Контакт

Црна хроника

Скопјанец претепан од својот внук

Објавено пред

Вчера во 22.45 часот во СВР Скопје, 49 – годишен жител на скопско село пријавил дека околу 22.00 часот во неговиот дом, по претходна расправија, бил физички нападнат од неговиот малолетен внук од Скопје.

dobivaj vesti na viber

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Топ

Свршеникот на Мартина која загина во несреќата во Грција: „Ти си ангел кој ќе сјае во рајот, почивај во мир душо моја најсакана“

Објавено пред

Свршеникот на 29-годишната Мартина од Битола која загина во сообраќајната несреќа во Грција, со емотивна порака на социјалните мрежи се прости од својата сакана.

dobivaj vesti na viber

Во пораката тој вели дека Мартина била девојка со најчиста душа, таа била неговата душа и човек со најголеми особини кои во денешно време никој не ги поседува.

„Нема зборови со кои можам да ви опишам која карпа од човек е ова чупе. Чекаме да се разбудиме од овој сон, не’ остави сите кога најмалку требаше. Господ ни го зеде ангелот кој со пари не се купуваше а повеќе не припаѓа на овој свет“, напиша свршеникот Ристе.

Заедно со семејството на загинатата девојка тој им посака заздравување на другите три девојки, од кои две се во тешка состојба, тврдејќи за несреќата е виновен Гркот кој го управувал второто возило, иако, официјално се’ уште не се познати причините за несреќата и истрагата е во тек.

„Ти беше најубава мистерија која некогаш постоела на овој свет, sвезда која ќе сјае на небото, ангел кој ќе сјае во рајот! Почивај во мир душо моја најсакана!“, се додава во пораката.

Несреќата се случи вчера во 12 часот на автопатот Игнација во правец кон Солун. Другите девојки кои биле во автомобилот се на возраст од 24 и 25 години.

Според полицискиот извештај, автомобилот го управувала 25 годишната девојка, а Мартина била сопатник. Девојките се судриле со автомобил управуван од државјанин на Грција, а потоа во нив се забило уште едено возило.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Мартина од Битола е девојката којашто загина во сообраќајната несреќа во Грција

Објавено пред

Мартина Н. (29) од Битола е девојката којашто загина вчера во 12 часот на автопатот Игнација во правец кон Солун.

dobivaj vesti na viber

Со неа биле уште три девојки кои се здобиле со повреди, а на возраст од 24 и 25 години.

Медиумите во Грција го објавија полицискиот извештај во кој се наведува дека возилото го управувала 25 годишна странска државјанка, а се судрила со автомобил управуван од државјанин на Грција. Потоа во двете возила се забил уште еден автомобил, чијшто возач е истотака повреден.

Причините за несреќата засега не се познати и дополнително се очекува да бидат утврдени.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Штипјанец со нож им се закнувал на таткото, брат му и снаата, скопјанец ја нападнал сопругата – нови случаи на семејно насилство

Објавено пред

Повеќе на случаи на семејно насилство биле регистрирани во МВР во изминатото деноноќие.

dobivaj vesti na viber

Доцна по полноќ, приведен е 32-годишен штипјанец со иницијали Е.С. кој во дворот од семејната куќа во Штип агресивно се однесувал и со остар предмет се заканувал на неговите татко, брат и снаа.

Неколку часа претходно во истиот град, приведен е уште еден 32-годишник, Д.С. кој по претходна расправија, физички ја нападнал неговата поранешна 26 – годишна партнерка од Штип.

Во Шуто Оризари извршен е службен разговор со А.М.(55) од Скопје затоа што во домот физички ја нападнал и со остар предмет се заканувал на неговата 45-годишна сопруга, додека во Кисела Вода приведен е маж кој се однесувал во домот на неговата мајка и оштетил дел од покуќнината.

Од МВР велат дека по целосно документирање на случаите, ќе следат пријави.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Почина поранешниот пратеник на СДСМ, Миле Андонов

На 62-годишна возраст, денес во Кочани, почина поранешниот пратеник од редовите на СДСМ, Миле Андонов. Неговите сопартијци се збогуваа со...

Топ10 часа

Свршеникот на Мартина која загина во несреќата во Грција: „Ти си ангел кој ќе сјае во рајот, почивај во мир душо моја најсакана“

Свршеникот на 29-годишната Мартина од Битола која загина во сообраќајната несреќа во Грција, со емотивна порака на социјалните мрежи се...

Македонија12 часа

(Видео) Ставен под контрола пожарот во Кичево

Хеликоптер Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици на МВР дејствуваше на пожарот во атар на село Цер, општина Кичево. Хеликоптерот...

Топ12 часа

Почина 35-годишно момче во Скопје – му се слошило дома па лекар во Градската болница констатирал смрт

Триесет и петгодишно момче (Е.Д.) почина во Скопје. Тој бил донесен во Градската болница во текот на вчерашниот ден, без...

Македонија16 часа

Спасовски: Мицкоски го смени ставот за Преспанскиот договор, а програмата на Владата е далеку од ветувањата

Програмата на Владата и концептите на партиите кои се дел од мнозинството се различни од ветувањата коишто беа дадени пред...

Македонија16 часа

Мицкоски од Собранието: Државата е во клиничка смрт, не барам сто дена меден месец туку најавувам инвестиции и реформи

Од она што го дознаваме за состојбите во државата, ситуацијата е рамна на клиничка смрт во повеќе клучни области, девастирана...

Топ16 часа

Во несреќа кај Глумово повредени четири лица меѓу кои и деца, едниот од возачите побегнал

Четири лица се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на локалниот пат кон селото Глумово, скопско. Во несреќата...

Регион19 часа

Како снема струја на Балканот

Невиден колапс на електроенергетскиот систем ги погоди Црна Гора, Босна и Херцеговина, Хрватска и Албанија. Се сомнева дека – во...

Македонија19 часа

Големи гужви за влез во Грција, се чека и до еден час

Големи гужви се забележани утрово на граничниот премин Богородица за влез во Грција. Граѓани за „Макфакс“ велат дека чекаат и...

Македонија20 часа

Денес почнува собраниската седница за избор на нова Влада

Собраниската седница за избор на новата Влада почнува денес во 11 часот, а треба да заврши најдоцна до недела на...

Македонија1 ден

Познат идентитетот на Македонката која загина во тешка сообраќајна незгода во Грција, тешко повредени уште две девојки

Министерството за надворешни работи соопшти дека денеска во 12 часот по локално време, на автопатот Егнатиа, во Република Грција, се...

Регион1 ден

(Видео) 11 загинати во пожари во Турција, и Грција се бори со огнот

Најмалку единаесет лица загинаа, а десетици се повредени во пожар со ниска вегетација што ветрот го прошири во неколку села...

Регион1 ден

Црногорците и Албанците ја објавија причината за историскиот прекин на струја

Историски прекин на струја ги погоди денеска Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија и поголемиот дел од хрватското крајбрежје. Бизнисите...

Македонија1 ден

(Видео) 30-годишна Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Солун, објавија грчките медиуми

Тешка сообраќајна несреќа со смртни последици се случила на патот Игнација Верија – Солун, денеска напладне. Беше околу 12 часот,...

Регион2 дена

Почна да се враќа струјата во Хрватска и БиХ, „падна далноводот меѓу Грција и Албанија“

По хаосот и прекините во електроенергетскиот систем, електричната енергија е вратена во многу градови низ Босна и Херцеговина. Се врати...

Македонија2 дена

Меџити: Нема да играм фудбал со министрите во кабинетот и нема да се занимавам со бизнисите на Лотарија и Соравиа

Денеска, од оваа промотивна конференција на програмските столбови и новиот владин тим, накратко ќе ги претставам нашите предизвици во наредните...

Македонија2 дена

Деспотовски: Изборите на 30 јуни се референдум за СДСМ – продолжуваме по старо или одиме по ново

Кандидатот за претседател на Социјалемократскиот сојуз на Македонија, Јован Деспотовски порача дека престојните претседателски избори во партијата се референдум на...

Македонија2 дена

Сообраќајка на патот Прждево кон Демр Капија, сообраќајот во целосен прекин

Oд 12:10 часот на регионален пат 1102 – село Прждево кон Демр Капија, поради сообраќајна незгода, сообраќајот е во целосен...

Европа2 дена

(Видео) Дрон удри во рафинерија за нафта во Русија

Беспилотно летало ја погоди рафинеријата за нафта Илски во руската област Краснодар, при што беа повредени две лица и предизвикан...

Македонија2 дена

Филипче: Ќе ја отвориме работата на комисиите – политиките ќе се градат врз основа на широка стручна дебата

Венко Филипче, кандидат за претседател на СДСМ, вчера во Куманово пред партиското членство ги образложи главните постулати на неговата програма....