Контакт

Топ

Машиновозач пронашол мртов маж кај железничката станица во Велес

Објавено пред

Тело на маж било пронајдено кај железничката станица во Велес.

Како што јави МВР,  телото вчера го здогледал машиновозач додека сообраќал со товарен воз на релацијата Гевгелија – Скопје.

Полициските службеници кои излегле на местото, утврдиле дека станува збор за маж на возраст од околу 50-60 години, кој најверојатно претходно бил прегазен од воз.

По наредба на Јавен обвинител телото било предадено на обдукција. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Македонија

Вештак во судењето за Ласкарци: Човечкиот фактор пресуден за несреќата

Објавено пред

Првата реакција и обидот за кочење кај возачот настанала во првата секунда, кога ја кренал ногата за гас и ја префрлил кај педалата за кочење одговори вештакот Драган Аксентиев, одговарајќи на прашањето на адвокатот Сашо Дуковски дали возачот реагирал со хавариско, односно таканаречено “ѓаволско кочење” дури во моментот кога несреќата била неизбежна.

Сообраќајно техничкиот вештак Драган Аксентиев на денешното рочиште за автобуската несреќа кај Ласкарци, одговарајќи на адвокатско прашање рече дека делумно се сложува со констатацијата дека возачот ја создал опасната ситуација.

“Гледано од сообраќајно технички аспект, најодговорно тврдам дека ниту еден сообраќаен технички вештак не може да каже кое е тоа краткотрајно дејствие што го има направено возачот за да му го одземе вниманието и тоа да се рефлектира преку отсуство на внимание”, рече Аксентиев.

До човечкиот фактор како виновен за несреќата се дошло по пат на елиминација.

“Како што имаме наведено во вештачењето, како што кажав на минатата расправа и како што беше поставено едно од прашањата на почитуваната адвокатка, нашата наука познава дека се прави анализа и во таа анализа едно по едно се елиминираат одредени фактори кои можат да доведат до насочување на автобусот кон лево. Сите тие фактори кои што се анализирани се јасно прикажани во Вештачењето, а особено на страна 50, 51 се анализирани и прикажани еден по еден, каде што се вели дека вештачењето на Електро факултетот укажува дека дејствијата извршени врз фактографот не доведуваат до започнување на незгодата.

Вештачењето на Машински факултет укажува дека одредените слабости во одржувањето на автобусот исто така не се причина за почеток на незгодата”, рече Аксентиев.

Тој истакна дека стручната литература вели дека таква ситуација кога ќе се елиминираат сите можни фактори кои би довеле до почеток на незгодата останува човечкиот фактор, но како и минатиот пат повтори дека и стручната литература вели треба внимателно да се оперира со термините кои се врзани со човечкиот фактор.

“Вештакот не може да навлезе во главата на возачот, тоа претпоставувам можат психијатрите, но не сообраќајно техничкиот вештак”, рече Аксентиев.

Според Аксентиев неприфатливо е тактичко теоретско посматрање на сообраќајната ситуација, меѓутоа возачот не реагирал со воланот.

Адвокатот Дуковски сакаше да дознае од вештакот дали возачот спиел во секундите пред несреќата, на што обвинителот Јакимовски приговараше дека вештакот веќе има одговорено на прашањето. По што, Дуковски се пожали дека обвинителот пречесто приговара и со тоа можно сугерира на одговорите на вештаците и сведоците.

Обвинителот Јакимовски неколку пати ургираше до Судот за претерано долги експозеа на сите кои земаат збор во судницата поради што сите присутни го губат фокусот и вниманието.

Денешното рочиште за несреќата кај Ласкарци трае веќе повеќе од четири часа. За автобуската несреќа се обвинети шест лица. Сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, одговорниот за транспорт во фирмата Ремзи Мифтари, и возачот на автобусот Маноел Трифуновски се товарат за сторени тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот, а тројца вработени во станицата за технички преглед Игор Ѓорѓиевски, Горан Дуковски и Јане Боварски за соучество во истото дело.За автобуската несреќа се обвинети шест лица. Сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, одговорниот за транспорт во фирмата Ремзи Мифтари, и возачот на автобусот Маноел Трифуновски се товарат за сторени тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот, а тројца вработени во станицата за технички преглед Игор Ѓорѓиевски, Горан Дуковски и Јане Боварски за соучество во истото дело.

Искра Манојлоска

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Чулев: Спасовски последниот ден делел решенија и во 12 навечер

Објавено пред

Само во последните две години МВР потрошило над 4 милиони евра за судски постапки од вработени кои тужеле главно за неисплатени прекувремени часови и незаконски прераспределувања, извести денес техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев.

За да ја надмине праксата вработените да го тужат МВР, министерот Чулев вели дека формирал комисија која ги разгледала издадените решенија од почетокот на декември навака и најави дека на оштетени ќе им бидат дадени решенија за вработување на соодветни места.

„Еден месец пред заминување Оливер Спасовски издал огромен број решенија за унапредувања, но и за распределувања на пониски работни места без да се водат дисциплински постапки за тоа. Од почетокот на декември 2019 година до 25 месецот биле издадени 21.050 решенија. За само седум работни дена се издадени 1.198 решенија. Се делеле решенија и во дванаесет навечер на трети јануари. Само за споредба, во декември претходната година биле поделени само 194 решенија. Комисијата во која членуваат и преставници од репрезентативниот и од независниот полициски синдикат ги разгледа решенијата што биле поделени од 1 декември до 1 јануари. Разгледани се вкупно 1.750 решенија издадени во овој период. Незаконски издадени се 100 од нив. Голем број решенија биле издадени додека работниците биле на боледување, на платен или на неплатен одмор“, рече министерот Чулев.

Како втор спорен момент, откако ја презел функцијата, министерот Чулев го наведе незаконското користење на наредбите за времено извршување на работни задачи кои место само за еден месец се издавале и по повеќе од една година.

„Додека едните работат со наредба на други работни места, нивните испразнети места биле пополнети со нови луѓе па така на едно работно место се појавуваат по двајца. Вработените за ова се пожалиле и кај Народниот правобранител кој ни укажа дека се утврдени злоупотреби“, рече министерот Чулев.

Третиот спорен момент е со неиздавање нови решенија на вработените во поранешната Управа за безбедност и контраразузнавање.

По формирањето на Агенцијата за национална безбедност, дел од вработените кои не биле преземени таму, не биле ниту прераспределени на нови работни места во министерството туку пет месеци земале плата како да се уште вработени во УБК.

„Пет месеци примале плата како вработени во непостоечки субјект. Јас таква плата не потпишувам. Изготвени се решенија за нивно распределување во МВР“, рече министерот Чулев.

Тој нагласи дека со издадените решенија илјадници професионалци биле деградирани и најави дека откако ја презел функцијата ќе гарантира ист третман за сите, без притисоци оти единствени што требале да чувствуваат притисоци според него се оние кои го кршат законот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Филипче: Состојбата е под контрола, нема причина за паника за коронавирус во нашата држава

Објавено пред

Состојбата е целосно под контрола, во овој момент нема ниту една причина за некаков ризик или паника за коронавирус во нашата држава, изјави министерот за здравство, Венко Филипче.

„Кај нас стигнуваат авиони од Истанбул и Дубаи, за утрово имаме информација дека авионот од Истанбул бил откажан, односно пролонгиран за неколку часа. Системот со термокамери на скопскиот аеродром е веќе воспоставен. Во текот на вчерашниот ден направен е распоред на епидемиолози од Центарот за јавно здравје, и тие ќе бидат присутни за време на скенирањето. Вчера имавме работен состанок со директорот на ТАВ, излегоа во пресрет тие авиони секогаш да бидат насочени на еден или два излези, кои се многу блиску, од практичен аспект камерата да биде поставена на едно место, доколку треба да се користи собата за изолација“, изјави министерот Филипче.

Доколку се констатира дека некој од патниците има покачена телесна температура, додаде тој, првиот чекор е интервју со епидемиолозите дали доаѓал од Кина и дали имал контакт со некои заразени.

„Доколку има таков случај, има алгоритам како се постапува и, доколку има таков случај, има протокол за излолација, дезинфекција и на авионот и на просториите и соодветен пат којшто е веќе предвиден со тој алгоритам, со посебно возило на брза помош само за таа цел на инфективната клиника во Скопје“, рече министерот.

Во одговор на новинарското прашање, Филипче потенцираше дека однапред и пред скенирањето се знае колку пациенти, потенцијални заразени може да се очекуваат. Ова значи дека има двојна сигурност, и истите тие ќе бидат интервјуирани и ќе се знае како ќе се постапува.

„Секој кој нема директен контакт и не доаѓа од Кина ќе си оди преку преку матичниот лекар, а секој којшто доаѓа и има симптоми ќе се обрати на посебниот телефонски број, кој го има на дистрибуираните флаери од Институтот за јавно здравје. Работата е целосно под контрола и во овој момент не гледам ниту една причина за некаков ризик или паника“, истакна министерот Филипче.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Вештак во судењето за Ласкарци: Човечкиот фактор пресуден за несреќата

Првата реакција и обидот за кочење кај возачот настанала во првата секунда, кога ја кренал ногата за гас и ја...

Македонија2 часа

(Видео) Чулев: Спасовски последниот ден делел решенија и во 12 навечер

Само во последните две години МВР потрошило над 4 милиони евра за судски постапки од вработени кои тужеле главно за...

Македонија2 часа

Филипче: Состојбата е под контрола, нема причина за паника за коронавирус во нашата држава

Состојбата е целосно под контрола, во овој момент нема ниту една причина за некаков ризик или паника за коронавирус во...

Македонија3 часа

Рустеми: Јанева бараше да се утврди штетата во „Поштенска банка“ и да се затвори истрагата

Обвинителот Бурим Рустеми од поранешното СЈО сведочеше денеска пред судот за случајот „Рекет“ каде обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата...

Топ4 часа

Се судрија автобус и автомобил на автопатот Куманово-Табановце, дваесетина луѓе повредени

Дваесет и едно лице се тешко повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случила на автопатот Куманово-Граничен премин Табановце, помеѓу...

Култура4 часа

Тимот на „Медена земја“ на настан пред „оскарите“ во друштво со големите холивудски ѕвезди

Тимот на „Медена земја“ беше дел од настан во театарот „Долби“ во Холивуд организиран од американската Академија за филмски уметности и...

Свет5 часа

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет6 часа

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет6 часа

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Свет7 часа

Бројот на жртви од коронавирусот во Кина надмина 100

Бројката на починати од коронавирусот во Кина надмина 100. Според најновите податоци, се работи за 106 смртни случаи, а во...

Македонија20 часа

(Видео) Поранешни вработени во ОХИС: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката ОХИС тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Топ22 часа

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија22 часа

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија24 часа

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Македонија1 ден

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија1 ден

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија1 ден

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија1 ден

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија1 ден

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет1 ден

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Досие