Контакт

Топ

На скопскиот аеродром фатени двајца Камерунци со околу еден милион фалсификувани евра

Објавено пред

Полициски службеници од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, во соработка со Одделот за гранични работи и миграции на скопскиот аеродром, при влез во државата, уапсиле двајца Камерунци, Т.Р.Ф.(36) и М.Б.С.(40), поради сомнение за сторени кривични дела правење, набавување или отуѓување средства за фалсификување.

Како што информираат од МВР, по пасошката контрола на пријавените, кои допатувале од Милано, извршена им била дополнителна контрола и при преглед на багажот, кај Т.Р.Ф. биле пронајдени 2.591 исечени парчиња хартија на кои од двете страни е отпечатен дел од дизајнот на банкноти од 50 евра, 2.363 такви парчиња со дизајн од 100 евра, 463 парчиња од 200 евра, 213 со дизајн од 500 евра, 2 исечени парчиња хартија на кои од едната страна е отпечатен во повеќе бои дел од дизајнот на банкноти од 50 евра, 78 исечени парчиња хартија без никаква ознака, како и две шишиња со течност и УВ-ламба.

При преглед на багажот кај вториот Камерунец биле пронајдени 2.072 исечени парчиња хартија со црна позадина на кои од двете страни е отпечатен дел од дизајнот на банкноти од 50 евра, 1.321 парчиња со дизајн на банкноти од 100 евра, 247 парчиња од 200 евра, 104 со дизајн на банкноти од 500 евра, како и една француска лична карта и една камерунска патна исправа на име С.И.Ф. за кои нема податоци дека се вистинити.

Пронајдените предмети биле одземени и предадени на вештачење во Народна банка и Одделот за за криминалистичко-технички испитувања и вештачења при МВР, при што било утврдено дека примероците се имитации на евро банкноти со различна апоенска вредност, кои се изработени со користење на професионална опрема.

Исто така, од извршената експертиза од страна на Народната банка е констатирано е дека тие претставуваат примероци во рана фаза од изработката на фалсификувани евро банкноти со апоенска вредност од 50, 100, 200 и 500 евра.

Поради тоа што Камерунците предметите неовластено ги поседувале со намера истите да ги внесат на македонска територија за да се искористат за правење на лажни пари во вкупна вредност од 902.150 евра, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал до ОЈО Скопје поднел кривична пријава против двете лица поради сомнение за сторени кривични дела „Правење, набавување или отуѓување средства за фалсификување“ по член 271 став 2 од Кривичниот законик.

Свет

Ужас во Франција – пронајдено обезглавено тело на маж со извадена утроба

Објавено пред

Тело на маж без глава и отстранета утроба е пронајдено во малиот француски град Болен.

Полицијата интензивно трага по Алекс Мартин, осомничен за ова злосторство, пренесуваат светските медиуми.

Полицијата ја предупреди јавноста дека осомничениот бил вооружен со нож и дека е опасен. На сите што го виделе им било препорачано да пријават во локалната полиција.

Страшното убиство се случило во областа Воклусе, во познатата туристичка област Прованса – Алпите – Азурниот Брег.

Локалните медиуми објавија дека хеликоптер, тим кучиња и други средства биле распоредени во областа за да помогнат во потрагата по осомничениот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски: Заев ништо не разбрал, народот е веќе обединет, но против него

Објавено пред

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес-конференција од лани кога исто така лажеше дека ја разбрал пораката, а продолжи да се однесува арогантно и криминално. Jа повтори и прес-конференцијата од годината претходно кога истото го велеше и повторно разочара. Зоран Заев доби и метла со која ништо не измете, напиша лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на „Фејсбук“.

„И ќе потсетам дека на овие избори арогантно ни велеа дека се најдобри, a прашањето е: кога лажеа, кога го тврдеа тоа цела кампања или сега кога третпат викаат дека ја разбрале пораката?

Вистината е дека Заев не кажа ништо ново, освен тоа што повторно зборуваше за минатото, за некаков режим, за истите флоскули во кои никој не му верува. Сака да заборавите дека 5 години е на власт и се обидува повторно да го потцени народот.

Кога зборува Заев за режим, нека си погледне во сопствениот дом, во Куманово, притисоците за гласање во Прилеп, Велес, Сарај, Битола, за односот кон луѓето и нивните гласови како да се негова сопственост.

Заев, ќе ти кажам дека народот, ние самите сме господари над сопствените судбини и дека никој ја нема нашата волја во џебот за да си поигрува со неа.

Народот е веќе обединет, но против тебе и сѐ она што ти преставуваш во политиката. Надежта е родена и таа ќе победи!

П.С. Бидејќи гледам дека Заев има некои дилеми, да одговорам: Скопје ќе работи многу подобро без централната власт на Заев затоа што ќе биде ослободено од притисоци за тендери и кражби на парите од граѓаните, кои, по смената, ќе завршуваат за проекти и ќе бидат одлично менаџирани од Град Скопје и новите градоначалници. А по смената на централната власт заедно со локалната, државата заеднички ќе ја внесеме во ЕУ, каде што и припаѓаме. На чекор од заедничката и нова иднина!“, порача Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Заев: Свесни сме дека повеќе нема толеранција за повторување на истите грешки

Објавено пред

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, смета дека не може да влечат назад, а Владата да води напред. Затоа повика во вториот круг на изборите да се гласа за нив, а не за ВМРО-ДПМНЕ. Посочи дека тој и неговите партиски кадри сфатиле каде се грешките, па затоа повика на обединување. Тој додаде: „Јас можам и Владата, ако скопјани не дадат поддршка со мнозинство гласови на тие кои веднаш ќе нѐ скараат со Албанија, Грција, Србија и остатокот“.

Заев рече дека понатаму може ако се одлучи за нова инфраструктура, а не, како што рече, шмизли, галии и нов кичерај.

„Во овие моменти навистина значи јасно и јавно кажаната определба да бидеме обединети за обезбедувањето на подобра иднина на нашиот народ. Се разобличија лажните наводи за ново мнозинство. Имаме владина коалиција, која е стабилна. Продолжуваме да работиме посветено за граѓаните. Пред себе имаме друг предизвик, граѓаните ни упатија казна, критика. Тој глас го слушаме, разбираме и уважуваме. Свесни сме дека јас и партијата, дека нема толеранција за повторување на грешките. СДСМ учи, се менува и ги поправа грешките за брз напредок на државата. Ова е демократска, отворена и приземјена опција, која се коригира и менува по критика“, рече Заев.

Тој побара сплотување и обединување на сите сили во име на сѐ што е постигнато досега. Пораката на Заев за обединување е за да не се врати земјата, како што рече, во криза и неизвесност.

„СДСМ е влезен во процес на редефинирање и унапредување за комуникација со граѓаните. Преземаме чекори за побрзо разбирање на граѓаните. СДСМ станува подостапен за народот. Оваа опомена ќе се рефлектира и на работата на општинските институции. Ние нема што друго да кажеме, освен благодариме, примено. Од овој момент СДСМ постапува по насоката што ја дадоа граѓаните. Првата порака е до партиските граѓани, ние добивме жолт картон од граѓаните. Колку ќе ги послушаме граѓаните, од тоа зависи дали ќе добиеме црвен“, истакна тој.

Заев повика граѓаните да гласаат за СДСМ бидејќи тие градат гасоводи, градинки, инфраструктура, а не, како што рече, шпански скали, барокни фасади од стиропор, врби.

„Нема напредок ако Скопје продолжи надвор. 31 октомври не е само избор за решавање на комуналните проблеми, туку избор за тоа каде оди државата. Може да оди државата напред ако таа има нови галии, врби и нов кичерај? Може државата напред ако Скопје оди напред. Да се обединиме и гласаме за власт што обединува и влече напред“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Ужас во Франција – пронајдено обезглавено тело на маж со извадена утроба

Тело на маж без глава и отстранета утроба е пронајдено во малиот француски град Болен. Полицијата интензивно трага по Алекс...

Македонија3 часа

Мицкоски: Заев ништо не разбрал, народот е веќе обединет, но против него

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес-конференција од лани кога исто така лажеше дека ја...

Македонија4 часа

(Видео) Заев: Свесни сме дека повеќе нема толеранција за повторување на истите грешки

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, смета дека не може да влечат назад, а Владата да води напред. Затоа...

Топ5 часа

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија6 часа

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија7 часа

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Македонија7 часа

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Свет9 часа

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Македонија9 часа

Со една доза вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст

Заклучно со 17 октомври со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст. Кај...

Македонија9 часа

Пендаровски: Извештајот на ЕК претставува објективна слика за состојбите во државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде извештајот...

Македонија10 часа

До ДИК поднесени 13 приговори за изборните резултати

До Државната изборна комисија се поднесени 13 приговори за постапката за гласање и за постапката за сумирање и утврдување на...

Спорт12 часа

Потврдено: Ако не се вакцинира, Ѓоковиќ нема да игра на Австралија опен

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, нема да може да ја брани титулата на Австралија опен, доколку не се вакцинира....

Македонија1 ден

Вархељи повика на итно решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, очекува зелено светло за преговорите со Северна Македонија и Албанија и повика на итно решавање...

Македонија1 ден

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за преговори за членство во ЕУ, се наведува во новиот извештај

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за отворање на преговорите за членство и властите ја демонстрираа јавно својата цврста...

Македонија1 ден

Димитриевски: Лица од МВР три недели нè следат мене и мојот тим, тоа е вршење притисок поради изборите

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, кого утрово полицијата го сопре и го прaти со возилото на технички преглед, на прес-конференција...

Македонија1 ден

Се укинува ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти

Владата на денешната редовна 113. седница, меѓу другото, во согласност со моментната епидемиолошка состојба во државата усвои измени и дополнувања...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски ја повика цела опозиција зa уривање на Владата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати повик до Левица и сите опозициски партии, но и до владините кои се во...

Македонија1 ден

За една недела од коронавирус починале 26 вакцинирани лица, од кои најголем дел примиле „синофарм“

Во периодот од 8 до 14 октомври од коронавирус починале 105 пациенти, а 75 % од нив не биле вакцинирани....

Македонија1 ден

МВР не ја наведува причината за запирањето на Максим Димитриевски и најави истрага за случајот

Од Министерството за внатрешни работи по сопирањето на градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, велат дека за случајот е вклучен Одделот...

Македонија1 ден

Уште 27 Авганистанци заминаа од земјава

Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во земјава изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните...

Досие