Контакт

Топ

Три деца пешаци тешко повредени во сообраќајни несреќи во Скопје и Прилеп

Објавено пред

Три деца пешаци се тешко повредени во сообраќајни несреќи што се случиле вчера на три локации во Скопје и Прилеп.

Вчера попладне во полиција било пријавено дека на крстосницата од улицата Марко Крале и улицата Хо Ши Мин во Бутел, мопед „априлија рели“, со скопски регистарски ознаки, управуван од Т. Б. (37) од Скопје, удрил во тригодишно девојче што возело тротинет.

По незгодата, детето било пренесено во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ за укажување лекарска помош, каде што му биле констатирани тешки телесни повреди.

Попладнето, околу 18.45 часот, било пријавено дека во село Батинци, Скопско, автомобил „опел вектра“, управуван од А. Р. (32) од Скопје, удрил во седумгодишен пешак од Скопје иизбегал.

Детето било пренесено во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ за укажување лекарска помош, каде што му биле констатирани тешки телесни повреди.

Околу 16.30 часот, пак, во полиција било пријавено дека во село Житоше мопед „хамачи“, без регистарски ознаки, управуван од 17-годишник, удрил во деветгодишен пешак.

Детето било пренесено во Општата болница Прилеп за укажување лекарска помош, каде што му биле констатирани тешки телесни повреди.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Секој десетти заболен од ковид-19 во Англија е медицински или социјален работник

Објавено пред

Десет проценти од сите инфекции со ковид-19 во Англија забележани меѓу 26 април и 7 јуни, биле меѓу здравствени или социјални работници, се наведува во истражувањето.

Студијата ја спровела независна група експерти, на барање на Кралското друштво, објавена во „Њу Сајантист“.

Истражувашето исто така проценува дека најмалку 1 процент од инфекциите, во истиот временски период, се пациенти во болници, а најмалку 6 отсто се во старски домови.

Според истражувањето, засега не се собрани доволно податоци за да се утврдат начините на ширење на коронавирусот во болниците. Исто така не е јасно во која мера, заразата добиена во болниците и социјалните установи, влијае на ширењето на коронавирусот во пошироката заедница.

Прикажи повеќе...

Регион

Црна Гора воведе карантин за сите што доаѓаат од Србија

Објавено пред

Националното координативно тело за заразни болести во Црна Гора најави неколку епидемиолошки мерки за целата земја и особено за северот на земјата.

Донесена е одлука за карантирање на сите лица што доаѓаат од Србија.

„Со оглед на развојот на епидемиолошката состојба во Република Србија беше одлучено сите лица што влегуваат во Црна Гора од таа земја од вечерва да бидат упатени во карантин. Црна Гора останува решена да не се затвора за своите граѓани, но стапката на активни случаи во Република Србија, особено во областа долж границата со Црна Гора, бара најстрог епидемиолошки надзор“, се вели во соопштението.

Како што се додава, поради тоа, лицата што влегуваат во Црна Гора од Република Србија нема да бидат испратени на домашна самоизолација, туку во државен карантин.

Црна Гора донесе одлуки и за задолжително користење заштитни маски на затворени и отворени јавни места, а забранети се собири во станови на лица што не припаѓаат на истото домаќинство.

Кафулиња ќе работат до полноќ, а градинките се затворени.

Прикажи повеќе...

Македонија

Управниот суд ја отфрли тужбата на Наќе Чулев против Владата

Објавено пред

Владата соопшти дека како тужена страна го доби решението од Управниот суд, со кое тужбата на тужителот Министерство за внатрешни работи, застапувано од министерот Наќе Чулев, поднесена за наводна повреда на административните процедури при донесување на одлуката на Владата за поништување решение за разрешување на Амир Далип од позицијата началник на Секторот за внатрешни работи – Тетово и за именување дополнителен заменик-началник на СВР Тетово, се отфрла и постапката на министерот за разрешување и именување се оценува како незаконита.

Според образложението на судскиот совет, Управниот суд, имајќи го предвид членот 2 од одлуката на Владата, согласно член 48 став 2 од Законот за Владата, во кој се определува постапка во случај на сомневање од можно незаконско постапување од страна на министерот, најде дека тужбата на министерот Чулев е беспредметна, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Секој десетти заболен од ковид-19 во Англија е медицински или социјален работник

Десет проценти од сите инфекции со ковид-19 во Англија забележани меѓу 26 април и 7 јуни, биле меѓу здравствени или...

Регион3 часа

Црна Гора воведе карантин за сите што доаѓаат од Србија

Националното координативно тело за заразни болести во Црна Гора најави неколку епидемиолошки мерки за целата земја и особено за северот...

Македонија3 часа

Управниот суд ја отфрли тужбата на Наќе Чулев против Владата

Владата соопшти дека како тужена страна го доби решението од Управниот суд, со кое тужбата на тужителот Министерство за внатрешни...

Свет4 часа

Мелбурн ставен во карантин поради коронавирусот

Вториот по големина австралиски град, Мелбурн, ќе биде ставен под карантин поради коронавирусот, пренесе агенцијата АФП. Засега нема повеќе информации...

Свет4 часа

Коронавирусот може да се пренесе преку воздухот, тврдат 239 научници во отворено писмо до СЗО

Ако е точно дека коронавирусот се пренесува преку воздухот, тоа значително ќе влијае на мерките за нејзина контрола, пишува „Њујорк...

Македонија15 часа

„Правда за Кољо“ – нов протестен марш во Аеродром

Стотина млади лица вечерва одржуваа протестен марш од скопската населба Аеродром до кривичниот суд, носејќи транспарент „Правда за Кољо“. Граѓаните,...

Македонија15 часа

Шилегов: И вториот тест е негативен, невидливиот противник е победен

„Вечерва ги добив резултатите од вториот тест на Ковид-19. Како и вчерашниот, и денешниот е негативен.И официјално, невидливиот противник е...

Свет16 часа

Руските власти ископале ров околу село за да го заштитат од Ковид-19

Руските власти ископале ров околу оддалечено сибирско село за да го стават во карантин, откако десетици жители се заразиле со...

Регион18 часа

Во Србија шест лица починаа од коронавирус, регистрирани 289 новозаразени

Во последните 24 часа во Србија од ефектите на коронавирусот починаа уште шест лица, додека  регистриранисе  289 новозаразени лица, соопшти...

Македонија20 часа

ДИК со герила-акција во Охрид и Струга: Ти си на ред! Гласај безбедно!

Државната изборна комисија ја води кампањата „Ти си на ред“ за претстојните предвремени парламентарни избори 2020. Со герила-акција, за првпат...

Македонија21 час

Во просек 13 отсто од тестираните на коронавирус во земјата се позитивни

Во просек 13 отсто од тестираните на Ковид-19 се позитивни, а неделно се прават 8.000 теста, истакна министерот за здравство,...

Македонија22 часа

(Интервју) Бачев: Ќе коалираме со онаа партија што ќе се залага за враќање на уставното име

Поништување на преспанскиот договор, поништување на договорот со Бугарија, враќање на уставното име на државата – се црвените линии под...

Македонија22 часа

Обвинителот Бубевски заболен од коронавирус, Фатиме Фетаи е во самоизолација

Обвинителот Гаврил Бубевски, кој беше дел од СЈО, а сега е дел од скопското Обвинителство и ги застапува предметите „Насилство...

Регион22 часа

Чедомир Јовановиќ објави фотографија од болница: Уморен сум, сè уште ми е неопходен кислород

Лидерот на српската Либерално-демократска партија ЛДП, Чедомир Јовановиќ, се огласи на „Твитер“ од Клиниката за инфективни болести во Белград, каде...

Македонија23 часа

Петмина починати и 78 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на...

Македонија24 часа

(Видео) Санчез: Се надевам дека по 15 јули, Северна Македонија ќе остане со проевропска влада

Се надевам дека по изборите на 15 јули, Северна Македонија ќе продолжи со ваква проевропска влада, влада што ќе остане...

Регион1 ден

(Видео) И покрај забраната, Грција им дозволи влез на српските туристи кои со часови чекале на граница

Грција донесе одлука од денеска од 6 часот наутро повторно да ги затвори границите за Србија по порастот на бројот...

Топ1 ден

Притвор за двајцата скопјани што киднапираа Италијанка

Судот им определи притвор од осум дена на двајцата скопјани што киднапираа Италијанка. Тие се осомничени за кривично дело противправно...

Култура1 ден

Почина легендарниот композитор Енио Мориконе

Познатиот италијански композитор Енио Мориконе почина на 91-годишна возраст. Мориконе се смета за еден од највлијателните филмски композитори од доцните...

Македонија1 ден

Над 7.000 заразени со коронавирус во земјата

Бројот на заразени од коронавирус во земјата надмина 7.000 лица кога вчера беа регистрирани 115 новозаболени. Во моментот активни се...

Досие