Контакт

Црна хроника

Приведени лица од Танушевци поради шверцување стока од широка потрошувачка

Објавено пред

Двајца жители на село Танушевци синоќа биле приведени за шверцување голема количина разновидна стока за широка потрошувачка, без соодветна документација.

Имено, на локалниот пат од с. Бродец кон с. Танушевци, кај местото наречено Чешма кон Рамно, околу 20 часот, при контрола на товарно возило „дајмлер“, со скопски регистарски ознаки, управувано од М. А., била пронајдена поголема количина разновидна стока за широка потрошувачка, без соодветна документација за нејзиното потекло.

При преземање на службените дејства полициските службеници биле попречувани од Е. А.. Во врска со случајот на 14.1.2022 околу 00.00 часот од полициски службеници во реонот на Визбегово било забележано товарно возило „мерцедес“, со скопски регистарски ознаки, сопственост на Ф. А. од Скопје, брат на Е. А., кое не сопрело на даден знак за запирање, туку ја зголемило брзината и се упатило кон магацински простор. По обезбедена наредба од судија за претходна постапка, извршен бил преглед над возилото, при што било констатирано дека во него има поголема количина производи без декларација.

Во координација со јавен обвинител, лицата биле приведени во полициска станица, а возилата се обезбедени за понатамошна постапка и по комплетно документирање на материјалот, против нив ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Maж загина во пожар во викендичка во Прилеп

Објавено пред

Пожар избувна утрово во викендичка во Прилеп, при што загина 89-годишен маж.

„Во полицијата е пријавено дека околу 7 часот настанал пожар во викенд-куќа на местото наречено Бегова Ливада, Прилепско, во која живеел Т. М. (89), кој починал на самото место“, информираат од МВР.

Смрт констатирал лекар од итната медицинска помош, а од страна на јавен обвинител телото му е предадено на семејството.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Опожарено „ауди“ во Чаир

Објавено пред

Автомобил „ауди а4“ изгорел синоќа во скопската населба Чаир.

Возилото било во сопственост на Н. Ф. (63) од Скопје, информираат од полицијата.

„Пожарот бил изгаснат од Бригадата за противпожарна заштита. Полициски службеници излегле на местото на настанот и извршиле разговор со Н. Ф., при што тој појаснил дека возилото било старо и не било користено долго време, а пожарот, најверојатно, избувнал од спој на електрична инсталација“, наведе МВР.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Притвор за кратовец, кој под закана со нож силувал малолетничка

Објавено пред

Штипското Основно јавно обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против едно лице за кое постои сомнение дека сторило кривично дело полов напад врз дете што не наполнило 14 години.

На 14 јануари осомничениот жител на Кратово извршил обљуба врз 12-годишно девојче од пробиштипското село Трипатанци.

За да го принуди девојчето на сексуални односи, тој извадил нож, ѝ го ставил на вратот на оштетената и ѝ се заканил.

По предлог на надлежниот јавен обвинител, судија на претходна постапка од Основниот суд во Штип определил мерка притвор за осомничениот во траење од 30 дена​.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија3 часа

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ4 часа

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија4 часа

Комисијата за заразни болести препорача второто полугодие да почне со физичко присуство

Комисијата за заразни болести препорача стартот на второто полугодие да се одвива со физичко присуство за сите ученици во основно...

Македонија5 часа

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ6 часа

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија6 часа

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ7 часа

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија7 часа

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет9 часа

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија10 часа

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Свет10 часа

Русија почна големи поморски вежби во Арктикот

Руски воени бродови денеска влегоа во Баренцовото Море за да вежбаат заштита на главната рута на бродскиот сообраќај на Арктикот,...

Свет10 часа

Холандија ги олабавува мерките и покрај силниот бран на инфекции – кафулињата и рестораните ќе работат до 22 часот

Холандија од денеска отвора ресторани, театри, музеи и кина и покрај силниот бран на инфекции со варијантата омикрон на коронавирусот,...

Свет10 часа

СЗО: Бројот на заразени со Ковид-19 во светот надмина 350 милиони

Вкупниот број на потврдени случаи со Ковид-19 ширум светот надмина 350 милиони, додека бројот на починати надмина 5,6 милиони, соопшти...

Регион22 часа

Возачот е виновен за автобуската несреќа на „Струма“, заклучи бугарското Обвинителство

Бугарското Обвинителство ја заврши истрагата за автобуската несреќа на автопатот „Струма“, во која загинаа 45 македонски државјани. Заменик-главниот обвинител Борислав...

Регион23 часа

Милановиќ: Хрватски војници нема да одат во Украина

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, денеска изјави дека ако дојде до ескалација, Хрватска ќе ги повлече сите свои војници од...

Македонија1 ден

Рекордни бројки: 2.341 новозаразен од коронавирус, починале 26

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет1 ден

(Видео) Насилни протести во Киев – демонстранти се обидоа да влезат во парламентот

По протестот во Киев, избувна тепачка меѓу насобраните и полицијата. Неофицијално, има и загинати. Претприемачите, кои бараа даночни олеснувања, се...

Македонија1 ден

Ковачевски – Радев: Преку дијалог да дојдеме до решенија што ги почитуваат европските вредности и достоинството на двата народи

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, придружуван од Артан Груби – прв заменик на претседателот на Владата и министер за политички...

Европа1 ден

Oд 1 февруари нови правила за патување во рамки на ЕУ

Советот на ЕУ усвои ревидирана препорака за мерките кои влијаат на слободното движење за време на пандемијата Ковид-19, според која...

Досие