија17 часа

Стефанова: Јанева се однесуваше како да е адвокат на Панделески

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното сведочење за случајот „Рекет” рече дека ексшефицата на СЈО Катица Јанева телефонски и се заканувала...

Македонија18 часа

(Видео) Стефанова: Чудно беше како Камчев знаеше дека ќе му вршиме претрес

Обвинителката од поранешното СЈО Лиле Стефанова денеска сведочи пред кривичниот суд за случајот „Рекет” каде обвинети се Бојан Јовановски –...

Свет19 часа

(Видео) Авион со 150 патници се излизга од пистата и излета на улица

Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица во јужниот град Махшар, откако се...

Свет19 часа

ФБИ почна истрага зошто хеликоптерот на Коби Брајант летал во услови на магла

ФБИ го истражува местото на несреќата каде што се урна хеликоптерот со НБА-играчот Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум...

Свет19 часа

Калифорнија: Ќе бидат потребни неколку дена за да се извлечат телата од непристапниот терен каде што се урнал хеликоптерот

Властите во округот Лос Анџелес соопштија дека може да потрае неколку дена за да се извлечат телата од местото на...

Свет20 часа

Рик Фокс е жив, не бил во хеликоптерот со Коби Брајант

Откако бројни американски медиуми објавија дека заедно со кошаркарот Коби Брајант во хеликоптерската несреќа загинал и неговиот поранешен соиграч од...

Свет20 часа

Најмалку 80 починати од коронавирусот, а околу 3.000 лица се заразени

Бројката на починати од коронавирусот во Кина се искачи на 80, а речиси 3.000 лица се заразени. Во обид да...

Свет21 час

(Видео) Лошото време и густата магла се можна причина за несреќата во која загина Коби Брајант

Лошото време и густата магла, но и низа грешки на пилотот се најверојатно причините за страшната несреќа во која синоќа...

Спорт1 ден

Полицијата тврди дека имало девет лица во хеликоптерот, именувани само Коби и неговата ќерка

Полицијата на Лос Анџелес на официјална прес-конференција даде првични детали за хеликоптерската несреќа во која загина НБА ѕвездата Коби Брајант....

Спорт1 ден

Спортскиот свет во шок и неверица по смртта на Коби, фановите се собираат пред „Стејплс центарот“

Голем број на спортисти, спортски клубови, славни личности и многу обични луѓе на социјалните мрежи реагираа со неверување и со...

Досие