Контакт

Топ

МВР со детали за запаленото возило на директорот на „Идризово“: Пожарот зафати дел од фасада на зграда и балкони

Објавено пред

Денеска, околу 3.35 часот, во Полициската станица Кисела Вода во Скопје било пријавено дека на подрачјето на Кисела Вода било опожарено паркирано патничко возило „фолксваген пасат“, со скопски регистарски ознаки, сопственост на Казнено-поправната установа „Затвор Идризово“, кое било паркирано од З. Ј., извести МВР

dobivaj vesti na viber

„Од пожарот биле зафатени и дел од фасада на зграда и предмети на балкони на долните катови од зградата. Пожарот бил изгаснат од екипа на Бригадата за противпожарна заштита – Скопје, а повредени лица нема“, соопшти МВР.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Македонија

Одземен пасошот на Иџет Мемети, ќе треба да се јавува во суд

Објавено пред

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за определување мерки за претпазливост за И.М., второосомничен во истрагата поврзана со Примање награда за противзаконито влијание за која веќе информираа од ОЈО.

dobivaj vesti na viber

„По денешното произнесување на осомничениот во присуство на неговиот бранител како и ценење на фактите и доказите во прилог на ОЈО ГОКК, донесе решени со кое предлогот се уважува. На осомничениот му се опредлуваат мерки за претпазливост од чл. 146 ст.1 т. 2 и 3 односно обврска на осомничениот повремено да се јавува на определено службено лице во судот и одземање на патна и друга исправа за напуштање на државната граница како и забрана за издавање нова.

Мерките важат до правосилноста на постпаката, а против ова решение странките имаат право на жалба пред Кривичниот совет на овој суд“, извести Кривичниот суд.

Прикажи повеќе...

Македонија

ЦУК: Поплави и штети од пороен дожд и град и препорака за внимателност при нагли метео-промени

Објавено пред

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имало повеќе дојави за поплавувања и штети од пороен дожд, град, а и од ветер, на објекти, куќи, земјоделски површини, на патишта и на автомобили во државата.

dobivaj vesti na viber

Регионалниот ЦУК Куманово информира дека поради обилните поројни врнежи од дожд и град во Липковскиот Регион на 21.5.2024 година, имаше зголемување на нивото на Липковска Река поради што дојде до заматување на водата за пиење. Поради тоа, во текот на вчерашниот ден, 22.5.2024 година, беше прекината дистрибуцијата на водата до граѓаните сѐ до моментот на надминување на состојбата. Од страна на ЦУК вчера рано наутро било побарано инспекциските служби и Центарот за јавно здравје – Куманово да излезат на самото место, да направат увид, да земат мостри за анализа и да донесат соодветно решение за понатамошна постапка, а до тогаш беше препорачано, превентивно, водата од водоводот да не се пие, што веднаш утрово беше пренесено бргу и ефикасно од медиумите. Инаку, вчера, по седницата, која почна околу 12 часот, на Општинскиот штаб за заштита и спасување во Куманово, беа донесени следните заклучоци и препораки:
„Главен проблем претставува заматувањето на водата во водоснабдувачкиот систем поради обилните дождови. Поради тоа, водата што се доставува во водоводната мрежа во Куманово исто така е заматена. Препораката до граѓаните е водата да се користи само како техничка или ако се користи, претходно да се зоврие. Препораката останува сѐ додека не се утврди дека таа е безбедна за пиење.
Се задолжува Општинскиот штаб за заштита и спасување да достави барање до надлежните институции (Агенцијата за храна и ветеринарство и Центарот за јавно здравје) за добивање решение за употреба на водата во водоводниот систем како техничка.

Во општина Ранковце, поради врнежите од дожд, има зголемување на водостојот и излевање на Крива Река во атарот на с. Опила. Од општина Ранковце, по увидот на самото место, каде што е една нива и импровизирано игралиште се поплавени, е констатирано дека тоа е нерасчистеното корито од широкораспространетата вегетација. Мерки за расчистување Општина Ранковце ќе преземе веднаш по смирување на водата во речното корито и нејзино повлекување.
Во општина Кратово, во согласност со и добиените информации од граѓани, дел од патот кај месноста База, пред мостот кон с. Куклица, поради зголемен водостој, Крива Река е излеана и е поплавен дел од патот. Висината на водата во тој дел од патот е 30-ина см, па сообраќајот се одвива отежнато“, стои во информацијата од ЦУК.

Регионалниот ЦУК Скопје известува дека преку единствениот повикувачки број за итни случаи 122 добиени се разни пријави поради обилните врнежи од дожд и град, и тоа:
– Во 13.41 часот пријава за поплава на дел од земјоделско земјиште како последица од излевање на Маркова Река во близина на мостот на улицата Горно Лисиче бб (општина Аеродром);
– Во 13.41 часот пријава дека одводниот канал на улицата Финска во населбата Ченто е затрупан и обраснат со дива вегетација. Како што посочува пријавителот, веќе двапати околните куќи и нивните подрумски простории биле поплавувани (општина Гази Баба);
– Во 15 часот пријава за поплавени дворови и подрумски простории на улицата Драчевска во Драчево поради запушени одводни шахти (општина Кисела Вода);
– Во 17.50 часот пријава за поплавени подрумски простории од станбена куќа на улицата Ниџе Планина бр. 19 во Драчево (општина Кисела Вода).
– во општина Чучер Сандево има пријави за неколку оштетени куќи и моторни возила во селата Блаце и Бродец како последица од поројните врнежи од дожд и град.
Сите овие пријави, Регионалниот ЦУК Скопје, по комуникациската координација за помош во првиот момент на итните случаи, ги проследи до соодветните единици за локална самоуправа – општините за понатамошна постапка.
Регионалниот ЦУК Штип известува дека во с. Уларци, општина Чешиново – Облешво, како последица од поројните врнежи дошло до преполнување на каналите за наводнување. Атмосферската вода навлегла во веќе полните канали за наводнување, кои биле спремни за сеидба на оризот. Поплавени биле повеќе дворови и објекти. Комуналното претпријатие од опшината Чешиново – Облешево работи на расчистување на тесните грла од каналите, при што на нивно барање. најверојатно, ќе добијат помош со градежна механизација од соседните општини.

Голема внимателност се препорачува при појавата на локалните, кратки, но нагли метео-промени, да се избегнува движење во засеци во природата, суводолици и многу блиску до речни корита, а и особена внимателност при грмежите и молњите, односно при силните електрични празнења: да не се престојува на отворен простор и под осамени дрвја.

Сите итни случаи, според ЦУК, се пријавуваат на единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК, особено кога граѓаните имаат животозагрозувачки ситуации.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Освоивме повеќе гласови од СДС, имаат најмал број пратеници во Собранието и го имаат најслабиот резултат во историјата

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ освои повеќе гласови од СДС. 436 илјади гласа пред 154 илјади на СДС е огромна одговорност за ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

СДС има најголем пораз во историјата. Разликата во гласови е 1:3, истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

СДС, како што велат, има најмал број пратеници во Собранието од кога постои.

„Лошите политики го бетонираа СДС на дното.

Следува време на одговорно работење. Забрзан економски раст, борба против корупцијата и европска интеграција.

Потребни се коренити и брзи промени. Народот повторно ќе ја чувствува Македонија како своја“, потенцираат од ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

Одземен пасошот на Иџет Мемети, ќе треба да се јавува во суд

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал...

Македонија2 часа

ЦУК: Поплави и штети од пороен дожд и град и препорака за внимателност при нагли метео-промени

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имало повеќе дојави за поплавувања и штети од пороен дожд, град, а...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Освоивме повеќе гласови од СДС, имаат најмал број пратеници во Собранието и го имаат најслабиот резултат во историјата

ВМРО-ДПМНЕ освои повеќе гласови од СДС. 436 илјади гласа пред 154 илјади на СДС е огромна одговорност за ВМРО-ДПМНЕ. СДС...

Свет2 часа

Кинеската армија го опколи Тајван, почнаа воените вежби: „Ова е казна за сепаратистичките потези“

Источната команда на Народноослободителната војска на Кина соопшти дека почнала заеднички воени вежби во кои учествуваат армијата, морнарицата, воздушните сили...

Македонија2 часа

(Видео) Граѓаните на протест против деструкцијата на ,,Бехтел и Енка”, Левицата дава поддршка

Прилепчани и граѓани од цела Македонија десетина дена прават протесна блокада на патот кон село Ореовец и не дозволуваат машини...

Свет3 часа

(Видео) Најмалку пет лица загинаа, а десетици се повредени во торнадо во Ајова: прогласена вонредна состојба

Пет лица загинаа, а 20-ина се повредени кога торнадо го погоди градот Гринфилд во американската сојузна држава Ајова. Одделот за...

Свет3 часа

Трамп во страв: Сакаат да ме убијат

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврди дека Министерството за правда (ДП) сакало да го убие и дека претседателот Џозеф Бајден...

Свет3 часа

(Видео) Се урна бина на изборен митинг во Мексико: има загинати и најмалку 50 повредени

Најмалку девет лица загинаа, а 50-ина се повредени кога се урна бина на предизборен митинг во Мексико, соопштија локалните власти....

Македонија13 часа

„14 пратеници“, обзнанија Таравари и Хасани: Коалицијата „Вреди“ добила пратеник повеќе во однос на Европскиот фронт по прегласувањето

По прегласувањето на избирачко место во Општина Желино, кое е во рамки на изборната единица 6, според претставникот на „Вреди“,...

Македонија17 часа

Ковачевски се повлече од претседателската функција во СДСМ, и го повика целото раководство да го направи истото

На денешната седница на Извршниот одбор на СДСМ, Димитар Ковачевски го потврди повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ којашто ја...

Македонија19 часа

Директорот на „Идризово“ по пожарот со четворица задушени чувари: Се запали душек од сунѓер, кој може да пламне и од догорче од цигара

Четворицата задушени чувари од затворот „Идризово“ се во добра состојба и се очекува утре да бидат пуштени дома, вели директорот...

Македонија20 часа

Спорните договори за вработување се само со потписот на Иљази – ДСЗИ влезе на Токсикологија

Државниот санитарен и здравствен испекторат извршил контрола на Клиниката за токсикологија во однос на договорите за вработување на лицата за...

Свет22 часа

Кои земји досега ја признаа Палестина

Речиси три четвртини од земјите во светот ја признаа државата Палестина, која ја прогласи палестинското раководство во егзил пред повеќе...

Македонија23 часа

На скопскиот аеродром спречен влез на 1,7 тони медикаменти, кои се штетни за здравјето на граѓаните

Царинските службеници на влез на Меѓународниот аеродром „Скопје“ спречија влез на 1,7 тони медикаменти, „силденафил цитат упс“ и „сибутрамин“, кои...

Македонија23 часа

Велигденов: Владата да се заземе за интересот на „Македонска пошта“ бидејќи 2.000 вработени ќе останеме на улица

Првиот синдикалец на „Пошта“ информира дека и покрај претходните протести не е регулирано прашањето на редовно примање плата и не...

Македонија1 ден

Зголемување на водостојот и излевање на Крива Река во село Опила

По добиената пријава во ЦУК, за зголемување на водостојот и излевање на Крива Река во село Опила во општина Ранковце,...

Македонија1 ден

Граѓаните на Куманово да не ја користат водата за пиење од Водоводот, алармира ЦУК

Денеска, до Центарот за управување со кризи до Секторот за операции и координација е побарана координација помеѓу институциите заради надминување...

Европа1 ден

Норвешка ја призна палестинската држава

Владата на Норвешка денеска соопшти дека нордиската земја признава независна палестинска држава. Норвешкиот премиер Јонас Гар Стор денеска изјави дека...

Македонија1 ден

„Георгиев и Мемети се само дел од криминално судскиот октопод“, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„СДС и ДУИ се причината поради која денеска правосудството е корумпирано. Наке Георгиев и Иџет Мемети се остатоците од криминалната...

Свет1 ден

Првиот случај на птичји грип откриен на фарма во Австралија, не е истиот вид како во САД

Птичјиот грип е откриен на живинарска фарма во близина на Мелбурн, Австралија, а првите резултати од тестовите покажуваат дека не...