Контакт

Црна хроника

Парите на „Еколог“ се переле во Македонија?!

Објавено пред

Македонската јавност, се чини, не се возбуди премногу по вчерашното откривање на можната заплетканост во криминални дејствија на тетовската фирма која учествува во логистиката на ИСАФ мисјата на НАТО во Авганистан

Имено „Еколог“, односно нејзиното претставништво во Диселдорф е под сомнение дека учествувала во злосторства и криумчарење дроги. „Еколог“ првпат е осомничена пред осум години и се споменува во таен извештај на германската разузнавачка служба којашто дејствувала во склоп на КФОР каде се изнесува оценката дека станува збор за клан кој има тежиште врз организираниот криминал.Во сегашното доверливо известување, се зборува дека семејстовото Дестани од Тетово ги контролира злосторствата и криумчарските активности во пограничниот регион меѓу Косово и Македонија.Сопоред сознанијата на Форум, пак, неколку лица од  филијала на фирмата „Еколог” во Скопје и во Тетово во периодот меѓу 2005 и 2006 г. од банкарски автомати во Република Македонија секојдневно во продолжение подигнувале големи суми од кредитни картички, така што вкупниот износ за една година достигнала меѓу два и три милиони евра. Тоа станало сомнително за финасиската полиција, која почнала да ги следи овие трансакции. На инспекторите во Скопје им било индикативно зошто толку средства се влечеле од кредитни картички, а не од банкарските дознаки и депозити. Во текот на истрагата осомничените од тетовската филијала на „Еколог” тврделе дека се тоа пари за платите на вработените во Авганистан и Средeн Исток, каде што компaнијата ангажирала работници од Македонија.Според нашите сознанијам во случајот за кој македонските истражни органи се сомневаат дека станува збор за перење пари, се поврзани повеќе имиња и фирми. Станува збор за релативно познати фирми регистрирани во Македонија, но и личности многу популарни во јавноста. Нашите извори сметаат дека се работи за поголема мрежа од фирми, некои од нив и фиктивни, кои послужиле низ нивните сметки да минат пари кои најверојатно потекнуваат од нелегални бизниси. Според документацијата во којашто имавме увид, како сопственик на „Еколог“ ДОО Тетово заедно со Ајше Зенуни пред четири години се јавува извесен Ласте Николовски од Скопје, кој, пак, се јавува и како сопственик на „Еколог“ ДОО Скопје заедно со Олгица Ристовска и Коце Атанасов.Од регистарската влошка на оваа фирма може да се види дека е регистрирана на 14.01.2002 г. кога како основачи се јавуваат германскиот државјанин Андреас Козлик и Л.Николовски и Фадил Зенуни. Според сомненијата на македонските истражни органи станува збор за истата фирма која работи на логистиката на меѓународните сили во Авганистан и носи работници од Македонија, најчесто од тетовско, кумановски и скопско, во Ирак и Авганистан каде се ангажирани на градежни работи. На 11 мај 2006 г. била извршена промена во сопственичката структура на „Еколог“ со која нови сопственици на фирмата стануваат Фадил и Ајше Зенуни, а набрзо се прави уште една измена на сопствениците па ново-стари газди стануваат Ласто Николовски и Ајше Зенуни. Во 2006 г., за само половина година, инспекторите забележале дека од сметката на оваа фирма во една домашна банка биле подигнати околу 200 илјади американски долари. Била следена и сметката на фирмата во ТТК Банка АД Скопје, на која, пак, не биле забележани позначителни промени. За истражните органи во Македонија многу индикативно е што споменатиот Ласто Николовски, кој се јавува и како сопственик или сосопственик на уште неколку фирми регистрирани во Скопје, како и уште неколку лица од Скопје, меѓу кои е и неговата сопруга Маја Николовска, добивале огромни суми од странски банки. Така, забележано е дека по налог на извесен Ацо Бибановски на 22 јуни 2006 г.  од Бурган Банк Кувајт, се трансферирани 299. 965 американски долари на девизната сметка на Маја Николовска во домашна банка во Скопје, по основ „дознаки од странство“, а на 31 јули истата година,  на истата сметка, по ист основ и од истата банка, Ацо Бибановски трансферирал уште 269. 965 долари.  Николовска на нејзината девизна смета со евра, претходно во март 2006-та, добила прилив од 10 илајди евра по налог на сопругот Ласте Николовски од АБН Амро Банк Амстердам.Ласто Николовски на 6 декември 2006 г. од странска девизна мастер картичка издадена од Бурган Банк Кувајт, во Комерцијална банка Скопје, подигнал три милиони денари, од кои 1.700.000 денари ги уплатил на својата денарска сметка во банката.Во оваа обемна документација која е водена за повеќе лица и повеќе фирми, се следени повеќе од стотина сметки, под сомнение дека станува збор за голем синџир за перење пари. А во него една од централните фигури е и лицето кое до пред три години се јавува како сосопственик на тетовската фирма „Еколог“.Во вчерашните информации на западните медиуми, се споменува дека станува збор за фирмата Еколог од Диселдорф која има свое претставништво и во Тетово и е во сопственост на македонско-албанска компанија а работи логистички за мисијата ИСАФ во Авганистан, која наводно е вмешана во кривичлни дела. Како основа за ова истрага на НАТО, меѓу другото послужиле и сознанијата на КФОР за влијателната македонско-албанска фамилија Дестани од околината на Тетово, во чија сопственост е фирмата „Еколог“.Според сознанијата на Форум резултатите од истрагата се доставени до обвинителството, но досега не е поведена постапка за можните илегални трансакции со големи суми пари. Така што останале сомнежите за можно перење пари кои сега се актуелизираат.По написите на Дојче веле, помошникот министер за односи за јавноста на МВР, Иво Котевски за агенцијата изјави: „Доколку постојат какви и да се сомневања за работењето на фирмата „Еколог“, МВР целосно и итно ќе ги провери, особено ако има индиции за вмешаност на македонски државјани во криумчарење дрога и оружје, користејќи ја мисијата ИСАФ во Авганистан, за потоа да се легализираат преку Македонија.“Форум во секој случај ќе продолжи со истражување на темата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Две скопјанки нападнати и ограбени во Центар

Објавено пред

Две скопјанки вчера во одделни случаи биле нападнати и ограбени во центарот на градот.

Првиот случај бил пријавен во полицијата во 17.30 часот. Имено, како што информираат од МВР, 63-годишната В.Л. од Скопје пријавила дека на подрачјето на Центар две лица физички ја нападнале и и’ одзеле чанта и торба.

Вториот случај, бил пријавен од страна на О.Ѓ. во 20.34 часот која кажала дека во ценатрот на Скопје три лица физички ја нападнале и и’ одзеле чанта.

Од МВР велат дека се преземаат мерки за расчистување на двата случаи.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Нападнат вработен во казино во Бутел

Објавено пред

Вработен во казино во скопската населба Бутел утрово бил физички нападнат на работното место.

„На 25.10.2020 во 05,00 часот било пријавено дека на подрачјето на Бутел во казино едно лице физички го нападнало вработениот и со закана одзело пари“, велат од МВР.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Пронајдена граната во Тетово

Објавено пред

Вчера во 13 часот во полицијата било пријавено дека во Тетово на место викано „Кале“ била пронајдена минофрлачка граната од 80 милиметри.

Извршен бил увид на местото на настанот од увидна екипа од СВР Тетово, а од Дирекцијата за заштита и спасување била безбедно подигната, информираат од полицијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Во моментов активни над 7.000 случаи на заразени со коронавирус

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 7.408 лица, откако вечерва беа потврдени нови 561 заразени. Најмногу активни случаи има...

Свет35 минути

СЗО: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на...

Македонија2 часа

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за...

Македонија4 часа

(Видео) Членството ќе избира претседател на СДСМ, црвената боја стана партиска

Конгресот на СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на статутот на партијата, информираше партискиот претседател, Зоран Заев на прес-конференција по...

Регион4 часа

Борисов позитивен на коронавирус

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на коронавирусот. „Иако РЗИ официјално го укина мојот...

Регион7 часа

Жртвите се скриле во „контејерот на смртта“ во Србија, планирајќи да стигнат до Италија или Белгија

Жртвите кои беа пронајдени во контејнер кој од Србија стигнал во Парагвај се скриле таму со цел да заминат во...

Европа7 часа

Шпанија прогласи вонредна состојба

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата поради коронавирусот и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро. Со...

Регион9 часа

Од денеска во болниците во Словенија само пациенти со корона и итни случаи

Од денеска приемот на сите пациенти во словенечките болници ќе биде прекинат, освен за итните случаи и оние кои страдаат...

Топ10 часа

Автомобил прегази 15-годишно дете во Скопје

Петнаесетгодишно дете вчера напладне било прегазено од автомобил на булеварот Александар Македонски во Скопје. Со возилото управувал Т.В. од Крива...

Македонија11 час

Шилегов: Би ги укинал централните инспекции, да не постои државен инспекторат

На дебатата „Како до ефикасни и независни инспекциски служби во Скопје“ што ја организираше НВО Инфоцентарот, градоначалникот Петре Шилегов се...

Македонија12 часа

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив...

Македонија12 часа

Маричиќ: Судството покажа дека може да функционира онлајн

Судството покажа дека може да функционира онлајн, вели министерот за правда Бојан Маричиќ по повод Европскиот ден на правдата. „Ова ново...

Македонија1 ден

Амди Бајрам бил позитивен на коронавирус, епидемиолозите ќе прават анкети со семејството

Министерството за здравство информира дека кај починатиот Амди Бајрам постмортем е утврдено дека бил позитивен на Ковид-19. Од страна на...

Македонија1 ден

Починаа 14 лица, регистрирани 404 новозаразени

Денеска се регистрирани 404 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 182 пациенти, а починаа 14 лица. Министерството за здравство...

Регион1 ден

На Балакнот рекордни бројки на заразени со коронавирус

Дел од државите на Балканот денеска регистрираа рекордни бројки на заразени со коронавирус од почетокот на пандемијата. Во Србија рекордни...

Свет1 ден

(Видео) Трамп гласаше на претседателските избори во САД

Претседателот на САД, Доналд Трамп гласаше на претседателските избори во САД. „Само што гласав! Голема чест“, напиша Трамп на социјалните...

Свет1 ден

Американските компании продолжуваат со тестирање на вакцината против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Астра Зенека“ ќе продолжи со клиничките испитувања на својата експериментална вакцина против Ковид-19 во САД, откако доби одобрение...

Македонија1 ден

Филипче најави проширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот

Прширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот најави министерот за здравство Венко Филипче, кој денеска ги посети болниците во...

Македонија1 ден

Почина Амди Бајрам

Поради кардиоваскуларни проблеми, почина Амди Бајрам, експратеникот и претседател на Сојуз на Ромите. Тој починал на приватна клиника во Скопје....

Економија1 ден

(Видео) Компаниите кои се потешко погодени од кризата ќе добијат поголема финансиска поддршка

Со измените на Законот за поддршка на исплата на плати, компаниите кои се потешко погодени од кризата, ќе добијат поголема финансиска...

Досие