Контакт

Топ

Жител на Желино ограбувал таксисти во Скопје, со нож им се заканувал дека ќе ги убие

Објавено пред

Основното јавно обвинителство Скопје отвори истрага против 28-годишен жител на Желино за кого постои основано сомнение дека ограбил таксисти во Скопје на кои им се заканувал со нож дека ќе ги убие.

dobivaj vesti na viber

На 28 февруари, осомничениот и уште едно засега непознато лице влегле во такси-возило на улицата Димитрија Чуповски и побарале од таксистот да ги вози до хотел во близина на Скопски саем. Кога стигнале на булевар Никола Карев, во близина на клучката за Чаир, му кажале на таксистот да го запре возилото.

Осомничениот од задното седиште го фатил таксистот за јаката, го повлекол назад и му ставил нож под вратот, заканувајќи му се дека ќе го убие ако не им ги даде парите. Неговиот сопатник кој седел на совозачкото седиште за тоа време започнал да пребарува низ преградите на возилото, го пронашол паричникот на таксистот од каде зел 950 денари, а го украле и мобилниот телефон на таксистот вреден околу 6.000 денари. Потоа двајцата избегале.

На 4 март, на сличен начин, осомничениот запрел такси-возило на улицата Џон Кенеди, се качил во автомобилот и побарал да биде одвезен до еден хотел. Пристигнувајќи во близина на наведената локација, повторно со нож му се заканил на таксистот и украл 1.500 денари и мобилен телефон вреден околу 8.500 денари.

Поради опасност од бегство, можност осомничениот да влијае врз сведоците и оштетените и веројатност тој да го повтори делото, јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор.

Топ

Почина 55-годишен скопјанец, со велосипед удрил во запрено товарно возило

Објавено пред

Денеска (30.9.2022), во 13.20 часот, во СВР Тетово е пријавено дека на автопатот Тетово – Скопје, во непосредна близина на добарскиот надвозник, велосипед управуван од Н. Р. (55) од Скопје удрил во запрено, поради дефект, товарно возило „фолксваген кратер“, со скопски регистарски ознаки.

dobivaj vesti na viber

На местото на несреќата од добиените повреди починал велосипедистот, а смрт констатирала екипа од тетовската брза помош.

Увид извршиле екипа од СВР Тетово и јавен обвинител по чија наредба телото е предадено за обдукција.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Путин ја објави анексијата на четирите украински региони: Народот одлучи

Објавено пред

Знаете дека референдуми се одржаа во Доњецк, Запорожје, Херсон и Луганск. Гласовите се преброени и народот дефинитивно одлучил, без никакво сомневање. Денеска ќе ги потпишеме договорите за анексија. Ова е волја на милиони луѓе“, го започна својот говор рускиот претседател Владимир Путин.

dobivaj vesti na viber

„Тоа е нивно право, кое се наоѓа и во Повелбата на ОН“, рече Путин а потоа ги пофали „сите херои кои загинаа во специјална воена операција“.

„ Ова се хероите на голема Русија. Да им оддадеме почит со едноминутно молчење“, рече Путин.

„ Милиони луѓе во тие региони одлучија и никој не може да ги негира овие историски чувства на припадност“, рече Путин.

„ Советскиот Сојуз повеќе не постои, тој е историја и на Русија веќе не и треба. Но, тоа не е ни важно, бидејќи милиони луѓе се поврзани со Русија и се враќаат во својата вистинска историска татковина. Неколку години луѓето во Донбас беа убиени и мачени. Сакаа да предизвикаат омраза кон Русија, ги заплашија. Но, жителите на Донбас, Херсон и Запорожје одлучија. Тие сега стануваат наши граѓани и засекогаш. Ним им е важно сите земји да го предадат својот суверенитет на САД. Некои се согласија и станаа соработници. Некои беа уништени. Единствено што сакаат е да профитираат, од алчност. Сакаат да бидеме колонија. Сакаат да не ограбат. Нашиот начин на живот е закана за нив. Ним не им треба Русија, нас ни треба Русија. Западот бара нова можност да не удри“, рече Путин, додавајќи дека Западот сака да ја уништи Русија, земја полна со природни ресурси.

Путин го повтори тврдењето што го кажа многу пати, велејќи дека Западот сака да ја уништи Русија.

„ Во 1991 година, Западот веруваше дека СССР нема да закрепне, дека Русија нема да се опорави од тој удар. Ние ги живеевме тешките 1990-ти, но Русија исто така го мина тоа, стана посилна и сега го зазема вистинското место во светот. рече.е Путин.

„ Западот бара нови можности да не нападне, тие отсекогаш сонувале да ја скршат Русија на помали држави кои ќе се борат една против друга“, рече Путин, додавајќи дека Западот има „двојни стандарди, тројни стандарди“.

„Тие мислат дека сме будали. Русија е голема земја, голема цивилизација и нема да живее под нивните лажни правила. Денеска ги браниме нашите вредности и традиции… Тие мислат дека сме будали“, објасни Путин.

Путин се прашува кои се западните земји да се однесуваат вака. „Нема ништо ново… Западните земји отсекогаш биле колонијалисти… Никогаш не верувавме во тоа и затоа постои оваа русофобија. Сето ова звучи чудно… Тие веруваат дека нивните гревови мора да ги прифатат другите. Ние имаме да ги потсетиме дека неоколонијализмот започна во средниот век и потоа ја ограбуваа Индија, Африка, војна се водеше и против Кина за да се продадат пристаништата за трговија со опиум… Тие всушност ловеле луѓе… Горди сме дека во 20 век бевме борци против колонијализмот, ослободувајќи ги земјите од колониите“, рече рускиот претседател.

„ Ќе ги браниме тие региони со сето оружје со кое располагаме. Ќе ги обновиме и ќе го подигнеме нивото на безбедност, народот ќе ја почувствува поддршката од цела Русија, нашата голема татковина“, рече Путин.

„ Западните земји со векови велат дека сакаат да донесат демократија во државите. Всушност спротивното е ропството и насилството… САД се земја која двапати употреби нуклеарно оружје – во Хирошима и Нагасаки… Ги уништија градовите во Германија без причина, само да покаже сила и да му се заканува на светот. Ја окупираа Кореја, Германија… Дури и ги прислушува лидерите на тие земји, а државите го прифаќаат тоа. САД развиваат хемиско оружје, експериментираат врз луѓе и велат тоа е оправдано“, рече тој.

Рускиот претседател зборуваше и за транспортот на пченицата од Украина.

Прикажи повеќе...

Економија

(Видео) Фирмите што ги нуди Мицкоски да ги достават понудите до среда, порача директорот на ЕСМ

Објавено пред

Фирмите што ги нуди лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, да ги достават понудите до среда, порача на прес-конференција генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски.

dobivaj vesti na viber

Мицкоски претходно вчера изјави дека тој и неговата партија имаат контакти и индикативни понуди од компании за набавка на мазут и природен гас со коишто државата ќе заштеди 300 милиони евра.

Ковачевски вели дека секоја понуда во насока на надминување на актуелната криза е добредојдена.

„Ја користам оваа можност јавно да го повикам Мицкоски да ги информира сите тие компании од кои има индикативни понуди, а кои биле со важност од една недела, во текот на следните неколку денови, но не подоцна од среда, да ги комплетираат понудите и да ги достават до АД ЕСМ. Понудите од компаниите треба да имаат: технички карактеристики на енергенсот (мазутот или природниот гас); да ги имаат сите сертификати;  да ги имаат сите потребни лиценци; да имаат обезбедени количини (250.000 тони мазут и 250.000.000 нормални метри кубни природен гас); да имаат договори со испорачатели; да имаат обезбедено транспорт до производните капацитети (мазутот до ТЕЦ Неготино, РЕК Осломеј и РЕК Битола, а природниот гас до ТЕ-ТО и топланите во Скопје); да имаат динамика на испорака согласно производниот план; да имаат обезбедено банкарска гаранција“, изјави директорот на ЕСМ.

Ковачевски образложи дека станува збор за критериуми кои и досега се барале, во сите јавни набавки на овие енергенси.

Сите понуди од овие компании кои по препорака на Мицкоски ќе стигнат до ЕСМ во официјална форма, согласно Законот за јавни набавки на енергенси, веднаш ќе бидат разгледани од страна на Комисијата за јавни набавки на АД ЕСМ, рече тој.

„Доколку евентуално пристигнат тие понуди и ги исполнуваат сите споменати критериуми и имаат најниска понудена цена, со тие компании ќе бидат склучени договори. Очекуваме, според вчера кажаното, евентуалните понуди да бидат со ниски цени, а со тоа ЕСМ и државата да заштедат 300 милиони евра. Доколку, пак, не пристигнат понуди по препорака на Мицкоски, ќе ја известиме јавноста за исходот на постапката“, додаде Ковачевски.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Почина 55-годишен скопјанец, со велосипед удрил во запрено товарно возило

Денеска (30.9.2022), во 13.20 часот, во СВР Тетово е пријавено дека на автопатот Тетово – Скопје, во непосредна близина на...

Свет4 часа

(Видео) Путин ја објави анексијата на четирите украински региони: Народот одлучи

Знаете дека референдуми се одржаа во Доњецк, Запорожје, Херсон и Луганск. Гласовите се преброени и народот дефинитивно одлучил, без никакво...

Економија4 часа

(Видео) Фирмите што ги нуди Мицкоски да ги достават понудите до среда, порача директорот на ЕСМ

Фирмите што ги нуди лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, да ги достават понудите до среда, порача на прес-конференција генералниот директор...

Македонија5 часа

(Видео) Мицкоски: Го повикувам Ковачевски да не дезертира од дуел, како што тоа вообичаено го прави во својот живот

При денешната посета на општина Јегуновце, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски, истакна дека владата и Ковачевски повторно молчат...

Македонија5 часа

Груби: ДУИ може без мене, нема раскол во партијата

Вицепремиерот Артан Груби, смета дека ДУИ може да функционира и без него. Ова доаѓа откако лидерот на оваа партија, Али...

Македонија5 часа

Именуван нов заменик-градоначалник на град Скопје

На позицијата заменик градоначалник на Град Скопје е именуван Александар Трајановски. Александар Трајановски доаѓа од приватниот сектор и беше избран...

Македонија7 часа

Захариева: Одамна антибугарскиот бран стана антиевропски

Антибугарскиот бран во Македонија одамна се претвори во антиевропски. Граѓаните на Северна Македонија до ден денес се жртви на комунистичката...

Македонија8 часа

„Огнените“ од ДУИ по средбата со Ахмети остануваат на ставот за промена во извршната власт

Група функционери и активисти на ДУИ од таканаречената „Огнена група“ предводени од градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, и чаирскиот огранок...

Свет10 часа

Амбасада на Русија: САД не треба да се сомневаат во нашата подготвеност да се браниме

Американската војска не треба да се сомнева во подготвеноста на Русија да ги брани својот суверенитет, територијален интегритет и народ...

Свет10 часа

Остин: Премногу е рано истекувањето на гас да се нарече терористички чин

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин најави дека сè уште е рано да се шпекулира кој би можел да биде...

Свет10 часа

Бајден: Никогаш нема да ги признаеме руските референдуми во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека Америка никогаш нема да ги признае руските обиди да заземе делови од украинската...

Свет10 часа

Путин потпиша указ – ја призна независноста на Херсон и Запорожје

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за признавање на регионите Херсон и Запорожје како независни територии. „Во согласност со општо...

Македонија10 часа

MО: 78 милиони долари сојузничка поддршка од САД за модернизација, опремување и развој на капацитетите на Армијата

Армијата на Република Северна Македонија добива 78 милиони долари американска поддршка во развојот на своите капацитети, модернизацијата, опремувањето и развојот...

Свет23 часа

Гутереш: Руската анексија на украинските територии би била опасна ескалација

Доколку Русија продолжи со плановите за анексија на четири украински региони, тоа би претставувало опасна ескалација што би ги загрозила...

Македонија1 ден

Ковачевски: Да се обединиме за европска иднина околу стремежот за европска Македонија

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски, од македонското Собрание денеска повика на обединување на сите фактори за европскиот пат...

Топ1 ден

Притвор за кавадарчанка, која свирепо го убила својот партнер

На 28.9.2022, од страна на полициски службеници од СВР Велес – ОВР Кавадарци, во координација со Одделот за криминалистичка полиција,...

Македонија1 ден

Со парите од вилата во Њујорк да се купат дипломатски станови, бара синдикатот

Македонскиот дипломатски синдикат го поздрави успешното продавање на недвижноста на поранешна Југославија на Петата авенија во Њујорк, во рамки на...

Македонија1 ден

Жестоко препукување на директорот на ЈСП и советник на ВМРО-ДПМНЕ за автобуските линии

Жестоко препукување помеѓу новиот в.д. директор на ЈСП Александар Стојкоски, кој е кадар на градоначалничката Данела Арсовска и советници од...

Македонија1 ден

Заменичката на Арсовска поднесе оставка, Град Скопје реагира дека ја ставила партијата пред скопјани

Заменик-градоначалничката на Град Скопје, Бујаре Абази, која дојде од редовите на Алијансата за Албанците, поднесе оставка од функцијата. Абази образложи...

Македонија1 ден

Ковачки до Ковачевски: Македонија не се сака со затворени очи, не се брани под јорган

Пратеникот Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ бара да се провери дали премиерот Димитар Ковачевски има деловна способност. Остана на ставот дека...