Контакт

Црна хроника

Сообраќајка во Арачиново – загина 22-годишен мотоциклист, а сопатникот е тешко повреден

Објавено пред

Вчера во селото Арачиново, Скопско, се случи сообраќајна незгода во која почина 22-годишно момче.

Како што јавија од МВР, несреќата се случила помеѓу патничко моторно возило со кое управувал М.С.(43) од Арачиново и мотоцикл без регистарски ознаки, што го возел Х.Б.(22) од селото.

Во незгодата, мотоциклистот се здобил со тешки телесни повреди по што бил пренесен во Градската општа болница „Св.Наум Охридски“, каде што починал.

Сопатникот на мотоциклот, А.С.(26) од селото Арачиново, исто така, се здобил со тешки телесни повреди по што бил пренесен во комплексот клиники „Мајка Тереза“ за укажување лекарска помош. Извршен бил увид на местото на настанот од Јавен обвинител и увидна екипа од СВР Скопје.

Црна хроника

Охриѓанка казнета со 2.000 евра зашто не останала во самоизолација

Објавено пред

Основното јавно обвинителство Охрид, до надлежниот суд во Охрид, достави предлог за издавање казнен налог против едно лице за сторено кривично дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, предвидено и казниво во чл. 206 ст. 1 од Кривичен законик.

Обвинетата на 18 март допатувала од Швајцарија – земја со високо ниво на ризик. Иако на граничниот премин Меѓународен аеродром „Скопје“ потпишала изјава, постапила спротивно на наредбата на министерот за здравство и одлуката на Владата на Република Северна Македонија за мерки за спречување внесување и ширење на коронаворусот Ковид-19. Наместо да спроведе задолжителна самоизолација во времетраење од 14 дена на адресата дадена во изјавата, излегла од своето престојувалиште и се упатила во непознат правец. На 20 март при контрола извршена од страна на полициски службеници обвинетата не била пронајдена во престојувалиштето, со што го сторила кривичното дело што и се става на товар.

Обвинителството му предложи на судот на обвинетата да ѝ биде изречена кривична санкција, парична казна во висина од 100 дневни глоби во вредност од 20 евра за една дневна глоба, односно вкупно 2.000 евра, и да ја задолжи со трошоците за постапката.​

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Казни за двајца скопјани и четворица велешани поради непочитување на здравствените прописи

Објавено пред

Основните јавни обвинителства во Скопје и Велес доставија предлог за издавање казни против двајца скопјани и четворица велешани поради непочитување здравствени прописи за време на епидемијата.

Првиот обвинет скопјанец на 18 март на граничниот премин Деве Баир, враќајќи се од Бугарија, потпишал изјава дека ќе се самоизолира во траење од 14 дена во својот дом во Крушопек. Но, не постапил според прописите и наредбите на Владата, со кои се определуваат мерки за сузбивање или спречување на заразната болест Ковид-19. На 19 март, при полициска контрола, 42-годишниот обвинет не бил затекнат во својот дом.

Вториот обвинет скопјанец, пак, на 24 март во 23.50 часот не ја почитувал одлуката за забрана и посебен режим на движење на територијата на Република Северна Македонија, донесена со цел да се спречи ширењето на коронавирусот, па со патничко моторно возило„ фолксваген голф“ се движел по локалниот пат од Кондово кон Сарај. При обид да биде контролиран од страна на полициски службеници обвинетиот 29-годишник не застанал и продолжил да се движи.

Надлежниот јавен обвинител на Основниот кривичен суд Скопје му предложи на двајцата обвинети да им изрече парични казни од по 100 дневни глоби, при што висината на една дневна глоба да биде определена на 20 евра во денарска противвредност.

Обвинетите, двајца жители на Велес и двајца жители на Градско, не ја почитувале одлуката за забрана и посебен режим на движење на територијата на Република Северна Македонија донесена со цел да се спречи ширењето на коронавирусот.

Надлежниот јавен обвинител на Основниот суд Велес му предложи на обвинетите да им изрече парични казни во висина од по 40 дневни глоби, при што висината на една дневна глоба да биде определена на 20 евра во денарска противвредност.​​

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Уапсен радовишанец кој побегнал од струмичкиот затвор

Објавено пред

Радовишанец на возраст од 24 години, по кој била распишана потерница поради бегство од срумичкиот затвор, бил пронајден и уапсен во текот на вчерашниот ден.

Како што информираат од МВР, на 29 март во 16.30 часот полицајци од Полициската станица Радовиш го уапсиле 24-годишниот Ф. Ј..

Во вечерните часови уапсениот бил предаден во струмичкиот затвор за издржување на казната.

 

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Досега во организација на МНР се вратени 1.842 македонски граѓани од странство

По апелот за пријавување на македонски граѓани затекнати во странство и нивно евидентирање со цел враќање во земјата, како и...

Македонија32 минути

Здравствени работници направиле прекршоци во случајот на стружанката која почина од коронавирус

Има прекршувања во случајот со почината стружанка од коронавирус која и покрај тоа што имала упат од матичниот лекар не...

Македонија1 час

Од Базел и Виена ќе бидат вратени 360 македонски државјани

Со два лета од Виена и Базел денеска ќе пристигнат 360 македонски државјани, кои ќе бидат сместени во 14-дневен државен...

Македонија3 часа

Нухиу: Петмина полициски службеници се заразени со коронавирус

Заменик-министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, на својот фејсбук-профил објави дека петмина полициски службеници се заразени со коронавирус додавајќи дека...

Економија3 часа

Бензините поевтинуваат, дизелот поскапува

Од вечерва на полноќ бензините ќе поевтинат, а дизелот ќе поскапи, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на бензинот...

Европа3 часа

Фон дер Лаен: ЕУ интензивно ќе им помогне на Италија и Шпанија

Европската Унија многу интензивно ќе им помага на Италија и Шпанија во борбата против коронавирусот, изјави претседателката на Европската комисија,...

Свет4 часа

Веќе шест дена нема нови заболени од коронавирус во Вухан, се отвораат продавниците и трговските центри

Нема нови случаи на заразени од коронавирус во Вухан веќе неколку дена, продавниците се отвораат и животот полека се враќа...

Топ4 часа

Полицискиот час не го почитувале 242 лица, приведени се 95

Според статистиките на МВР, во текот на изминатите 24 часа на ниво на целата држава 242 лица не ја почитувале...

Свет5 часа

Во светот 716.482 заболени од коронавирус, починале 33.691

Бројот на заболени од коронавирус до синоќа до 22 часот бил 716.482, 33.691 лице починале, а 150.889 луѓе се излекувани....

Свет19 часа

Италија и Шпанија заедно имаат повеќе од половина од жртвите на коронавирус во светот

Само во Италија и Шпанија досега починале 17.385 лица, што е повеќе од половина од вкупната бројка на починати од...

Македонија23 часа

(Видео) Заразен доктор во битолската болница „Плодност“, болницата ќе биде затворена до 13 април

Директорот на болницата „Плодност“ од Битола, Таше Трпчевски, во видео обраќање соопшти дека болницата ќе биде затворена и воопшто нема...

Македонија24 часа

Медицинските работници во земјава ќе добијат нова тура на бесплатни маски направени со 3D принтери

По изминативе два дена бројот на активни 3D принтери порасна на 60-тина, со што ќе се оствари бројката од 6.000...

Македонија24 часа

31-годишниот скопјанец починал по распад на белите дробови, единствен ризик фактор била дебелината

31-годишниот пациент кој претпладнево починал на Инфективната клиника во Скопје е најмладиот починат пациент во Македонија од коронавирус. Бил примен...

Македонија1 ден

Вкупно 259 случаи на коронавирус во Македонија, досега починаа 6 лица

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата. Претходно, на...

Македонија1 ден

Директорката на охридската болница ќе биде разрешена поради починатата пациентка од струшко

Директорката на охридската болница ќе биде разрешена од функцијата поради случајот со починатата 66-годишна жена од струшко која и покрај...

Македонија1 ден

Две лица починаа на инфективната клиника, едниот бил на 31-годишна возраст

На Клиниката за инфективни болести починале две лица заболени од коронавирус, извести министерот за здравство Венко Филипче. Едниот е пациент...

Македонија1 ден

Хотелот „Макпетрол“ во Маврово станува државен карантин

Макпетрол АД одлучи да го стави на располагање хотелот „Макпетрол” во Маврово, кој располага со сместувачки капацитет од 40 двокреветни...

Македонија1 ден

Приведени се 102 лица кои вчера не го почитувале полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќие, на територијата на државата вкупно 263 лица не ја почитувале мерката за забрана на движењето,...

Свет1 ден

Во Кина 45 новозаразени од коронавирус, само еден не е од странство

Кина објави 45 нови случаи на коронавирус, од кои 44 заразени доаѓаат од странство. Според Националната здравствена комисија, уште петмина...

Свет1 ден

Њујорк нема да биде ставен во карантин, одлучи Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп, сепак, ја отфрли идејата за воведување на карантин во Њујорк заради пандемијата на коронавирусот, откако доби...

Досие