Контакт

Црна хроника

Под закана со пиштол извршени се десетина кражби во неделата во Македонија

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Под закана со пиштол или нож, ограбени се три продавници, двајца таксисти, малолетник во Скопје и во Битола, соопшти полицијата.

Имено, во неделата во 20.30 часот во Скопје на ул. „Самоилова“ во колонијална продавница непознат сторител извршил разбојништво над вработената. Сторителот со закана со пиштол го одзел дневниот промет од 13.730 денари и побегнал во непознат правец.

Уште една продавничка била ограбена истиот ден, околу 20.55 часот во населба Горно Оризари – Битола, во колонијална продавница, непознато маскирано лице извршило разбојништво над вработените. Сторителот со закана со пиштол одзел 17.000 денари по што го напуштил местото на настанот.

Околу 22.25 часот во Битола на ул. „Партизанска“, во трафика, две непознати маскирани лица извршиле разбојништво над вработената. Сторителите со закана со пиштол и нож од вработената одзеле околу 15.000 денари, по што побегнале во непознат правец.

Ограбени биле и двајца таксисти. Во 21.10 часот на ул. „Ордан Чопела“ две непознати лица лица извршиле разбојништво над такси возач. Сторителите со закана со пиштол од такси возачот одзеле околу 5.000 денари, при што едниот од нив испукал и еден куршум надвор од возилото. Откако го извршиле делото сторителите го напуштиле местото на настанот.

Во другиот случај пак, Ч.А. пријавил дека во 22.45 часот на ул. „Менделеева“ две непознати лица извршиле разбојништво над него. Сторителите влегле во неговото такси возило„Форд Фокус“ со скопски регистарски ознаки и побарале да ги вози до наведената улица. Откако пристигнале, еден од нив со закана со пиштол му одзел 1.500 денари и два мобилни телефони, по што побегнале во непознат правец.

Во неделата А.Ј. пријавил дека околу 19.45 часотво населба Шуто Оризари, во дворот на ОУ„Браќа Рамиз и Хамид“ , три непознати маскирани лица извршиле разбојништво над неговиот седумнаесетгодишен син. Сторителите со закана со нож му одзеле мобилен телефон по што побегнале од местото на настанот.

По полноќ во 01.21 часот во населба Топанско поле-Скопје, во објект на „АМСМ“, две непознати маскирани физички го нападнале Р.М., вработен во агенцијата за обезбедување, кој го обезбедувал објектот. Сторителите, потоа, со закана со пиштол му одзеле мобилен телефон и го напуштиле местото на настанот.

Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите и за целосно расчистување на сите случаи./крај/со/бб©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Топ

Работник загина во „Железара“

Објавено пред

Работник загина на работното место во кругот на фабриката „Железара“ во Скопје.

dobivaj vesti na viber

Од МВР информираа дека при извршување работни задачи со повреди се здобил и починал А.П.(53) од с.Петровец, Скопско.

Смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош, а увид извршила екипа од СВР Скопје. За настанот бил известен трудов инспектор. По наредба на јавен обвинител телото на починатиот било дадено на обдукција.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Тешка сообраќајка кај Ресен: автомобил излета од патот, возачот почина

Објавено пред

Маж почина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Макази – Маркова Нога, кога со возилото излетал од патот.

dobivaj vesti na viber

Несреќата, како што информираа од МВР, се случила утрово околу 4 часот.

„Патничко возило „мерцедес“ со ресенски регистарски ознаки, управувано од А.Р.(45) од Ресен, излетало од патот. Од здобиените повреди на местото починал возачот А.Р., а смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош“, велат од МВР.

Увид извршиле екипа од Полициската станица Ресен и јавен обвинител.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Автомобил прегази велосипедистка во Прилеп, жената загина на лице место

Објавено пред

Четириесет и двегодишна жена загина во сообраќајна несреќа во Прилеп, кога додека управувала велосипед во неа удрил автомобил.

dobivaj vesti na viber

Несреќата се случила синоќа на улицата Александар Македонски.

„Патничко возило „фолксваген“ со прилепски регистарски ознаки, управувано од Р.П.(54) од с.Славеј, прилепско, удрил во велосипед управуван од А.Ц.(42) од Прилеп“, велат од МВР.

Од здобиените повреди жената починала на лице место, а смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош. Увид извршиле екипа од Полициската станица Прилеп и јавен обвинител, по чија наредба телото на починатата било дадено на обдукција.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ4 минути

Работник загина во „Железара“

Работник загина на работното место во кругот на фабриката „Железара“ во Скопје. Од МВР информираа дека при извршување работни задачи...

Македонија22 минути

Османи: Оптимист сум дека ќе обезбедиме мнозинство за Уставните измени

„Скрининг процесот со Европската Унија е во тек и се одвива со добра динамика врз основа на што ќе ги...

Македонија2 часа

Прашањата од матурата по англиски јазик се појавија на група на „Вибер“, од ДИЦ велат дека тестот не е пробиен, туку споделен

Матуранти, во група на апликацијата „Вибер“ си ги разменувале одговорите на матурскиот тест по англиски јазик. По информациите во јавноста,...

Македонија3 часа

Милошоски: Да не губиме време, СДСМ нека кажат кој од двата предлози го прифаќаат

Социјалдемократскиот сојуз треба да каже кои од двата предлози на ВМРО-ДПМНЕ за нив е прифатлив, во спротивно нема потреба од понатамошни...

Македонија4 часа

Гужви и нервоза оти е затворен влезот на Охрид; Пецаков: Ова што го правите нема смисла!

Поради изградба на автопатот, затворен е влезот на Охрид. Градоначалникот Кирил Пецаков реагира, негодувајќи дека тоа е случува на почетокот...

Македонија5 часа

Муареми ја тужи Русковска: Во емисии лажеше и ме клеветеше, ќе докажам

Ексдиректорот на Финансиската полиција, Арафат Муареми, поднел тужба против обвинителката Вилма Русковска која го гонеше, а вчера предметот беше затворен...

Свет7 часа

Како децата преживеаjа 40 дена во густата џунгла – биле од домородна заедница, го користеле знаењето на нивните предци

Неухранети и изедени од инсекти, ги пронашла војската четирите деца кои 40 дена живеле сами во џунгла по авионска несреќа...

Македонија7 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Дали директорот на БЈБ влијаел врз случај каде се тепани припадници на полицијата

Дали директорот на Бирото за јавна безбедност влијаел врз случај каде се тепани припадници на Единицата за брзо распоредување? Вадени...

Свет8 часа

(Видео) По 40 дена во џунгла најдени се живи четирите деца од авионската несреќа во Колумбија

Четири деца во Колумбија се пронајдени живи на југот на земјата повеќе од пет недели откако авионот со кој патуваа...

Свет8 часа

Бајден ги носи кутиите со доверливи документи насекаде, рече Трамп и за обвинителот кажа дека е психопат

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп објави фотографија од обвинителот Џек Смит на својата социјална мрежа „Вистина“, додека ги читаше обвинувањата...

Свет8 часа

Доверливите документи за нуклеарната програма на САД, Трамп ги чувал во купатило

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, републиканскиот кандидат за реизбор следната година, е обвинет по 37 точки од обвинението за незаконско...

Македонија18 часа

Работна група на СДСМ ќе ги продолжи разговорите со ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени

ЦО на СДСМ оцени дека е добро што на средбата со опозициската ВМРО-ДПМНЕ е воспоставен дијалог во исклучително важен момент...

Македонија20 часа

(Видео) Ковачевски за барањата на ВМРО-ДПМНЕ: Се надевам дека секој ќе остане на својот кажан збор

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски изјави дека по лидерската средба одржуваат состаноци на ИО и на ЦО на кои партијата...

Македонија22 часа

Муареми по отфрлањето на кривичната: Предметот беше за дискредитација, им беше во прилог на криминални структури

Ексдиректорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, затворањето на предметот против него го смета за правда која ја очекувал....

Македонија1 ден

Арафат Муареми прогласен за невин, претресот на Русковска бил залуден и не донел докази, тврди Обвинителството

Постапувајќи по двете кривични пријави против поранешниот директор на Управата за финансиска полиција и вработени службеници во Управата за финансиска...

Македонија1 ден

(Видео) Штипјанец шета со оружје и стрела животни, друг влече куче врзано на автомобил – се бара итна истрага против насилниците

„Анима мунди“ објави вознемирувачки видеа од двајца мажи од Штип и Виница, кои малтретираат животни. Додека штипјанецот среде бел ден...

Македонија1 ден

Загина жената што се преврте со автомобил во тунелот кај Демир Капија

Почина жената која била возач на автомобилот што се преврте во тунелот кај Демир Капија. Таа имала 47 години и...

Македонија1 ден

Меџити појаснува за лекувањето на Косовците: Ова и порано функционирало, граѓаните со здравствено нема да се подредени

Во врска со ценовникот за давање здравствени услуги на странци, Министерството за здравство информира дека до сите универзитетски клиники и...

Македонија1 ден

Слупчане не попушта, во Арачиново денеска се завршува постапувањето на ЕВН за кражбите на струја да паднат на 10 отсто

Во кумановско Слупчане колективниот отпор за влез на екипите од ЕВН во селото трае, а за компанијата, Арачиново е успешна...

Регион1 ден

Предлогот на Рама за формирање ЗСО во Косово стигна до германската влада

Нацрт-предлогот за статутот на заедницата на српските општини на албанскиот премиер Еди Рама стигна до германската влада, е потврдено за...