Контакт

Топ

Дете силувано во Струмица од двајца тинејџери – струмичанка помагала: „Ја соблекла жртвата, па ја мавала со клоци и шамари“

Објавено пред

Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишна девојка за која постои основано сомнение дека помагала при сторување кривично дело – Силување на дете кое не наполнило 15 години, согласно член 188 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. За истиот настан, надлежниот јавен обвинител до судијата за деца при Основниот суд во Струмица поднесе Барање за поведување подготвителна постапка против две деца во судир со законот за кои постои основано сомнение дека извршиле дејствија кои со закон се определени како кривично дело – Силување на дете кое не наполнило 15 години.

dobivaj vesti na viber

При новогодишна прослава во куќа на еден од малолетниците, осомничената, свесна за своето дело, им помогнала на две деца родени 2007 година, со употреба на сила, да извршат силување на девојче родено ​2010 година. Осомничената најпрвин ја поттикнувала и ја довела во алкохолизирана состојба жртвата, ја соблекла во една од собите, овозможувајќи им на двајцата малолетници да го силуваат девојчето, кое за цело време давало отпор. По целиот настан, осомничената и ја облекла облеката на жртвата и почнала да ја удира со клоци и шамари во пределот на главата.

Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка достави предлог за определување мерка притвор за осомничената. Предлогот е прифатен и судијата со решение и определи притвор во траење од 30 дена. За двете деца во судир со законот ќе биде предложена мерка согласно член 115 од Законот за правда на децата – ставање под надзор од Центарот за социјални работи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Османи до Македонците во Албанија: Слободно да ја изразите вашата припадност на пописот

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, порача до Македонците во Албанија во следните шест недели слободно да ја изразат својата идентитетска припадност на тамошниот попис на населението.

dobivaj vesti na viber

„Драги Македонци, препознавајќи ја вашата улога како лојални граѓани на Албанија, ве охрабрувам на пописот слободно да ја потврдите вашата етничка, јазична, религиска и идентитетска припадност, која претставува основно природно право на секој поединец“, рече Османи.

Истакна дека деновиве сме сведоци на пропаганди кои влијаат на одлуката, притоа не водејќи сметка за чувствата на Македонците, но тоа воопшто не треба да ги загрижува македонските граѓани од овој крај. Албанија е слободна земја, вели Османи, во која секој може слободно да го изрази и негува својот идентитет без да се грижи за било какви последици.

Министерот во обраќањето додаде дека Северна Македонија и Албанија се повеќе од соседи и најави дека македонските институции ќе останат во интензивна комуникација со Македонците и институциите во Албанија за сите прашања коишто ги засегаат.

Изминатиот период до Македонците во Албанија беа упатени повеќе пораки, но и закани да се попишат како Бугари. Ваква закана пристигна вчера од првиот човек на бугарската фондација „Македонија“, Виктор Стојанов, кој преку социјалните медиуми им порача на Македонците дека ако не се регистрираат како етнички Бугари ќе им бидат повлечени бугарските пасоши.

Македонија не реагираше со официјална нота до Софија, а тивко поминаа и посетите на бугарските челници кои се интензивираа во изминатот период во краевите кадешто претежно живее македонско население. Македонските здруженија во неколку наврати преку медиумите алармираа на притисоци од бугарска страна пред пописот.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: Мицкоски е бледа копија на Груевски, распадот на ДПМНЕ е поради суети и големо внатрешно незадоволство

Објавено пред

Расколот, внатрешните проблеми, со еден збор распадот на ДПМНЕ не е заради вредности туку заради суети и големо внатрешно незадоволство, велат од СДСМ преку соопштение.

dobivaj vesti na viber

„Мицкоски да не ја меша СДСМ во меѓусебните пресметки и сам да си ги решава кавгите.

Серијата препукувања, обвинувања и дворски игри во Белата палата покажуваат колку се длабоки внатрепартиските проблеми во ДПМНЕ.

Факт е дека Христијан Мицкоски е бледа копија на Никола Груевски. И неговата политика на блокада на европскиот пат е исто така само копија на оригиналот.

Мицкоски со денови не одговара за барањата за амнестија на негови сопартијци, заради незадоволство токму од него внатре во неговата партија“, се вели во соопштението на СДСМ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Активни два пожари во Македонија – пожарникарите интервенирале врз 33 во текот на вчерашниот ден

Објавено пред

Во текот на вчерашниот ден избувнаа вкупно 33 пожари на отворено, според информациите што стигнале до Секторот за операции и координација во Центарот за управување со кризи (ЦУК).

dobivaj vesti na viber

Противпожарните тимови, некаде и помогнати од месното население, 31 изгаснале , а два (2) пожара утрово се’ уште се водат како активни и се во тек активностите за нивното контролирање, локализирање и догаснување.

Активните два пожара се во Општина Брвеница, кај селото Милетино (каде што гори борова шума и ниска вегетација), што беше изгаснат, но ноќта повторно почна да гори и во Општина Могила, кај селото Лознани (каде што гори ниска вегетација, грмушки и нискостеблеста шума), oбјави ЦУК.

Изгаснатите 31 пожар (при што горела, мешана и нискостеблеста шума, сува трева, борова шума, а на места и отпадоци) настанале во сите делови на државата:

– Општина Сарај, 2, кај с.Крушопек (депонија) и кај с.Раовиќ (ниска вегетација);
– Општина Бутел, кај „Клучката“ во населбата „Бутел“ (ниска вегетација);
– Општина Студеничани 3, кај с.Цветово (нискостеблеста шума), с.Црвена Вода (нискостеблеста шума) и кај с.Батинци(ниска вегетација);
– Општина Гази Баба, кај с.Брњарци (мешана шума);
– Општина Битола, кај месноста „Индустриски Пат“ (ниска вегетација);
– Општина Прилеп, 4, кај фабрика „Милина“ (ниска вегетација), с.Старо Лагово (ниска вегетација), с.Клепач (ниска вегетација и редови со дрвја) и кај с.Долгаец (ниска вегетација);
– Општина Долнени, кај с.Житоше и с.Борино (ниска вегетација);
– Општина Гевгелија, 2, кај с.Давидово (ниска вегетација, грмушки и напиштени лозја) и кај с.Прдејци (ниска вегетација);
– Општина Радовиш, кај с.Злеово (депонија);
– Општина Струга, 3, кај с.Корошишта (стрниште), с.Ложани (стрниште и дива депонија) и кај с.Подгорци (ниска вегетација);
– Општина Кичево 3, кај с.Другово (борова шума), с.Србјани (стрниште) и кај с.Жубрино (стрниште);
– Општина Кочани, кај с.Оризари (ниска вегетација, нискостеблеста шума и лозје);
– Општина Теарце, кај с.Доброште (ниска вегетација);
– Општина Гостивар, 2, кај с.Чајле (ниска вегетација) и кај с.Форино (ниска вегетација),
– Општина Куманово, 4, кај месноста „Стари Лозја“ (ниска вегетација), с.Тромеѓа (ниска вегетација), с.Романовце (ниска вегетација) и кај с.Агино Село (ниска вргетација и стрниште) и во
– Општина Старо Нагоричане, кај с.Младо Нагоричане маало „Слатино“ (каде што горела ниска вегетација).

Инаку, по утринските активности за контролирање, локализирање и гаснење на се уште активните пожари се очекува да се доизгаснат вчерашните два пожара.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Османи до Македонците во Албанија: Слободно да ја изразите вашата припадност на пописот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, порача до Македонците во Албанија во следните шест недели слободно да ја изразат својата...

Македонија3 часа

СДСМ: Мицкоски е бледа копија на Груевски, распадот на ДПМНЕ е поради суети и големо внатрешно незадоволство

Расколот, внатрешните проблеми, со еден збор распадот на ДПМНЕ не е заради вредности туку заради суети и големо внатрешно незадоволство,...

Македонија3 часа

Активни два пожари во Македонија – пожарникарите интервенирале врз 33 во текот на вчерашниот ден

Во текот на вчерашниот ден избувнаа вкупно 33 пожари на отворено, според информациите што стигнале до Секторот за операции и...

Култура3 часа

Под мотото „Прекрасното непознато“ почнува 44. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Под мотото „Прекрасното непознато“ Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“ вечерва ќе го започне своето 44. издание. Свеченото отворање е...

Свет4 часа

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки вчера му порача на украинскиот претседател Володимир Зеленски да не ги навредува Полјаците, продолжувајќи со својата...

Македонија4 часа

Пендаровски: Со измените на Кривичниот законик, Груевски не се враќа во Македонија

Пендаровски во интервју за Гласот на Америка, по неговиот говор пред светските лидери во ОН, вели дека со последните измени...

Македонија4 часа

Oсмани-Кравињо: Преговарачкиот пакет се заснова на европски принципи, да не се пропушти шансата

На маргините на 78-то заседание на Генералното собрание на Обединетите нации, министерот за надворешни работи Бујар Османи, оствари средба со...

Македонија22 часа

„Сè што ми направи мене, сега ти го прават тебе“: му порачува Георгиевски на Груевски

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, во објава на социјалните мрежи му упати порака на својот поранешен сопартиец Никола Груевски...

Економија22 часа

Бислимоски: Ако не се постави цевководот на мостот „Беласица“, ќе имаме ценовно цунами со парното греење во Скопје

Скопјани ќе плаќаат повисока цена за парно греење ако не се стави цевковод на опожарениот мост „Беласица“. Претседателот на Регулаторната...

Македонија23 часа

35-годишен маж загина во пожарот во зградата во Хром

Триесет и петгодишен скопјанец е пронајден изгорен во стан во пожарот што избувна утрово во скопската населба Хром. Според информациите...

Македонија1 ден

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани што извадиле бугарски пасоши

Бугарските пратеници со 180 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан на прво читање гласаа за измените во Законот...

Македонија1 ден

Беќаровски за забраната од Хрватска: Пиперките што се продаваат на нашите пазари се со многу поголема концентрација на пестициди

Во врска со оспорената пратка на пиперки во Хрватска, која вчера беше потврдена и од страна на Агенцијата за храна...

Македонија1 ден

Отворена закана на Стојанов до Македонците во Пустец: „Ќе ви ги одземеме пасошите ако не се пишете Бугари“

Претседателот на бугарската фондација Македонија Виктор Стојанов упати закана до Македонците од Пустец предупредувајќи ги дека ако не се попишат...

Македонија1 ден

Во дворските игри и дилови Мицкоски да не не меша, сам да си ги решава кавгите, велат од СДСМ

„ДПМНЕ се распаѓа. Внатрешни кавги, дворски игри, обвинувања и препукувања. Големи се внатрепартиските проблеми во ДПМНЕ и анти ЕУ кампусот....

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Во Македонија не владее правото, туку владее мафија, криминалот и корупцијата се главниот приоритет на владата

Во Македонија не владее правото, туку владее мафијата. Во Македонија криминалот и корупција се основниот приоритет на владата на СДС...

Регион1 ден

Габриел Ескобар: Не е точно дека САД не сакаат Срби во новата влада на Црна Гора

Специјалниот американски претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, изјави дека Вашингтон очекува новата црногорска влада да биде проевропска и реформистичка...

Европа1 ден

Зеленски по средбата со Бајден: Токму тоа им треба сега на нашите војници

Американскиот претседател Џо Бајден му рече синоќа на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека САД ќе ја задржат силната поддршка за...

Свет1 ден

Криптоменувачница во Хонг Конг под истрага, користеле инфлуенсери и измамиле илјадници луѓе

Полицијата во Хонг Конг ги истражува наводите за измама против платформата за тргување со криптовалути, JPEX, кога инвеститорите се пожалија...

Европа1 ден

Експлозија во руски град, илјадници луѓе без струја

Најмалку 5.000 дома останаа без струја во рускиот град Тула, јавува руската режимска агенција РИА. Се наведува дека имало „тен...

Свет1 ден

(Видео) Се преврте училиштен автобус во САД, двајца загинати

Автобус со членови на средношколски оркестар на екскурзија во музички камп излета од автопат по стрмен насип во државата Њујорк...