Контакт

Црна хроника

Сопственик на менувачница ограбен за 50 илјади евра

Објавено пред

Во петок малку по 22 часот во Скопје на улица „Џон Кенеди“, во вториот влез од зграда бр.27, две засега непознати лица го ограбиле 33-годишниот од Скопје, при што, според пријавеното, му се одземени околу 50 илјади евра

dobivaj vesti na viber

Разбојништвото било извршено во скопската населба Чаир, откако жртвата ја затворила својата менувачница лоцирана во Трговскиот центар „Чаирчанка“ заминал дома, при влегување во влезот од зградта во која живеел пред вратата од лифтот бил пресретнат од страна на две лица со маски на главите. Еден од напаѓачите со кундакот од пиштолот го удрило во главата притоа стрелајчи во таванот на влезот, додека другиот му ја земал кесата со знак на Т-Мобиле во која биле парите по што избегале во непознат правец. Оштетениот од страна на брза помош однесен е во скопската граска болница каде му е укажана лекарска помош и констатирана е телесна повреда, а потоа е пуштен на домашно лекување. Увид извршила екипа од крим-техника при СВР – Скопје, при што подигната е една чаура, која ќе биде доставена за вештачење.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Фрлале дрва од товарното возило за да ги спречат и да им побегнат на полицајците: кривична за дрвокрадци од Штип

Објавено пред

СВР Штип поднесе кривична пријава против Љ.Д.(44) и Б.Џ.(45), двајцата од Штип, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „спречување службено лице во вршење службено дејствие“.

dobivaj vesti na viber

Имено на 23.10.2023 во село Кошево, полициски службеници од СВР Штип, Шумска Полиција и ЈП Национални шуми – „Серта“ од Штип ги забележале пријавените со товарно возило во кое имало огревни дрва.

Тие со возилото се дале во бегство и притоа од возилото фрлале дрва за на тој начин да ги спречат службените лица да ги престигнат, односно да ги извршат службените задачи.

Прикажи повеќе...

Топ

Ученик истакнал албанско знаме во училишниот двор во Велес: случајот го пријавил директорот

Објавено пред

Денеска во 10.00 часот во СВР Велес, директор во средно училиште во Велес пријавил дека во училишниот двор од страна на ученик во училиштето било истакнато знаме на Република Албанија.

dobivaj vesti na viber

Во присуство на социјален работник со малолетникот е извршен службен разговор, а знамето е одземено, соопшти полицијата.

Според надлежните, по целосно документирање на случајот ќе следува соодветен поднесок.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Нападната новинарска екипа во Тетово, напаѓачите сами се пријавиле во полиција

Објавено пред

Вчера, околу 15.30 часот, во Полициската станица Тетово се пријавиле 48-годишниот Б. А. и 53-годишниот М. А. од тетовско Ларце, кои претходниот ден биле пријавени од 25-годишниот Н. А. од гостиварско Калиште дека околу 20.30 часот, во спортска сала во Тетово, додека извршувал новинарски задачи со колешка, му се заканувале, а дека М. А. и физички го нападнал, извести СВР Тетово.

dobivaj vesti na viber

Се расчистува и документира случајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Пензионерите и учениците ќе ги добијат парите – помош од државата во втората половина на декември

Во втората половина на декември пензионерите, учениците и студентите ќе ја добијат првата рата парична помош од државата, дел од...

Македонија10 часа

Заврши првиот ден од самитот на ОБСЕ во Скопје: во фокусот војната во Украина

Првиот ден од 30. Самит на министрите за надворешни работи на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) заврши...

Европа11 часа

Лавров добил провокативна порака на самитот на ОБСЕ, објави руската амбасада во Скопје

Сергеј Лавров добил провокативна порака на самитот на ОБСЕ што од денеска се одржува во Скопје. Ваквата информација ја пренесуваат...

Топ13 часа

Ученик истакнал албанско знаме во училишниот двор во Велес: случајот го пријавил директорот

Денеска во 10.00 часот во СВР Велес, директор во средно училиште во Велес пријавил дека во училишниот двор од страна...

Свет13 часа

Зеленски: Се сомневам дека Украина некогаш ќе стане членка на НАТО, ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим

Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим, изјави украинскиот претседател Владимир Зеленски на средбата со студентите во Миколаев....

Македонија18 часа

ОБСЕ е потребна за да го поттикне мултилатерализмот и да ја олесни соработката, рече Османи на отворањето на состанокот

Со повик за обединување за заложбите на ОБСЕ, упатен до министрите за надворешни работи, претседавачот со ОБСЕ и министер за...

Македонија20 часа

(Видео) Пречек и отворање на 30. министерски совет на ОБСЕ

Главниот град Скопје е домаќин на 30. министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа – ОБСЕ. Во...

Свет21 час

По престојот во Скопје, американскиот државен секретар стигна во Израел

Американскиот државен секретар Антони Блинкен денеска пристигна во Тел Авив, каде што се очекува да се сретне со израелските лидери...

Свет21 час

Во последен момент продолжено примерјето, Хамас ослободи уште 16 заложници

Израел и Хамас се согласија да го продолжат примирјето за најмалку уште еден ден, неколку минути пред крајот на шестдневното...

Свет21 час

Хенри Кисинџер почина на 100-годишна возраст

Хенри Кисинџер, контроверзниот нобеловец и моќен дипломат, почина во средата на 100-годишна возраст, соопшти неговата геополитичка консултантска фирма „Кисинџер асошиејтс“....

Македонија21 час

Продолжува потрагата по Вања, вклучен и Интерпол

Потрагата по исчезнатата Вања Ѓорчевска влегува во четвртиот ден. Како што вчера информираа од МВР, распишана е меѓународна потерница од...

Македонија1 ден

Лавров слета во Скопје – стигнал преку Грција, а не преку Бугарија, јавува „ТАСС“

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров пристигна доцна вечерва во Скопје, за да учествува на Советот на министри за...

Македонија1 ден

Борел од Скопје: Лавров ќе слушне од сите зошто ја изолираме Русија, па нека му пренесе на господарот на Кремљ

Некои земји учесници не беа воодушевени од вашата одлука на состанокот на ОБСЕ во Скопје да присуствува министерот за надворешни...

Македонија1 ден

(Видео) Блинкен во Скопје: САД ќе ја поддржуваат Северна Македонија во нејзините следни чекори за членството во ЕУ

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски попладнево во Скопје се сретна со американскиот државен секретар Антони Блинкен. На средбата, Ковачевски и...

Македонија2 дена

Починато бебе донесено во неготинската болница

Родители однеле починато бебе во неготинската Итна медицинска помош, соопштија денеска од СВР Велес. „Вчера во девет часот во ОВР...

Македонија2 дена

Скопје преплавено со фотографиите на Вања, исчезна во најфреквентниот дел: за неа јавија и балканските медиуми

Во Македонија продолжува потрагата по 14-годишната Вања Ѓорчевска, која исчезна во Скопје на пат кон училиштето. Оттогаш таа е изгубена,...

Македонија2 дена

Ловци ја бараат исчезнатата Вања и на непристапни места: МВР ја бара во градот, ние надвор од него

Исчезнатото девојче од Скопје, Вања Ѓорчевска, од вчера го бараат и ловците откако претседателот на Ловечката федерација, Влатко Алексовски, синоќа...

Регион2 дена

Дачиќ: Состанокот на ОБСЕ во Скопје ќе биде многу тежок

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, денеска изјави дека министерскиот состанок на земјите од Организацијата за безбедност и...

Топ2 дена

Во Косово уапсени шест лица, тројца од Македонија: фалсификувале 85.000 евра во монети

Специјалното обвинителство на Косово, косовската полиција, Дирекцијата за истрага на економски криминал и корупција, спроведоа акција при што беше идентификувана...

Топ2 дена

24-годишна државјанка на Албанија загина во тешка сообраќајна незгода на автопатот Тетово – Скопје

Вчера попладне, во 14 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на автопатот „Мајка Тереза“ во насока од Тетово кон...