Контакт

Топ

Истрага против мајката на 14-месечното бебе кое имаше повреди на черепот

Објавено пред

Основното јавно обвинителство Скопје поведе истрага против мајката на 14-месечното бебе кои имаше повреди на нозете и черепот. Според Обвинителството, мајката го запуштила и малтретирала своето дете. Случајот беше обелоденет во јули годинава кога мајката со своето едногодишно бебе побарала помош во болница во Скопје. Кај бебето биле констатирани тешки телесни повреди. Од страна на Центарот за социјални работи на детето му е одреден привремен старател и тоа е згрижено во Домот за доенчиња во Битола.

dobivaj vesti na viber

Обвинителството соопшти дека постои основано сомнение дека осомничената во периодот од 15.6.2018 до 6.7.2018 година, во повеќе наврати, со гру­бо за­по­ста­ву­ва­ње на сво­ја­та долж­ност за гри­жа и вос­пи­ту­ва­ње како родител, го за­пу­штила своето дете и како резултат на тоа кај детето жртва настапила те­шка те­лес­на по­вре­да, со која бил доведен во опасност неговиот живот.

„Во временски период додека таткото на детето родено во мај 2017 година се наоѓал на издржување казна затвор, мајката не му дала соодветна родителска грижа на детето, повремено го оставала само или го препуштала на грижа на други лица, без притоа да внимава на сигурноста, безбедноста и потребите на детето. Како резултат на тоа, детето добило тешки телесни повреди на телото и главата, со кои бил доведен во опасност неговиот живот и на 7.7.2018 година било примено на Ургентниот центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје.

Во рамките на предистражната постапка надлежен јавен обвинител сослуша повеќе сведоци и ја испита осомничената. Беше издадена наредба за утврдување на психијатриската состојба на осомниченото лице, како и наредба за вештачење на видот и карактерот на повредите кај детето“, соопшти Обвинителството.

До овој момент не е утврден идентитетот на лицето што директно ги нанело повредите кај детето, но надлежниот јавен обвинител и натаму презема дејства за утврдување на фактите и доколку се утврди кривична одговорност на конкретен сторител, и против него ќе биде поведена постапка.

Полицијата пред 4 месеци поднесе кривична пријава против дваесет 20-годишната К.М. од Скопје поради основи на сомнение дека сторила кривично дело запуштање и малтретирање малолетно лице.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Азербејџан ја гранатираше Ерменија, нови судири на граничниот премин меѓу двете земји

Објавено пред

Азербејџанските војници синоќа со минофрлачи и мало оружје ги гранатираа граничните позиции на Ерменија, соопшти Министерството за одбрана на Ерменија.

dobivaj vesti na viber

„Околу 21 часот и 30 минути, единиците на вооружените сили на Азербејџан отворија оган врз ерменските воени позиции на источниот дел на ерменско-азербејџанската граница, користејќи минофрлачи и огнено оружје од мал калибар“, се вели во соопштението на Министерството, објави ТАС С.

Нема информации за жртви на ерменска страна.

Прикажи повеќе...

Свет

Северна Кореја ја поддржува руската анексија на украинските територии

Објавено пред

Северна Кореја ја поддржува руската анексија на четири украински региони, изјави денеска севернокорејскиот министер за надворешни работи Ко Сон Хуи, обвинувајќи ги САД дека применуваат двојни стандарди и се мешаат во внатрешните работи на земјите ширум светот.

dobivaj vesti na viber

Ко за државниот медиум КЦНА изјави дека референдумите се одржани легитимно, во согласност со повелбата на Обединетите нации, пренесе Ројтерс.

САД се обидуваат да одржат униполарен свет мешајќи се во внатрешните работи на независните држави, а истовремено го игнорираат Советот за безбедност на Обединетите нации, истакна севернокорејскиот министер за надворешни работи.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Повеќе од 100 луѓе загинаа од ураганот Ијан кој ги погоди Флорида и Северна Каролина

Објавено пред

Бројот на загинати од ураганот Ијан во Флорида и Северна Каролина се искачи на 103, а спасувачките тимови по втор пат пребаруваат десетици илјади домови и деловни објекти на брегот на Тихиот Океан за да најдат преживеани, јавуваат светските агенции.

dobivaj vesti na viber

Службите за итни случаи пребарале околу 45.000 имоти откако Јан ја погоди Флорида минатата среда.

Директорот на Спасувачките служби на Флорида, Кевин Гатри, изјави дека секоја адреса била пребарана темелно и многу брзо и дека спасувачите сега почнуваат повторно да ги пребаруваат сите структури за да најдат преживеани,пренесе Танјуг.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Азербејџан ја гранатираше Ерменија, нови судири на граничниот премин меѓу двете земји

Азербејџанските војници синоќа со минофрлачи и мало оружје ги гранатираа граничните позиции на Ерменија, соопшти Министерството за одбрана на Ерменија....

Свет1 час

Северна Кореја ја поддржува руската анексија на украинските територии

Северна Кореја ја поддржува руската анексија на четири украински региони, изјави денеска севернокорејскиот министер за надворешни работи Ко Сон Хуи,...

Свет1 час

(Видео) Повеќе од 100 луѓе загинаа од ураганот Ијан кој ги погоди Флорида и Северна Каролина

Бројот на загинати од ураганот Ијан во Флорида и Северна Каролина се искачи на 103, а спасувачките тимови по втор...

Свет2 часа

Трамп го тужи Си-Ен-Ен за клевета, бара отштета од 475 милиони долари

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп во понеделникот го тужеше Си-Ен-Ен за клевета, барајќи отштета од 475 милиони долари. Во својата...

Свет2 часа

Јапонија подигна борбени авиони откако Северна Кореја лансираше проектил

Откако Северна Кореја лансираше ракета со среден дострел што прелета дел од северна Јапонија, а властите во Токио наредија евакуација...

Свет2 часа

(Видео) Северна Кореја лансираше проектил во Јапонија, во Токио издадена наредба за евакуација

Северна Кореја истрела балистичка ракета која утринава прелета над Јапонија за прв пат по пет години, што предизвика предупредување до...

Регион15 часа

Радев не ја поддржа декларацијата за членство на Украина во НАТО

Бугарското претседателство објави официјален став за одбивањето на шефот на државата Румен Радев да ја поддржи декларацијата на деветмина негови...

Европа16 часа

Украинските сили со голема брзина ги пробија руските линии на југот на земјата

Украинските сили го постигнаа најголемиот успех на југот на земјата од почетокот на војната со пробивање на линијата на фронтот...

Свет17 часа

(Видео) Нов испад на Бајден, ја погреши насоката за движење

Еден ден по гафот на кој ја повика починатата конгресменка обраќајќи и се како да е сè уште жива, американскиот...

Македонија20 часа

(Видео) Ако не се извинат, Ковачевски најави тужба за ВМРО-ДПМНЕ: Јас сум веќе две недели под константни напади

Најдолни лаги, според премиерот Димитар Ковачевски, се обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ за тоа дека го избегнал служењето војска правејќи се неспособен...

Регион20 часа

(Видео) Вучиќ од Будимпешта: Србија нема да биде паркинг за мигрантите

Денеска, во Будимпешта се одржува трилатералниот самит на Унгарија, Србија и Австрија за мигрантската криза. Се работи за заедничка акција...

Македонија20 часа

Обвинетите за убиството на Тот имале гризење на совеста и чувство на вина, сведочеше психијатарот Марцикиќ

Дваесет и еден ден по убиството на ракометарот Денис Тот, сега обвинетите Анџело Ѓорѓиевски, Клементина Лефковска и Андреј Костовски имале...

Економија21 час

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 0,50 денари/л. Малопродажната цена на „евродизелот (Д-Е V)“ се...

Македонија21 час

Тупанчески на првиот академски час: Не учете за оцена! Учете да научите! Учете за да знаете!

Министерот за правда, Никола Тупанчески, се обрати на првиот академски час на Правниот факултет „Јустинијан Први“. На идните студенти им...

Економија21 час

Бонус до 3.000 евра ќе добијат вработените во Германија поради инфлацијата

Вработените во Германија ќе може да добиваат регреси и премии до 3.000 евра годишно, без даноци и придонеси, за полесно...

Свет22 часа

Рамзан Кадиров ги испраќа своите малолетни синови во војна

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, најави дека тројца негови малолетни синови набргу ќе заминат на фронтот во Украина. „Тоа што...

Свет22 часа

Русија ќе го тестира новото оружје „Посејдон“, предупреди НАТО

Како што напредува војната во Украина, има сè повеќе информации за нов тип на оружје што го користат двете завојувани...

Економија23 часа

Меѓународната агенција за енергетика со совет до ЕУ: „Штедете гас“

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) ја советува Европската Унија да штеди гас за да се избегнат празните магацини и ризикот...

Свет24 часа

Си-ен-ен: Времето на Путин истекува и тој тоа го знае

Времето на рускиот претседател Владимир Путин истекува и тој тоа го знае. Во меѓувреме, неговиот бомбастичен настап продолжува – објавувајќи...

Македонија24 часа

Без струја утрово во скопски Карпош, граѓаните во страв дека рестрикциите се почнати

Жители на Карпош 1, 2, 3 и 4 утрово пријавуваат дека останале без струја. Речиси еден час траел прекинот, а...