Контакт

Топ

Исчезнатиот Пино бил убиен и закопан во дупка во селото Љуботен

Објавено пред

Исчезнатото момче Пинета Секондо било убиено и закопано во дупка во селото Љуботен. Неколку месеци откога мајка му алармира дека исчезнал син ѝ, полицијата информира дека е расветлен случајот. Според досегашните сознанија од истрагата, 26-годишното момче било застрелано со пушка во главата во атарот на Арачиново. Неговото тело потоа било однесено во селото Љуботен, каде што било закопано во дупка и покриено со ќебе. Скелетот го пронашол граѓанин, кој веднаш пријавил во полиција. Поднесени се две кривични пријави, а од Обвинителството информираат дека е поведена истрага против едно лице за убиството на младиот Секондо.

Како што информира МВР, Единицата за насилен криминал при СВР Скопје до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје поднесе кривична пријава против Ф. А. (27) и А. Ѓ. (22) од Скопје за убиство на Пинета Секондо, кој на 11.12.2018 година од страна на мајка му бил пријавен за исчезнат во полиција.

„На 29.4.2019 година, во Единицата за известување и команда при СВР Скопје, од страна на граѓанин пријавено е дека на местото наречено Башинец, во атарот на селото Љуботен, пронајден е човечки скелет покриен со камења. По преземени оперативно-тактички мерки, дојдено е до сознание дека извршители се горенаведените лица по што добиена е наредба за претрес во домот и други простории од Основно јавно обвинителство Скопје и извршен е претрес во домовите на пријавените, како и на уште две лица, роднини на првопријавениот. Во домот на првопријавениот пронајдени се СИМ-картички, лични документи, мобилен телефон, УСБ, мемориска картичка, една фантомка и возило ‘опел аскона’. По Ф. А. распишан е централен распис. На 30.5.2019 година второпријавената А. Ѓ. е лишена од слобода во просториите на СВР Скопје“, соопшти полицијата.

Од Обвинителството, пак, информираат дека надлежен обвинител донел наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за убиство од член 123, став 1 од Кривичниот законик.

„Осомничениот, 27-годишен жител на Скопје, делото го сторил на 11 декември 2018 година, околу 2 часот, кога претходно се сретнал со сега починатиот. Тие заедно со патничко моторно возило ‘опел аскона’ пристигнале во атарот на селото Арачиново во Скопје. Осомничениот извадил огнено оружје – пушка и го застрелал оштетениот во пределот на главата. Од нанесените повреди веднаш починал оштетениот П. С., 26-годишен жител на Скопје, кој непосредно по кривичниот настан беше пријавен од семејството и се бараше како исчезнато лице. По стореното дело, во обид да се скријат трагите, телото на починатиот било пренесено во селото Љуботен, каде што е оставено во дупка и покриено со ќебе. Осомничениот се дал во бегство и во моментот е недостапен за органите на прогонот. Ценејќи дека се исполнети законските основи, надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување на мерката притвор против осомничениот“, се вели во соопштението.

Македонија

Советот за безбедност ќе одржи седница за состојбата со коронавирусот

Објавено пред

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“  утре, 29 октомври, со почеток во 11 часот ќе се одржи седница на Советот за безбедност на Република Северна Македонија.

На седницата, покрај редовните членови на Советот, на покана на претседателот ќе присуствува и министерот за здравство, Венко Филипче.

Од Кабинетот соопштија дека на деветтата седница на Советот за безбедност ќе се разговара за актуелната ситуација со пандемијата на Ковид-19 и мерките и активностите на надлежните институции.

Прикажи повеќе...

Свет

Куба ја регистрира својата втора вакцина против коронавирус

Објавено пред

Куба официјално регистрираше втора вакцина против Ковид-19, а испитувањата се очекува да започнат наскоро, објави „Агенсија Кубана де нотисијас“ (АКН).

Вакцината е наречена „соберана 02“.

Претходната вакцина „соберана 01“ е во фазите I и II на клиничките испитувања со нешто повеќе од 700 волонтери. Нејзиниот пробен период помина без негативни ефекти. Конечните резултати од истражувањето се очекува да бидат објавени во јануари 2021 година.

Куба исто така започна ново клиничко испитување на новиот „кандидат за вакцини“ регистриран од институтот за вакцини „Финлеј“ под името „соберана 01A“, што пред десетина дена почна да се применува во две или три дози.

Институтот објави дека регистрирал ново клиничко испитување во јавниот регистар за да процени различни формулации и распоред на дози. Најдобрата варијанта ќе напредува во повисоките фази на клиничките испитувања.

Фазата I на студијата ќе се одвива помеѓу 19 октомври и 9 ноември, а завршувањето на процесот е закажано за февруари 2021 година.

Деталите за новата вакцина може да се видат во Јавниот регистар на клинички испитувања, каде што од август е регистрирана „соберана 01“.

Вкупно 6.678 случаи на Ковид-19 се регистрирани во Куба досега, од кои 128 завршиле фатално. Повеќе од 6.000 пациенти веќе закрепнале.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски: Бремените жени да се ослободат од работа поради загадувањето и пандемијата

Објавено пред

Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата на Ковид-19, апелирам бремените жени да се ослободат од работа, и во приватен и во државен сектор, предложи денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

„Вчера истото предложив да се случи со хронично болните чие здравје е под ризик“, додава тој.

Како што вели Мицкоски, бројот на починати и на заразени на дневна основа кажува колку е алармантна состојбата и затоа мора бремените жени да се заштитат од овој ризик.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија49 минути

Советот за безбедност ќе одржи седница за состојбата со коронавирусот

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“  утре, 29 октомври, со почеток во 11 часот ќе се одржи...

Свет57 минути

Куба ја регистрира својата втора вакцина против коронавирус

Куба официјално регистрираше втора вакцина против Ковид-19, а испитувањата се очекува да започнат наскоро, објави „Агенсија Кубана де нотисијас“ (АКН)....

Македонија2 часа

Мицкоски: Бремените жени да се ослободат од работа поради загадувањето и пандемијата

Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата на Ковид-19, апелирам бремените жени да се ослободат од работа, и во...

Свет3 часа

(Видео) Меланија Трамп: Медиумите од мојот сопруг направија личност што не је препознавам

Првата дама на САД, Меланија Трамп, вчера одржа говор на предизборен митинг во Пенсилванија – тоа беше нејзино прво соло...

Македонија4 часа

Митко Јанчев повикува на протест за смена на Мицкоски

Митко Јанчев повикува на протест за смена на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.   Поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен...

Свет4 часа

Блумберг донира уште 15 милиони долари за кампања на Бајден

Американскиот милијардер Мајкл Блумберг донира дополнителни 15 милиони долари за претседателската кампања на демократскиот претседателски кандидат Џо Бајден во Охајо...

Свет4 часа

Од коронавирус во светот заразени повеќе од 44.155.000 лица

Повеќе од 44.155.000 лица се заразени од коронавирус во светот, според најновите статистички податоци што ги одржува специјализираната страница worldometers.info....

Свет4 часа

Русија ја поднесе својата вакцина во СЗО за забрзана регистрација

Русија поднесе барање до Светската здравствена организација (СЗО) за забрзана за регистрација и претквалификација на својата прва вакцина против новиот...

Европа4 часа

Ватикан најави божикна прослава на папата на интернет

Божикната прослава на папата Франциско ќе се емитува преку интернет оваа година без лично присуство на јавноста поради пандемијата на...

Свет15 часа

СЗО: Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела

Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела, соопшти Светската здравствена организација (СЗО)....

Македонија16 часа

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, позитивна на Ковид-19

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, објави дека е позитивна на Ковид-19. Таа вели дека нема симптоми и дека се чувствува...

Европа17 часа

Во Италија рекордни 21.994 новозаболени и 221 починат од коронавирус

Во изминатите 24 часа во Италија се регистрирани 21.994 нови случаи на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е...

Македонија18 часа

Во Македонија 628 нови случаи на коронавирус и 15 починати

Во последните 24 часа во Македонија потврдени се 628 нови случаи на коронавирус, починаа 15 пациенти, соопшти Министерството за здравство....

Македонија19 часа

Собранието ги верифицира мандатите на четворицата нови пратеници

Собранието на денешната седница ги верифицираше мандатите на новите чет ворицатапратеници Мирче Аџиоски од ВМРО-ДПМНЕ, Рина Ајдари од ДУИ, Мирослав...

Македонија20 часа

Одобрена набавката на лекот „ремдесивир“, државата ќе потроши 67,5 милиони денари

Владата одобри набавка на лекот „ремдесивир“ за третман на пациенти со коронавирус. За испорака на овој лек во следните пет...

Спорт22 часа

Нови заразени во Вардар, одложен е натпреварот со ПСЖ

Ракометниот клуб Вардар 1961 потврди дека е одложен натпреварот против ПСЖ, во Лигата на шампионите. Вардар, во рамките на 6....

Свет22 часа

Во Русија од утре маските се задолжителни во јавниот превоз, парковите и во лифтовите

Русија од утре воведува задолжително носење маски поради зголемувањето на бројот на случаи со коронавирус. Според уредбата објавена на веб-страницата...

Свет23 часа

(Видео) Муслиманскиот свет го претстави Макрон како сатанист

Францускиот претседател Емануел Макрон беше цел на демонстрантите во исламскиот свет по изјавата по повод објавувањето на карикатурата на пророкот...

Македонија23 часа

Позитивни на Ковид-19 биле 24 отсто од тестираните во текот на изминатата недела

Министерството за здравство информира дека во согласност со извештајот на Институтот за јавно здравје, кој се однесува на периодот од...

Наука1 ден

Научниците предупредуваат: нема мраз на Арктикот

Научниците предупредуваат дека поголемиот дел од Арктикот сè уште не почнал да замрзнува, иако е крајот на октомври, што е...

Досие