Контакт

Црна хроника

Запленети речиси 30.000 пиротехнички средства во Гостивар, Штип и во Битола

Објавено пред

Полицијата денеска привела четири лица кај кои биле пронајдени пиротехнички средства. Кај двајца гостиварци биле пронајдени и одземени 4.800, односно 1.835 пиротехнички средства. Кај битолчанец се најдени 6.939, а кај штипјанец 2.900 пиротехнички средства.

„Околу 12.30 часот, на улиците Борче Јовановски и Браќа Ѓиновски во Гостивар, полициски службеници на СВР Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар ги лишиле од слобода Б. А. (48) од Гостивар, затоа што во возило ‘опел мерива’ му биле пронајдени и одземени 4.800 пиротехнички средства, и 35-годишниот гостиварец С. К., од кого биле одземени 1.835 пиротехнички средства.

Двајцата се задржани во Полициската станица Гостивар и по целосното расчистување и документирање на случајот, ќе им бидат изготвени соодветни поднесоци.

Исто така, денеска, (29.12.2020) полициски службеници од Одделението за крим-полиција – отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Битола, заедно со полициски службеници од Полицискаа станица од општа надлежност Битола, од Н. Ш. (57) од Битола одзедоа 6.939 пиротехнички средства, а Н. Ш. е лишен од слобода.

Денеска, 29.12.2020, полициски службеници од СВР Штип, по добиени оперативни созаннија, при преглед на возило управувано од А. Ф. (52) од Штип, пронајдоа и одзедоа 2.900 парчиња пиротехнички средства. Дополнително, се преземени мерки и во врска со случајот се пронајдени и одземени 12.544 пиротехнички средства. По документирање на случајот, ќе биде поднесена соодветна пријава“, се наведува во соопштението.

Црна хроника

Со камион удрил во наплатна станица кај Демир Капија и избегал

Објавено пред

На автопатот Демир Капија-Неготино, вчера во попладневните часови, кај наплатната станица Демир Капија, товарно возило удрило во кабина за наплата на патарина, по што го напуштило местото на незгодата.

На местото на настанот извршен бил увид од неготинската полиција и се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Детали за инцидентот со прилепчанецот убиен на лов

Објавено пред

Во полициската станица во Прилеп во претпладневните часови на 17 јануари било пријавено дека во атарот на прилепското село Витолиште, за време на лов, 25-годишниот Ѓ.К. од Прилеп бил погоден со куршум од ловечка пушка од едно лице од ловната група.

Околу 14.55 часот од екипа на брзата помош било констатирано дека 25-годишникот им подлегнал на повредите. По наредба на Јавен обвинител телото било предадено на обдукција.

Во врска со инцидентот кој се случил додека пријатели ловеле диви свињи, уапсен е С.П. (50) од Прилеп, кој бил приведен во полициска станица.

Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Казнети 412 лица поради неносење маска

Објавено пред

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија во однос на мерката за носење лична заштита на лицето регистрирани се 412 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид-19, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Заев: Од Србија ќе добиеме 8.000 вакцини на „Фајзер“

Србија ќе ни отстапи 8.000 вакцини од „Фајзер“, a потоа можеби и ковид-вакцини од другите производители. Премиерот Зоран Заев соопшти...

Македонија2 часа

Институтот за трансфузиологија апелира: Донирајте крвна плазма, помогнете им на оние што се борат со Ковид-19

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени 802 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени од Ковид-19...

Европа2 часа

Во Германија откриена досега непозната мутација на коронавирусот

Според германските медиуми, на клиниката „Гармиш-Партенкирхен“ е пронајден нов, досега непознат вид коронавирус. Во болницата во Гармиш-Партенкирхен 73 пациенти и...

Регион2 часа

Земјотрес со јачина од 4,2 степени го погоди Крит

На грчкиот остров Крит се почувствува земјотрес, а епицентарот беше во морето, на 52 километри североисточно од Ситија, објави атинскиот...

Свет2 часа

Захарова им порача на критичарите на апсењето на Навални да се занимаваат со своите проблеми

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, се јави по повод пораките од политичарите за итно ослободување на...

Регион3 часа

Во Хрватска вакцинирани речиси 46.000 лица, кај 80 забележани лесни несакани ефекти

До овој викенд вакцинирани се речиси 46.000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани ефекти, изјави...

Свет4 часа

Портпаролката на Навални: Не знаеме што се случува со него и каде го одведоа

Заводот за извршување кривични санкции во Русија објави дека опозиционерот Алексеј Навални, кој беше уапсен синоќа на враќање од Германија...

Свет4 часа

Австралија годинава нема да ги отвори границите, дури и ако мнозинството граѓани се вакцинираат

Австралија можно е да не ги отвори целосно своите меѓународни граници годинава, дури и ако мнозинството од населението е вакцинирано...

Свет4 часа

Уапсен функционер од Ново Мексико за нападот врз Капитол

Министерството за правда на САД објави дека е уапсен функционер од Ново Мексико во врска со нападот на Капитол на...

Свет15 часа

Претседателот на Европскиот совет повика на итно ослободување на Навални

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, повика на итно ослободување на рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, откако беше приведен по...

Топ15 часа

25-годишен прилепчанец загина за време на лов

Дваесет и петгодишен прилепчанец бил застрелан во атарот на мариовското селото Витолиште, додека со пријателите бил на лов на диви...

Свет16 часа

(Видео) Снег во Сахара

Додека јануари носи снег во многу краеви на светот, во Сахара или на Блискиот исток тоа не е толку вообичаено....

Свет17 часа

(Видео) Навални приведен по слетувањето во Москва

Рускиот опозициски политичар, Алексеј Навални, слета на аеродромот Шереметјево во Москва, по што беше приведен. Неговиот авион беше пренасочен од...

Регион17 часа

Рама не отстапува од она што го кажа за вакцините, и покрај тоа што Франција го нарече анти-ЕУ

Не нападнав пријател, туку говорев за конкретната ситуација со вакцините и не остапувам ниту запирка од она што го кажав....

Македонија21 час

Нови 190 случаи на коронавирус, оздравени се 2.009 пациенти, а починаа 6 лицa

Во последните 24 часа се направени 1.530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-19, Тетово-6,...

Македонија21 час

Мицкоски со Орбан и Јанша ќе разговара за бугарското вето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски, во наредните неколку дена ќе остварат дипломатски посети и средби со...

Македонија24 часа

Полицијата растури две домашни забави во Скопје, приведени се 13 лица

Приведени се 13 лица на две домашни забави во Скопје, бидејќи не ги почитувале мерките за заштита од Ковид-19. Од...

Свет1 ден

Трите одлуки на Бајден по преземањето на власта

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден планира да преземе чекори за поништување на некои од контроверзните одлуки на администрацијата во...

Спорт1 ден

Тенисерите бесни на Австралија опен, 47 од нив завршија во изолација

Повеќе тенисери и тенисерки се пожалија дека организаторите на Австралија опен ги смениле најавените правила за карантин поради Ковид-19, по...

Регион1 ден

Грција почна со масовна вакцинација на населението, на Крит вакциниран стогодишник

Вакцинацијата на населението во Грција започна вчера,со приоритет во првата фаза за лица постари од 85 години. По вакцинацијата на...

Досие