Контакт

Црна хроника

Уапсени двајца разбојници кај мостот на Сарај, фатени со вреќа пари

Објавено пред

Денеска, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје ги лишиле од слобода Ј. Л. (23) од с. Крушопек и Ш. И. (31) од Скопје, кои се сомничат дека во 15.30 ч во продажен салон на подрачјето на Ѓорче Петров со закани со оружје кон вработените одзеле пари и производи, информираат од МВР.

dobivaj vesti na viber

Од таму соопштија дека при обидот за бегство со ПМВ „фолксваген кеди“ биле забележани од полициски службеник од Полициската станица Ѓорче Петров, кој во содејство со полициски службеници од Полициското одделение Сарај во близина на мостот кај Сарај успеале да го запрат возилото, во кое биле пронајдени една црна вреќа со украдените пари, производи и автоматска пушка, а двете лица се дале во бегство.

Полицијата информира дека малку подоцна во близина на с. Кондово тие биле пронајдени и приведени, а во непосредна близина биле пронајдени пиштол, пари, мобилни телефони и други предмети поврзани со кривичното дело.

Разојниците се сомничат дека извршиле уште две кривични дела разбојништво, кои во службен разговор ги признале.

Увид ќе се врши и по документирање на случајот, против двете лица ќе биде поднесена соодветна пријава.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

178 казнети возачи во Скопје, 29 за брзо возење

Објавено пред

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (08.08.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

dobivaj vesti na viber

На територија на град Скопје изречени се вкупно 178 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 29 санкции, 18 мерки за возење без возачка дозвола, 15 санкции за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикли.

Изречени се 14 мерки за користење мобилен телефон, девет санкции за некористење сигурносен појас, шест мерки за нерегистрирани возила, четири санкции за технички неисправни возила во јавниот превоз, седум мерки за вградени неатестирани фолии (затемнети стакла)…

Засилените акциски контроли продолжуваат.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Повреден малолетник и оштетен автобус кај Ѓорче Петров

Објавено пред

Малолетник од Волково бил повреден откако едно лице фрлило со тврд предмет во стаклото од автобус на раскрсницата од ул. Лука Геров  со ул.  Тиранска  во Скопје, соопшти полицијата.

dobivaj vesti na viber

Имено, вчера во 15:51 часот во Полициска станица Ѓорче Петров, А.П. пријавил дека додека управувал автобус со скопски регистарски ознаки, на раскрсница од ул. Лука Геров  со ул.  Тиранска  во Скопје, едно лице, фрлајќи со тврд предмет, оштетило стакло од автобусот и повредило малолетен патник од с.Волково, Скопско, на кого му била укажана лекарска помош.

За случајот е известен Јавен обвинител, а увид на местото извршила екипа од СВР Скопје. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Истрага против две лица за разбојништво во Скопје

Објавено пред

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донел наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кои постоело основано сомнение дека како соизвршители сториле кривично дело разбојништво според член 237 став 4 во врска со став 1 и во врска со член 22 од Кривичниот законик.

dobivaj vesti na viber

Двајцата осомничени, на 4 август, влегле во продажен салон за бела техника и апарати на улицата Ѓорче Петров и на тројцата вработени им се заканиле со автоматска пушка и пиштол.

Од продажниот салон противправно одзеле 96.000 денари и 20 мобилни телефони.

По извршеното разбојништво, во автомобил со регистарски таблички од друго возило, осомничените го напуштиле местото и се упатиле кон Сарај. Притоа биле забележани од полициски службеници кои неколкупати се обиделе да го сопрат возилото, но осомничените ја зголемувале брзината. Во близина на мостот Сарај, на излез од Скопје, биле запрени и лишени од слобода.

За едниот осомничен јавниот обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје доставил предлог за определување мерка притвор, додека другиот осомничен се наоѓа на издржување казна затвор за друго кривично дело во КПУ Прилеп, информираа надлежните.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 минути

Градоначалникот на Нагасаки: Нуклеарното оружје е реална и присутна закана

Нуклеарното оружје е „реална и присутна“ закана откако Русија ја нападна Украина, изјави денеска градоначалникот на Нагасаки, на 77-годишнината од...

Свет16 минути

Зеленски со порака до Западот: Забранете им на Русите да влезат, нека живеат во свој свет

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика западните земји да го забранат влезот на сите руски граѓани. Во интервју за „Вашингтон...

Македонија38 минути

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски скриен во глувчешка дупка молчи додека во Бугарија се спремаат нови услови и барања за Македонија

„На повидок нов дебакал на предавничката влада предводена од Димитар Ковачевски во дипломатијата. Повторно нови услови и нови документи од...

Свет42 минути

Најмалку седум лица загинаа во поплавите во Јужна Кореја

Најмалку седум лица загинаа во текот на ноќта во и околу јужнокорејскиот главен град Сеул, откако обилните дождови ја прекинаа...

Свет45 минути

Агенти на ФБИ со претрес на имотот на Трамп: Мојот прекрасен дом моментно е под опсада

ФБИ извршило налог за претрес во одморалиштето Мар-а-Лаго на Доналд Трамп во Палм Бич, Флорида, како дел од истрагата за...

Регион1 час

Пожар на најпознатата плажа во Хрватска

На најпознатата плажа во Хрватска Зрче на островот Паг синоќа избувнал голем пожар. Како што пишува „Јутарњи лист“, со пожарот...

Македонија12 часа

(Видео) ЦУК: Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Пожарот кај селото Фурка и браната Паљурци, помеѓу општините Дојран и Богданци е локализиран со здружени и координирани сили во...

Македонија13 часа

Десет починати лица, регистрирани 1.233 новозаразени со коронавирус

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 6.8. 2022 до...

Македонија14 часа

ЈП „Комунална хигиена“: Кон вработената која предизвика инцидент веќе е започната дисциплинска постапка

На 33 лица кои биле вработени, преку АПВ, во ЈП „Комунална хигиена“-Скопје кои месеци и години земале плата а не...

Европа15 часа

Бајден за активностите на Кина: „Загрижен сум“

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека не е загрижен за Тајван, туку дека е загрижен за Кина. Бајден открил...

Топ17 часа

Турски државјанин со живеалиште во Скопје осомничен за криумчарење на над 13 килограми злато на Табановце

Основното јавно обвинителство Куманово, постапувајќи по поднесена кривична пријава, донело наредба за спроведување истражна постапка против турски државјанин со живеалиште...

Економија20 часа

Се намалува цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија21 час

(ВИДЕО) Иван, кој го преживеа Халкидик, во интервју за грчки медиум: Најлошиот роденденски подарок

Пред точно еден месец скопјанецот Иван (30) заедно со своите пријатели исчезна на отворено море од плажата Мити, на Халкидик....

Свет21 час

Путин прави чистка: отпуштил шест генерали, меѓу кои и Месарот од Сирија

Рускиот претседател Владимир Путин отпуштил шест генерали поради лошите резултати од борбените операции во Украина, јавуваат светските медиуми. Според информациите,...

Македонија23 часа

Ја нападнал екссопругата со тупаници и ѝ се заканил дека ќе ја убие ако не се смират

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 42-годишно лице за кое постои основано сомнение дека при вршење семејно насилство сторило...

Топ23 часа

Еден човек загина во тешка сообраќајна несреќа на патот Кичево – Гостивар

Еден човек загина во тешка сообраќајна несреќа што утрово се случи на магистралниот пат Кичево – Гостивар, кај т.н. тајмишка...

Свет23 часа

Уште два брода со храна ја напуштија Украина

Уште два брода, едниот со пченка, а другиот со соја, денеска ги напуштија украинските пристаништа, соопшти турското Министерство за одбрана....

Свет1 ден

Кина најави нови воени вежби околу Тајван

Кинеската војска за денеска најави нови вежби на море и на небото околу Тајван. Источната борбена команда на Народноослободителната војска...

Македонија1 ден

Пожарот кај селото Фурка сè уште активен

Регионалниот центар за управување со кризи РЦУК Струмица соопшти дека пожарот кај с. Фурка меѓу општина Дојран и Богданци сè...

Европа2 дена

(Видео) Експлозија во близина на аеродромот Хитроу во Англија

Силна експлозија одекна околу 17 часот по локално време во близина на аеродромот Хитроу во Англија. По експлозијата, чија причина...