Контакт

Црна хроника

Лице што се барало за издржување затворска казна извршилo полови дејства над 15-годишно девојче

Објавено пред

37-годишен скопјанец пријавил полови дејства над својата 15-годишна ќерка од страна на 39-скопјанец, кој полицијата го барала поради претходно извршени кривични дејства за кои требало да издржува и казна затвор.

Како што соопштуваат од МВР, полицијата успеала да го пронајде 39-годишниот скопјанец, кој сега се наоѓа во полициска станица.

Од полицијата додаваат дека се преземаат сите мерки за целосно расчистување на настанот.

 

 

Црна хроника

Македонец почина на паркинг на ски-центар кај Банско

Објавено пред

Педесет и тригодишен Македонец почина на паркинг на ски-центарот Кулино кај Разлог кога ненадејно му се слошило. Според информациите од бугарските медиуми, човекот починал веднаш на самото место, а кога пристигнале медицински екипи, била констатирана смрт.

Како што пишува весникот „Струма“, човекот паднал пред сопругата и детето. Тие престојувале во Банско, но одлучиле да скијаат во Кулино. Додека се обидувал да ги извади скиите од автомобилот на паркингот, тој се струполил на земјата. Се претпоставува дека причина за смртта е силен срцев удар.

Како што се наведува, семејството одбило аутопсија на телото на починатиот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Битолчанка тешко повредена од удар на автомобил

Објавено пред

На битолската улица Столарска, по полноќ на 16 јануари, автомобил „мицубиши“, со битолски регистарски ознаки, удрил во 58-годишна битолчанка која пешачела.

Како што информираат од МВР, возилото го управувал 36-годишен жител на селото Дедебалци, а 58-годишната жена при ударот добила тешки повреди.

Битолчанката била пренесена во Клиничката болница во градот, а увид на местото извршила полициска екипа.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

За еден ден во Скопје 18 возачи исклучени од сообраќај

Објавено пред

Во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје се случиле шест сообраќајни незгоди, од кои во две двајца скопјани добиле телесни повреди, а четири биле со причинета материјална штета, информираат од полицијата.

Од преземените мерки и активности констатирано е дека 49 возачи управувале возила со брзина поголема од дозволената. Од сообраќај се исклучени 18 возачи, од кои 15 управувале возила без да стекнат право за управување моторно возило, еден возач затоа што бил возач почетник и двајца затоа што управувале возила под дејство на алкохол.

Исто така, исклучени од сообраќај се и 10 возила бидејќи биле нерегистрирани, посочуваат од МВР.
Санкционирани се тројца возачи поради поминување крстосница на црвено светло, двајца поради недавање првенство на минување пешаци, двајца поради неправилно престројување, двајца поради непоседување пропишана зимска опрема, пет возачи поради недавање првенство на минување возила на крстосница, четворица поради неносење сигурносен појас при управување моторно возило и 19 поради користење мобилен телефон при управување возило.

Во однос на пешаците, санкционирани се седум пешаци поради поминување коловоз надвор од пешачки премин и еден пешак затоа што поминал коловоз на црвено светло. Во текот на изминатиот ден издадени се 71 мандатен платен налог и 68 возила се подигнати со специјалното возило „пајак“, велат од полицијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

(Видео) Анкета: Џабе ни е јазикот, кога младите си заминаа во странство

„Џабе ни е двојазичност, кога младите констинуирано бегаат од државата. Заев само зборува, зборува на празно, каде е таа плата...

Македонија16 минути

Три илјади анкетни листови за имотот на функционерите заглавени во антикорупциска

Повеќе од 60 претставки за корупција и триесетина предмети за судир на интереси стојат во фиоките на Државната комисија за...

Македонија23 минути

(Фото) Олимпија фати морбили

Посине споменикот на мајката на Александар Македонски, Олимпија, која се наоѓа на плоштадот Карпошово востание. На спомениците на Олимпија и...

Македонија1 час

Скопјани принудувале малолетничка на проституција

Обвинителството отвори истражна постапка за трговија со дете кога било пријавено дека двајца скопјани принудувале 16-годишно девојче да врши полови...

Македонија2 часа

(Видео) Лашкоска: СДСМ нема намера да донесе квалитетен закон за спречување корупција

СДСМ нема намера да донесе квалитетен закон за спречување корупција. Сака насилнички со ЕУ-знаме да го протурка без дебата. Третпат...

Македонија3 часа

Претседателот на грчкото собрание смета дека договорот од Преспа е историски моќен

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, рече дека пратениците со јасно мнозинство треба да го изгласаат преспанскиот договор, бидејќи, како...

Македонија3 часа

Цаноски бара 40 милиони евра отштета за уривањето на „Космос“

На денешното судско рочиште за предметот на СЈО, ТНТ, за уривањето од политичка омраза на комплексот „Космос“, бизнисменот Фијат Цаноски...

Македонија4 часа

Братот на Заев, Вице, го тужи Александар Николоски за клевета

Во Основниот суд Скопје 2 се одржа подготвителното рочиште за тужбата за клевета на братот на премиерот Заев, Вице Заев,...

Македонија5 часа

Путин: Постои надворешен притисок за зачленувањето на Македонија во НАТО

Кога станува збор за ситуацијата на Балканот, тогаш може да се каже дека тука сериозен дестабилизирачки фактор претставува политиката на...

Регион5 часа

Романија ја претстави програмата за претседавање со ЕУ

Романската премиерка, Виорика Данчила, вчера пред Европскиот парламент ги презентира приоритетите на романското претседателство со Европската Унија. „Првата фаза ќе...

Вести5 часа

Грчкиот парламент ќе гласа недоверба на владата на Алексис Ципрас

Денеска во грчкиот парламент продолжува седницата на чиј дневен ред е една точка – недоверба на владата на Алексис Ципрас....

Македонија6 часа

Владата една и пол година ги слави празниците на Груевски, Законот за празниците нечепнат

Владата една и пол година ја разгледува можноста за укинување дел од неработните денови и измена на Законот за празниците,...

Свет6 часа

Британскиот парламент ќе гласа за недоверба на владата на Меј

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да се соочи со гласање за недоверба, еден ден откако парламентот го отфрли нејзиниот...

Свет7 часа

Помпео: Иранските ракети за сателити се закана за Европа и Блискиот Исток  

Неуспешниот обид на Иран да ландира сателит во орбитата со трифазна ракета покажува дека намерата на Исламиската Република е да...

Свет8 часа

Американскиот  Стејт департмент: Американските граѓани во странство се цел на терористите од ИД и Ал Каеда

Американскиот Стејт департмент во својата најнова серија совет и препораки за своите граѓани низ светот предупреди дека американските граѓани се...

Свет8 часа

Отава побара од Пекинг помилување за канадскиот државјанин осуден на смрт

Канадскиот министер за надворешни работи, Кристија Фриленд, во вторникот информираше дека Отава официјално побарала од Пекинг да го поштеди животот...

Свет18 часа

Тереза Меј доживеа голем пораз, парламентот го одби нејзиниот предлог за брегзит

Британските пратеници вечерва гласаа против предлогот на премиерката Тереза Меј за договор за излез на Велика Британија од Европската Унија,...

Регион19 часа

Девојче од БиХ почина од сепса предизвикана од сипаници

Деветгодишно девојче од Читлук во Босна и Херцеговина починала во неделата во болница во Задар, откако настанале компликации за време...

Регион20 часа

Приштина попушти и ги повлече даноците на дел од производите од Србија и БиХ

Привремените приштински институции одлучија да ослободат од стопроцентно зголемените даноци на дел од производите од Србија и БиХ, пренесуваат српските...

Свет20 часа

(Видео) Најмалку петмина убиени во нападот на хотелски комплекс во Најроби

Најмалку пет луѓе се убиени, а четворица се повредени во напад на луксузен хотелски комплекс во Најроби, кој полицијата го...

Досие