Контакт

Топ

Сообраќајна несреќа на патот Ново Село – с.Мокриево, загина едно лице

Објавено пред

На 19.11.2022 околу 18.20 часот во СВР Струмица било пријавено дека на локалниот пат Ново Село – с.Мокриево, струмичко, С.С.(45) од с.Мокриево, управувајќи патничко возило „фолксваген пасат“ со струмички регистарски ознаки, изгубил контрола и излетал од патот.

dobivaj vesti na viber

Од здобиените повреди на местото на несреќата починал сопатникот С.Т.(38) од с.Мокриево, а смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош.

Возачот С.С. и сопатникот Д.Д.(44) од с.Мокриево се здобиле со тешки телесни повреди, констатирани во болницата во Струмица.

Увид на местото извршиле Јавен обвинител и екипа од СВР Струмица.

Македонија

Коалицијата Вреди: Али Ахмети се исплаши од Таравари, Бујар Османи оди курбан

Објавено пред

„Изјавата на Ахмети за „големата вест” потврдува најмалку две работи. Првата, дека ДУИ е безидејна партија која со предлози извадени од нафталин покажува целосна немоќ да ги претставува Албанците на највисоко политичко ниво. Крајно понижувачки за митот за Али Ахмети е да излегува со вакви бајати тези само за да конкурира на предлогот на кандидатот на здружената албанска опозиција др. Арбен Таравари во иднина изборот на шефот на државата да се прави во Собрание“, вели Фари Хисени, од Коалицијата Вреди.

dobivaj vesti na viber

„Втората, дека се уште живеат во филмот дека имаат монопол на принципите за стратешкото партнерство во ЕУ и САД. Наместо да се мачат како да објаснат зошто Али Ахмети се плаши да излезе на изборен мегдан, и затоа ќе го жртвуваат Бујар Османи, нека излезат од теснопартиските интереси и нека го подржат Арбен Таравари за прв претседател Албанец.

Логично се поставува прашањето: зошто ДУИ сака да го подели гласот на албанците? На кого му служи Али Ахмети со овој потег“, прашува Фари Хисени, од Коалицијата Вреди.

Тој вели дека Коалицијата Вреди не се бори за утешни награди туку за чесна и реална улога на Албанците во политичкиот живот.

„Ахмети ако веќе не е способен да се бори за интересите на албанскиот народ, чесно е да замине во политичка пензија“, додаде Хисени.

Прикажи повеќе...

Македонија

Застарува предметот „Моќник“, во кој е обвинет Антонијо Милошоски

Објавено пред

Предметот „Моќник“, во кој е обвинет пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, застарува, соопшти Кривичниот суд.

dobivaj vesti na viber

„Поради интерес на медиумите и невладините организации што ја следат работата на судот, ја информираме јавноста дека на денешната главна расправа за предметот со К. бр. 2616/20, од Обвинителството означен како ‘Моќник’, ЈАВНИОТ ОБВИНИТЕЛ во завршните зборови изврши прецизирање на диспозитивот на обвинителниот акт во обвинителен предлог, како и измени во правната квалификација на кривичните дела што им се ставаат на товар на обвинетите, со кои измени:

Првообвинетиот М. М. сторил кривично дело измама од чл. 247 ст. 3 в.в. со ст. 1 вв со чл. 23 од КЗ,

Второобвинетиот М. В. сторил кривично дело чл. 247 ст. 3 в.в. со ст. 1 од КЗ,

Третообвинетиот А. М. сторил кривично дело злоупотреба на службената положба и овластувањето од чл. 353 ст. 3 вв со ст. 1 од КЗ.

Во согласност со направените измени од страна на јавниот обвинител, и тоа во фаза на завршни зборови, судот, по сила на законот, односно чл. 402 т. 6 од ЗКП, донесе пресуда, со која обвинителниот предлог се одбива поради настаната АПСОЛУТНА ЗАСТАРЕНОСТ на кривичното гонење во согласност со чл. 107 ст. 1 т. 4 вв со чл. 108 ст. 6 од КЗ.

Трошоците на постапката паѓаат на товар на буџетот на РСМ“, се наведува во соопштението на Основниот кривичен суд Скопје.

Прикажи повеќе...

Македонија

Синдикатот ги повика пратениците: Не гласајте измени со кои судската администрација нема да добие покачување на платата од 2.000 денари

Објавено пред

Претседателката на Независниот синдикат на судска администрација, Јасмина Величкова, ги повика пратениците да не ги гласаат законските измени со кои се скратува правото за 2.000 денари да им се зголеми платата на судската администрација. Синдикалците сметаат дека е срамен потегот на Владата во предизборен период да ги истурка измените кои предвидуваат трансформација на минималната плата од компонента на основна плата во дополнителни бодови за звање.

dobivaj vesti na viber

„Овие предложени измени се апсолутно неприфатливи за нас вработените во судската служба бидејќи се прават само со една и единствена цел – ние како судска служба да не добиеме покачување на платата со најавеното покачување на минималната. Ова е срамен потег на Владата да го истурка донесувањето на овие законски измени во предизборен период и во време кога минималната синдикална кошничка изнесува 57.476 денари за февруари, а се работи за покачување на платата за 2.000 денари за вработените кои како основна плата земаат ја минималната. Ги повикуваме пратениците да не ги гласаат овие законски измени и да не заборават дека многу бргу ќе треба да се сретнат со нас, да не погледнат во очи и да ни побараат повторно да ги гласаме“, рече претседателката на Синдикатот, Величкова.

Ако евентуално Собранието ги усвои измените, Величкова го повика претседателот Стево Пендаровски да не ги потпише овие измени бидејќи се против интересите на обичниот граѓанин, кој зема понижувачка плата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Коалицијата Вреди: Али Ахмети се исплаши од Таравари, Бујар Османи оди курбан

„Изјавата на Ахмети за „големата вест” потврдува најмалку две работи. Првата, дека ДУИ е безидејна партија која со предлози извадени...

Македонија9 часа

Застарува предметот „Моќник“, во кој е обвинет Антонијо Милошоски

Предметот „Моќник“, во кој е обвинет пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, застарува, соопшти Кривичниот суд. „Поради интерес на медиумите и...

Македонија9 часа

Синдикатот ги повика пратениците: Не гласајте измени со кои судската администрација нема да добие покачување на платата од 2.000 денари

Претседателката на Независниот синдикат на судска администрација, Јасмина Величкова, ги повика пратениците да не ги гласаат законските измени со кои...

Македонија9 часа

Лекарската комисија не дала прецизно мислење од што треба да се лекува Леонид, Фондот за здравство вина гледа и во законот

Вината за случајот со младиот Леонид, Фондот за здравство ја гледа во првостепената лекарска комисија која го донела конзилијарното мислење,...

Македонија11 часа

Манолева за Леонид Индов: Родителите немаат побарано мислење дали е можно лекувањето или рехабилитацијата да се заврши кај нас

Иако семејството на 18-годишниот Леонид Индов покажа конзилијарно мислење во кое стои дека во земјата се исцрпени сите можности за...

Македонија12 часа

Граѓаните се во агонија, време е за женска димензија во политиката, рече Силјановска-Давкова

Сакам jавно да изразам благодарност до сите свои колеги и колешки кои ме уверуваа дека сум добро решение за кандидатка...

Македонија12 часа

Апанажа за Ковачевски и Спасовски во период од една година – ќе добиваат по 2.500 евра месечно

Комисијата за избори и именување во Собранието ги прифати барањата на поранешниот премиер и министер за внатрешни работи, Димитар Ковачевски...

Македонија12 часа

Мијалков ослободен од обвинението за „Трезор“

Основниот кривичен суд Скопје донесе ослободителна пресуда за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, ексначалникот на Петтата управа, Горан Грујовски, и...

Македонија12 часа

Во март ќе им се зголеми платата на сите вработени во здравствениот сектор, потврди Манолева

Лекарите, помошно-техничкиот персонал и административните службеници во здравствениот сектор ќе добијат повисоки плати во март, потврди денес заменик-министерката за здравство,...

Македонија13 часа

Бујар Османи ќе биде кандидат за претседател на ДУИ

Шефот на дипломатијата, Бујар Османи, ќе биде кандидат за претседател на Демократската унија за интеграција, најави лидерот на партијата, Али...

Македонија14 часа

(Видео) Пратеници во инспекција: со стари дипломатски пасоши се поминува граница, со регуларните не

Пратениците Бране Петрушевски и Миле Лефков од ВМРО-ДПМНЕ со автомобил тргнаа кон македонско-бугарската граница, со цел, како што велат, да...

Свет16 часа

Кучето на Бајден најмалку 24 пати каснало членови на Тајната служба

Кучето на американскиот претседател Џозеф Бајден најмалку 24 пати каснало агенти на американската тајна служба, кои се грижеле за безбедноста...

Свет16 часа

„Политико“: Повеќе од 20 земји сакаат холандскиот премиер да биде новиот шеф на НАТО

Холандскиот премиер Марк Руте обезбеди поддршка од две третини од земјите на НАТО за да ја предводи воената алијанса подоцна...

Свет16 часа

(Видео) Пукање на автопат во Израел, вооружени цивили им возвратија на терористите

Израелската полиција соопшти дека еден Израелец е убиен, а осум се ранети, од кои тројца потешко, во пукотница на автопатот...

Македонија16 часа

Ковачевски покажува дека ниту има демократски капацитет ниту има култура и елементарно воспитание, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Димитар Ковачевски покажува дека ниту има демократски капацитет, ниту има култура и елементарно воспитание, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Без никаков повод, само...

Регион16 часа

Четири земјотреси ја погодија Хрватска за помалку од два часа

Земјотрес со јачина од 4 степени според Рихтеровата скала ја погоди Хрватска неколку минути по 7 часот, регистрира Сеизмолошкиот завод...

Македонија1 ден

Пендаровски ќе биде претседателскиот кандидат на СДСМ, партиските тела ќе го гласаат на трети март

Актуелниот претседател Стево Пендаровски влегува во претседателска трка, извори од СДСМ потврдија за Макфакс. Оваа одлука на трети март ќе...

Македонија1 ден

Таравари сака претседателот да се избира во Собрание, а не на избори: „ДУИ да ја поддржи мојата кандидатура“

Кандидатот за претседател на Македонија од страна на албанскиот опозициски блок, Арбен Таравари ги објави целите поради коишто се вклучил...

Македонија1 ден

Стевчо Јакимовски кандидат за претседател на Македонија

Актуелниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, ќе биде кандидат за претседател на Македонија, на предлог на неговата партија, ГРОМ....

Македонија1 ден

Гордана Силјановска-Давкова се пријави за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, ќе се одлучува на 2 март

ВМРО-ДПМНЕ објави дека на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните претседателски избори пријавена е професорката Гордана Силјановска Давкова...