Контакт

Црна хроника

Ресенчанец повреден откако украл автомобил па со него се забил во столб

Објавено пред

Во полицијата во Ресен во раните утрински часови на 13 август било пријавено дека украден автомобил марка „цитроен берлинго“ удрил во столб.

Како што информираат од МВР, инцидентот се случил на ресенската улицата Борис Кидрич во правец на селото Царев Двор каде што возилото со охридска регистрација удрило во столбот.

Автомобилот бил управуван од 26-годишен ресенчанец кој тој го украл од сопственикот.

По незгодата возачот го напуштил местотото на настанот, но по кратко време бил пронајден. Од незгодата 26-годишникот се здобил со повреди и му била укажана помош во ресенската болница.

Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од Полициската станица Ресен.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Скопјанец со штица го тепал својот малолетен син, тој посегнал по нож

Објавено пред

Семејна расправија која прераснала во тепачка на скопската улица „391“ била пријавена во полиција во вечерните часови на 26 јануари.

Како што информираат од МВР, 15-годишен малолетник бил нападнат со дрвен предмет од страна на неговиот 50-годишен татко, по што настанала физичка пресметка во која малолетникот со остар предмет ги нападнал татко си и 22-годишната сестра, која се обидувала да ги раздели.

Повредените лица биле пренесени во градската болница „Св.Наум Охридски“ за укажување лекарска помош.

Увид на местото на настанот извршила полициска екипа, од каде преземаат мерки за расчистување на случајот.

 

 

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Разбојник крадел мобилни телефони и теписи од куќи во Шуто Оризари

Објавено пред

Скопското основно јавно обвинителство ќе покрене обвинение против 20-годишник од Скопје кој ограбил четири куќи и еден маркет во Шуто Оризари.

Како што информираат од обвинителството, скопјанецот во периодот од 1 декември 2019 до 06 јануари 2020 година со умисла извршил пет насилни влегувања, притоа искористувајќи исти услови и слични околности.

Обвинетиот 20-годишник насилно влегол во четири куќи и во еден маркет и одзел туѓи вредни предмети: мобилен телефон, телевизор, два персиски теписи, кутии цигари и алати. Вкупната вредност на украдените предмети се проценува на околу 180.000 денари.

На 29 ноември минатата година истото лице од џеб на јакна на скопјанец украло мобилен телефон вреден 45.000 денари.

Разбојникот се товари за продолжено кривично дело тешка кражба, како и едно кривично дело кражба.

Надлежниот јавен обвинител му предложил на судот да ја продолжи претходно определената мерка притвор затоа што постои опасност од бегство, на што упатува фактот дека се работи за лице кое не поседува лична карта, нема постојана адреса на живеење, а претходно е осудувано за исто кривично дело.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Нападната малолетничка во Кавадарци

Објавено пред

Малолетничка на 16-годишна возраст била физички нападната од страна на непознато лице во Кавадарци.

Настанот се случил на улицата Праведничка, а случајот во полицијата го пријавил таткото на девојката.

Од МВР велат дека се работи на расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија31 минута

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија34 минути

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија50 минути

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија55 минути

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет1 час

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Македонија2 часа

Стефанова: Јанева се однесуваше како да е адвокат на Панделески

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното сведочење за случајот „Рекет” рече дека ексшефицата на СЈО Катица Јанева телефонски и се заканувала...

Свет2 часа

Познати сите жртви во несреќата во која загина Коби Брајант

Во тешка хеликоптерска несреќа во неделат, во Калифорнија загина кошаркарската легенда Коби Брајант (41). Покрај него, животот го загубија и...

Македонија3 часа

(Видео) Стефанова: Чудно беше како Камчев знаеше дека ќе му вршиме претрес

Обвинителката од поранешното СЈО Лиле Стефанова денеска сведочи пред кривичниот суд за случајот „Рекет” каде обвинети се Бојан Јовановски –...

Свет3 часа

(Видео) Авион со 150 патници се излизга од пистата и излета на улица

Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица во јужниот град Махшар, откако се...

Свет4 часа

ФБИ почна истрага зошто хеликоптерот на Коби Брајант летал во услови на магла

ФБИ го истражува местото на несреќата каде што се урна хеликоптерот со НБА-играчот Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум...

Свет4 часа

Калифорнија: Ќе бидат потребни неколку дена за да се извлечат телата од непристапниот терен каде што се урнал хеликоптерот

Властите во округот Лос Анџелес соопштија дека може да потрае неколку дена за да се извлечат телата од местото на...

Свет4 часа

Рик Фокс е жив, не бил во хеликоптерот со Коби Брајант

Откако бројни американски медиуми објавија дека заедно со кошаркарот Коби Брајант во хеликоптерската несреќа загинал и неговиот поранешен соиграч од...

Свет5 часа

Најмалку 80 починати од коронавирусот, а околу 3.000 лица се заразени

Бројката на починати од коронавирусот во Кина се искачи на 80, а речиси 3.000 лица се заразени. Во обид да...

Свет5 часа

(Видео) Лошото време и густата магла се можна причина за несреќата во која загина Коби Брајант

Лошото време и густата магла, но и низа грешки на пилотот се најверојатно причините за страшната несреќа во која синоќа...

Спорт14 часа

Полицијата тврди дека имало девет лица во хеликоптерот, именувани само Коби и неговата ќерка

Полицијата на Лос Анџелес на официјална прес-конференција даде првични детали за хеликоптерската несреќа во која загина НБА ѕвездата Коби Брајант....

Спорт15 часа

Спортскиот свет во шок и неверица по смртта на Коби, фановите се собираат пред „Стејплс центарот“

Голем број на спортисти, спортски клубови, славни личности и многу обични луѓе на социјалните мрежи реагираа со неверување и со...

Спорт16 часа

Потврдено: Во хеликоптерот на Брајант била и неговата 13-годишна ќерка Џиџи

По првите извештаи на американската ТВ-мрежа „Еј-би-си“ дека во хеликоптерската несреќа во која загина НБА легендата Коби Брајант биле неговите...

Свет17 часа

(Видео) Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа

Легендарниот американски кошаркар и еден од најдобрите во НБА историјата Коби Брајант загина во својата четириесет и прва година во...

Топ22 часа

Со возило на Црвен крст излетале од патот на Водно додека се обидувале да спасат повреден маж

Екипа на Црвен крст не успеала да го спаси повредениот маж на Водно по којшто трганала, бидејќи нивното возило излетало...

Македонија1 ден

Спасовски ја повика опозицијата да го поддржи законот за ЈО: „Престанете со партиски калкулации“

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарски прашања ја повика опозицијата да го поддржи Законот за јавно обвинителство кој, како...

Досие