Контакт

Црна хроника

Кривична пријава против скопјанец за кражба на црква

Објавено пред

СВР Скопје до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје поднесе кривична пријава против  дваесет и деветгодишен скопјанец поради основи на сомнение за извршено кривично дело „тешка кражба“. Пријавениот кривичното дело го извршил во саботата околу 00:30 часот во црквата „Св. Петар и Павле“, лоцирана во с. Горно Лисиче, каде што со употреба на физичка сила насилно го отворил задниот прозорец, влегол внатре и од сандачињата за доброволни прилози во црквата одзел околу 3 000 денари по што го напуштил местото на настанот.

dobivaj vesti na viber

По преземените оперативни мерки утврден е идентитетот на сторителот, кој инаку е познат сторител на имотни деликти на подрачјето на Кисела Вода, за што досега осумпати е кривично пријавуван. Вчера Б.П. бил пронајден и приведен, а по извршен разговор, во целост го признал делото и го појаснил начинот на којшто го извршил.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Уапсена велешанка, го ограбила поранешниот партнер

Објавено пред

Вчера, во 10.30 часот, во Велес, полициски службеници од СВР Велес ја лишиле од слобода 43-годишната Ц. Л. од Велес поради сомнение за сторено кривично дело кражба. Според пријавеното, од домот на 62-годишниот С. Д. од Велес, со кој претходно била во врска, одзела пари, извести МВР.

dobivaj vesti na viber

Таа е приведена во полициска станица, бил известен јавен обвинител и по документирање на настанот, против неа ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Приведен крадец во Куманово, следува пријава

Објавено пред

Вчера, во 22 часот, во Куманово, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода 25-годишниот Л. Ш. од Куманово, извести МВР.

dobivaj vesti na viber

Тој се сомничи дека на 27.2.2024 од приватен имот на улицaта Вера Которка во Куманово одзел повеќе предмети, соопшти МВР.

Л. Ш. бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот, против него ќе следува соодветна пријава.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Деца нападнале тинејџер во Градскиот парк: се обиделе да му го земат паричникот

Објавено пред

Полицијата приведе тројца малолетници од Скопје.

dobivaj vesti na viber

Тие се сомничат дека околу 13.10 часот, во Градскиот парк во Скопје, со уште две други лица, физички го нападнале Ф. П. А. (19) од Скопје и се обиделе да му го одземат паричникот.

По целосно расчистување и документирање на случајот, ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија36 минути

(Видео) Бунарите пресушуваат, изворите се повлекуваат; наместо над 400, УХМР има 40 станици за следење на подземните води

Секнати кладенци, пресушени бунари, повлечени изворишта на вода и суви поила за стока станаа главна мака во речиси сите региони...

Европа2 часа

(Видео) Путин: НАТО подготвува напад врз Русија, но мора да разберат дека и ние имаме оружје што може да ги порази на нивна територија

Владимир Путин го почна своето годишно обраќање за состојбата на нацијата пред Федералното собрание на Русија. Кремљ не ги објави...

Македонија2 часа

Демири: Ќе најдеме решение да му се помогне не само на Лео, туку и на секој друг пациент што има потреба

Владата и Министерството се комплетно посветени и ќе се изнајде решение со кое ќе му се помогне на Леонид Индов,...

Македонија2 часа

Во дел од општините ГУП-от не е сменет над 20 години, има голем број дивоградби и неефикасен инспекциски надзор, објави Центарот за граѓански комуникации

Центарот за граѓански комуникации го објави истражувањето на тема „Застарени ГУП-ови, често менување ДУП-ови и голем број дивоградби“ и ова,...

Македонија3 часа

Ванковска на чекор до претседателска кандидатура, собра 9.085 потписи

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, заклучно со вчерашниот ден има собрано 9.085 од потребните 10.000...

Македонија3 часа

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази

ВМРО-ДПМНЕ во недостиг на суштински идеи и понуда за граѓаните, продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази,...

Топ3 часа

(Видео) Полицајци истепале лице вработено како обезбедување во казино во Куманово

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против Д.П., полициски службеник во Полициската...

Македонија4 часа

Платите на функционерите, законот за игри на среќа и стратешките инвестиции пред пратениците

На дневен ред на продолжението на 145. собраниска седница, денеска меѓу другите се Законот за изменување и дополнување на Законот...

Македонија4 часа

Лиже таму кај што плукал, Пендаровски е човек без кредибилитет и интегритет, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Стево Пендаровски е човек без кредибилитет и интегритет, или со други зборови лиже, таму кај што плукал. Во периодот кој...

Свет5 часа

Белата куќа: Израел мора да обезбеди слободен пристап до Ѕидот на плачот за време на рамазан

Портпаролот на Белата куќа Метју Милер го повика Израел да им го олесни пристапот на муслиманските верници до „Ѕидот на...

Свет5 часа

Ердоган им нуди на Русија и Украина мировни преговори во Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека Анкара продолжува да го поддржува мирното решение за сеопфатната руска инвазија на Украина...

Свет5 часа

Бајден беше на систематски: „Поминав“

„Поминав“, изјави американскиот претседател Џо Бајден (81) по неговиот годишен рутински преглед во воената болница во Мериленд, и покрај загриженоста...

Македонија16 часа

Извршниот одбор на СДСМ го поддржа Стево Пендаровски за кандидат за Претседател на државата

На денешната седница во Штип, Извршниот одбор на СДСМ ја разгледа информација за спроведената постапка за можни кандидати за Претседател...

Македонија19 часа

(Видео) Средба Пендаровски – Зеленски: Македонија силно ја осудува руската агресија врз Украина

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на самиот Украина – Југоисточна Европа, денеска во Тирана оствари средба со претседателот...

Топ20 часа

Силувана малолетничка во Скопје

Вчера во 13.30 часот во Полициското одделение Шуто Оризари, 34-годишна жена од Скопје пријавила дека 23-годишниот М.К. од Скопје извршил...

Топ21 час

Прегазен пешак во Неготино, мажот починал на местото на несреќата

Денеска во 12.25 часот во ОВР Неготино било пријавено дека на паркинг простор на улица „ЈНА“ во Неготино, товарно возило...

Топ23 часа

52-годишна жена починала во охридската болница, била примена во тешка состојба

На 27.2.2024, во 16.25 часот, во СВР Охрид е пријавено дека во ЈЗУ Општа болница Охрид во тешка здравствена состојба...

Македонија24 часа

Уставниот суд го укина делот националност во матичните книги: „Се работи за приватно и внатрешно чувство на човекот“

Уставниот суд на денешната седница донесе одлука, со која се укинува делот националност во три члена од матичните книга на...

Економија1 ден

Од задутре нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано, порача Битиќи

Од задутре нема повеќе гарантирани цени на производите во маркетите. Но, вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, порача дека секое...

Македонија1 ден

Ванковска поблиску до претседателска кандидатура, собра 7.876 потписи, Јакимовски досега има 6.676

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, досега има собрано 7.876 од потребните 10.000 потписи за претседателската...