Контакт

Црна хроника

13 лица го прекршиле полицискиот час, 365 добиле казни за неносење маска

Објавено пред

Полицискиот час во периодот од 22 часот синоќа до 5 часот утрово го прекршиле 13 лица, информираат од МВР.

Од таму додаваат и дека во текот на изминатото деноноќие, по однос на мерката за носење заштитна маска, како превениција од коронавирусот, регистрирани се 365 прекршоци.

Ресорното министерство воедно апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата за да се спречи ширењето на Ковид-19.

Црна хроника

Приведен криминалец од Арачиново баран со три централни потерници

Објавено пред

На улицата „Бoца Ивановска” во скопската населба Бутел, вчера во попладневните часови, полициски службеници го уапсиле 29-годишниот Ќ.А. од селото Арачиново, за кого биле распишани три централни потерници од МВР.

Тој бил баран по наредба од затворот во Шутка за доиздржување казна затвор, по бегство од затворот, а во врска со кривично дело самовластие; по наредба на Основното јавно обвинителство за издржување притвор во врска со кривичното дело – засновање ропски однос и превоз на лица во ропски однос; по наредба на Основниот кривичен суд во Скопје, во врска со делото загрозување на безбедноста во сообраќајот и еден Централен распис од МВР во врска со делото овозможување бегство на лице лишено од слобода.

29-годишникот бил предаден во полициската станица Чаир за понатамошна постапка.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Глоби за прекршување на полицискиот час во Скопје

Објавено пред

52 годишно лице со двојно државјанство и без постојано живеалиште во Скопје го прекршило полицискиот час откако со автомобил се движело по булеварите низ главниот град.

Според надлежните, основното јавно обвинителство поднело обвинителен предлог против едно лице со двојно македонско и канадско државјанство заради кривично дело- непостапување според здравствените прописи за време на епидемија казниво по Кривичниот законик.

Обвинетиот 52-годишник без постојано живеалиште во Скопје, на 11 април, за време на важечки полициски час, со автомобил се движел на раскрсницата меѓу булеварите „Борис Трајковски“ и „Србија“. Со ова тој постапил спротивно на мерките и протоколите за заштита на здравјето на населението од Ковид-19, велат од МВР.

За непочитување на полицискиот час, поведена е постапка и против двајца македонски државјани, кои исто така се гонат за кривично дело-непостапување според здравствените прописи за време на епидемија казниви по Кривичниот законик.

За секој од нив надлежниот јавен обвинител поднесе предлози за издавање казнен налог со кои од судот побара да изрече парични казни од по 100 дневни глоби, при што висината на една дневна глоба да ја определи на 20 евра во денарска противвредност, известуваат надлежните институции.

Прикажи повеќе...

Топ

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следи кривична пријава

Објавено пред

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар „Партизански одреди“ откако добиле дојава дека истиот работи и покрај забраната, воведена со цел да се спречи ширењето на коронавирусот.

При контролата било констатирано дека објектот навистина работи, а во него биле затекнати сопственикот Ф.Б. (35) од Скопје и уште шест лица.

За настанот бил известен Јавен обвинител и по целосно документирање на случајот ќе биде поднесена пријава за непостапување според здравствените прописи.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ27 минути

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следи кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар „Партизански одреди“ откако добиле дојава дека истиот работи и...

Македонија2 часа

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски утрово на својот Фејсбук објави дека поднесува оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при...

Европа3 часа

Познато е до кога ќе се користат ковид-пасошите

Ковид-пасошите ќе се користат сè додека Светската здравствена организација (СЗО) не објави крај на пандемијата на Ковид-19, а авиокомпаниите ќе...

Македонија13 часа

Со законски измени ќе се регулираат цените во приватните болници за лекување болни од Ковид-19

Владата на денешната седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за...

Македонија14 часа

Отворени термини за закажување вакцинација на граѓани од 73 и 74 години

Министерството за здравство соопшти дека во А1 СЦ „Борис Трајковски“во Скопје, има дополнителни слободни термини за вакцинација на возрасни групи...

Македонија16 часа

Државните функционери ќе имаат ограничување на трошоците за угостителски услуги

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои oдлуката за начинот на користење и висината на финансиските средства за угостителски...

Македонија17 часа

Нови 1.129 заболени и 27 починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 458,...

Македонија20 часа

Мијалков останува во притвор поради опасност од бегство

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден сѐ до почнување со издржување на казната затвор....

Македонија21 час

(Видео) Пресуди за „Трезор“: Мијалков осуден на 8 години затвор, а бегалецот Грујевски на 15 години

Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради...

Европа22 часа

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните од трети земји

Дигиталните т.н. зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите...

Македонија23 часа

Цените за лекување од Ковид-19 во приватните болници ќе се ограничат на 5.000 евра

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи најави дека на денешната владина седница на дневен ред ќе бидат измените...

Топ23 часа

Во „хамер“ на тетовски дилер пронајдени 100 пакувања кокаин

Во вечерните часови на 12 април, на паркинг од фирма во тетовското село Порој, полицијата го уапсила 31-годишниот дилер А....

Европа24 часа

(Видео) Славење на британските улици, земјата излезе од четиримесечна блокада

Граѓаните на Велика Британија уживаа во своето прво ноќно излегување по неколку месеци. Со оглед на успешниот процес на имунизација,...

Свет1 ден

СЗО: Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме

Светската здравствена организација предупредува дека пандемијата на коронавирусот расте експоненцијално. Светската организација претходно објави дека се очекува зголемување на бројот...

Македонија1 ден

Денеска се очекува пресуда за предметот „Трезор“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за предметот „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба...

Свет1 ден

(Видео) Во САД убиен млад црнец – полицајката мислела дека користи пиштол за електрошокови, а не вистински

Фатално пукање во Минеаполис во кое 20-годишен црнец го загуби животот се чини дека се случило откако пиштолот случајно пукнал...

Регион1 ден

Фајон: Неодговорното однесување на премиерот на Словенија може да доведе до нова војна на Балканот

Коментирајќи го наводното постоење нон-пејпер на словенечкиот премиер Јанез Јанша, европратеничката Тања Фајон рече дека неодговорното однесување во врска со...

Европа1 ден

Словенија загрижена: Луѓето намерно се заразуваат со коронавирус за да може полесно да патуваат

Словенија е загрижена поради опасен тренд што се шири меѓу луѓето со намерно инфицирање со коронавирусот со цел да стекнат...

Свет1 ден

(Видео) Пукање во американско училиште, едно лице убиено, а еден полицаец е ранет

Ученик, кој отворил оган во средно училиште во Ноксвил, Тенеси, беше убиен, а неколку лица, вклучувајќи и полицаец, беа повредени...

Регион2 дена

(Видео) Суспендирани двајца полицајци кои во Мостар претепаа момче поради кршење на мерките

Главна тема во БиХ деновиве е видеото снимено во Мостар на кое се гледа како двајца полицајци брутално тепаат момче....

Досие