Контакт

Црна хроника

Затвор за дивите копачи и продавачи на културното наследство во предметот „Ниџе“

Објавено пред

Предметот во врска со културното наследство, познат во јавноста како „Ниџе“, за кој Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција кон крајот на септември минатата година отвори истрага против осум лица, денеска во Основниот кривичен суд заврши со пресуда.

dobivaj vesti na viber

Откога шестмина обвинети во фаза на оценка на обвинителен акт признаа вина и во мај годинава се спогодија со јавниот обвинител Маја Конеска, денес, на главната расправа во Основниот кривичен суд – Скопје, другите двајца обвинети признаа дека сториле кривично дело злосторничко здружување и кривично дело изнесување во странство добра под привремена заштита или културно наследство или природни реткости.

Воедно, обвинетиот Б. К. призна дека сторил и кривично дело прикривање, а обвинетиот Н. Л. и кривично дело оштетување или уништување добра под привремена заштита или културно наследство или природни реткости. За кривичните дела што им се ставаат на товар судот донесе пресуда, со која на обвинетиот Б. К. му изрече единствена казна затвор во траење од четири години, а на Н. Л. казна затвор во траење од една година и шест месеци.

Б. К. и Н. Л. како членови на група, заедно со организаторите и припадниците на групата што се сега осудени, вршеле кривични дела против културното наследство во периодот од мај 2020 година до крајот на септември 2021 година. Во рамките на криминалната група секој од припадниците на групата имал точно дефинирана улога според која дејствувал. Заедничката цел на групата била илегално истражување, копање археолошки локалитети на македонската територија, прикривање во сопствените домови, нудење продажба на заинтересирани купувачи и продавање добра – културно наследство во сопственост на Македонија.

Б. К. како припадник на групата, за да придонесе во заедничката цел на групата, во сопствениот дом прикривал археолошки предмети илегално ископани од археолошки локалитети и ги нудел на продажба на заинтересирани купувачи од странство. Обвинетиот Н. Л., пак, без дозвола од надлежен државен орган вршел истражување на археолошки локалитети и локалитети што содржат природни реткости, недозволено ископувал, присвојувал и нудел на продажба добра, споделувал информации и возвратно добивал координати од НН-припадници на групата од други земји.

За другите обвинети, во мај годинава судот донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби, со кои обвинетите ги огласи за виновни и им изрече казни, и тоа:

– Д. Р. како организатор на криминалната група е осуден на единствена казна затвор во траење од пет години за сторени кривични дела злосторничко здружување, оштетување или уништување добра под привремена заштита или културно наследство или природни реткости, изнесување во странство добра под привремена заштита или културно наследство или природни реткости и прикривање;
– К. Т. како организатор на криминалната група е осуден на единствена казна затвор во траење од четири години за сторени кривични дела злосторничко здружување, оштетување или уништување добра под привремена заштита или културно наследство или природни реткости и изнесување во странство добра под привремена заштита или културно наследство или природни реткости;
– на З. Т., С. К., П. М. и на Ѓ. П. судот им определи алтернативни мерки условни осуди за сторени кривични дела злосторничко здружување и оштетување или уништување добра под привремена заштита или културно наследство или природни реткости, Ѓ. П., освен за погоре наведените кривични дела, е осуден и за прикривање. За З. Т. и С. К. е утврдена единствена казна затвор во траење од една година и два месеца, која нема да се изврши доколку обвинетите во рок од четири години не сторат ново кривично дело, а за П. М. и Ѓ. П. е утврдена единствена казна затвор во траење од една година и еден месец, која нема да се изврши доколку обвинетите во рок од четири години не сторат ново кривично дело.

Одземените предмети и добра, како и средствата со кои осудените ги извршиле кривичните дела, со одлука на судот се одземаат.

На денешното рочиште одбраната на обвинетите во завршните зборови истакна дека Обвинителството спроведе една исклучително комплексна постапка и откри околности што се особено актуелни и дека во овој предмет и пред донесување на одлуката на судот во голема мера, освен специјалната превенција, постигнати се и целите на генералната превенција бидејќи постапката извршила исклучително позитивно влијание кај пошироката општествена заедница во насока на спречување извршување кривични дела од ваков вид.​

Црна хроника

Жител на Кондово погоден од залутано зрно

Објавено пред

На 16.08.2022 во 22.00 часот во СВР Скопје од Градската општа болница „8 Септември“ било пријавено дека кај нив со повреда бил донесен А.Р. (28) од с. Кондово.

dobivaj vesti na viber

Според пријавеното тој со повредата се здобил од залутано зрно во неговиот двор во с. Кондово.

Полициски службеници излегле на местото и се преземаат мерки за расчистување на случајот.

 

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Во Битола запленети се 250 килограми дрога вредна околу 800.000 евра

Објавено пред

Вчера во Битола лишени се од слобода пет лица, а запленета е дрога во вкупна тежина од околу 250 килограми со проценета вредност од околу 800.000 евра, информираат од МВР.

dobivaj vesti na viber

По добиени информации дека во правен субјект за производство на канабис во медицински цели во Битола се врши производство на марихуана, и покрај донесената одлука и решение од страна на Владата на РСМ на 25.05.2021 за одземање на дозвола за одгледување на канабис за медицински цели, обезбедена е Наредба за претрес од Основен суд Битола.

При извршениот претрес на правниот субјект, во една од просториите затекнати се две женски лица во момент на обработка и пакување на сув цвет од канабис, додека во други простории на фабриката е пронајдена голема количина на сув цвет од канабис.

Во координација со Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола, по комплетирање на целокупната документација против сите инволвирани лица во нелегално производство на марихуана ќе биде поднесена кривична пријава.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Тешко повреден малолетник кој возел електричен тротинет, откако такси-возило удрило во него

Објавено пред

На 16.8.2022 во 20:30 часот било пријавено дека во Кочани на ул. Стево Теодосиевски се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило од такси-служба и електричен тротинет управуван од малолетник од Кочани.

dobivaj vesti na viber

Во несреќата малолетникот се здобил со тешки телесни повреди констатирани во Клиничкиот центар во Штип.

Извршен бил увид од увидна екипа од Полициската станица Кочани.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Курти: Имаме јасна визија, сакаме членство во НАТО

Косовскиот премиер Албин Курти денеска во Брисел изјави дека Косово сака членство во воената алијанса НАТО. „Имаме јасна визија. Сакаме...

Регион3 часа

Вучиќ од Брисел: За Србија мирот и стабилноста се од клучно значење, утре ќе имаме тешки разговори

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ е во Брисел и денеска се обрати на заедничка прес-конференција со генералниот секретар на НАТО,...

Македонија3 часа

Мицкоски: Власта нема поддршка во парламентот за уставни измени и се плаши од избори

„Некако со ковидот немам среќа, пред две години и сега сум заразен со вирусот и тоа ме попречува во мојот...

Македонија4 часа

Бугарските историчари: Она што за нас е буквална вистина, за многу луѓе во Македонија звучи како вистинска револуција

Бугарската вистина ќе биде револуција во Македонија затоа што досега сме учеле сосема други факти во нашите историски учебници. Ова...

Македонија4 часа

Обвинителството започна истрага за грабнатото бебе во Скопје

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 28-годишна скопјанка осомничена за кривично дело...

Македонија8 часа

Не е пријатно, но провокации имало секогаш, рече Маричиќ за исвиркувањето на македонскиот јазик на забавата за Рамковниот договор

На вицепремиерот Бојан Маричиќ не му било пријатно кога чул како група граѓани на прославата за Рамковниот договор ја исвиркаа...

Македонија8 часа

Таравари бара формирање техничка влада

Потпретседателот на Алијанса за Албаниците и градоначалник на Гостивар Арбен Таравари бара итно формирање на техничка влада. Во објава на...

Македонија9 часа

Каде и да сме, мора да бидеме горди дека сме родени во Македонија, порача Стојменова, која стана министерка во словенечката влада

Емилија Стојменова Дух, доктор на науки и вонредна професорка на Електротехничкиот факултет во Љубљана, од неодамна е министерка за дигитализација...

Македонија9 часа

Деветнаесет пожарникари се справувале синоќа со штетите од невремето кое го погоди Неготино

Тринаесет пожарникари со 3 противпожарни возила од ТППЕ Неготино и 6 пожарникари со 2ПП возило и 2 пумпи за испумпување...

Свет10 часа

Шолц: Војната е на Путин, а не на рускиот народ

„Граѓаните на Русија не ја почнаа војната, но мора јасно да кажеме дека ја поддржуваат“, изјави во понеделникот вечерта финската...

Европа10 часа

(Видео) Шумски пожар зафати патнички воз во Шпанија, патниците скокале од вагонот, повеќе од 20 луѓе се повредени

Повеќе од 20 патници се здобиле со изгореници откако скокнале од воз кој бил зафатен од шумски пожар во близина...

Свет11 час

Жена од Саудиска Арабија е осудена на 34 години затвор поради користење Твитер

Салма ал Шебаб (34) е осудена на 34 години затвор бидејќи користела Твитер за да ги следи неистомислениците и активистите,...

Свет11 час

Алигатор убил жена откако не сакајќи паднала во езеро додека работела

88-годишна жена е убиена од алигатор откако случајно паднала во езеро додека работела во градината на заедница на постари лица,...

Свет11 час

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

Денеска Северна Кореја најверојатно тестирала две крстосувачки ракети кон Жолтото Море, изјави јужнокорејски воен претставник, а пренесува „Јонхап“. Лансирањето се...

Свет11 час

Бајден го потпиша Законот за климата вреден 430 милијарди долари

Американскиот претседател Џозеф Бајден ја потпиша сметката од 430 милијарди долари, која се смета за најголем пакет климатски мерки во...

Македонија24 часа

(Видео) Невреме во Неготино – паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили

Големото невреме кое денеска го зафати Неготино зад себе остави паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили. Силниот ветер носел...

Топ1 ден

Скопјанка киднапирала бебе во ГТЦ и со такси го однела во Ѓорче Петров

Денеска полициски службеници од СВР Скопје ја лишија од слобода С.С. од Скопје, набрзо по добиена пријава околу 11.30 часот...

Македонија1 ден

Вилма Русковска е суспендирана, дисциплинска за уште две обвинителки

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска добила решение за суспензија.  Според информации на „Макфакс“, одлуката е...

Македонија1 ден

Обвинителството ќе го испитува регистрирањето на бугарските здруженија во Македонија

Основното јавно обвинителство Охрид денеска по допрен глас оформи предмет за да ги испита наводите за евентуални пропусти при регистрацијата...

Македонија1 ден

ВМРО-НП: Тие што гласно се чудат да се прашаат зошто некој манипулирал и ги учел со лажни податоци

ВМРО-Народна партија го поздравува напредокот на двете историски комисии како чин на позитивниот пат на Северна Македонија кон Евро-атланската интеграција....