Контакт

Црна хроника

Контрола на угостителски објекти во Скопје

Објавено пред

Синоќа екипи на комесаријатот на Јавен ред и мир, скопската полиција и инсепктори од Упрвата за јавни приходи и пазарната иснпекцијаод полноќ до раните утрински часови спровеле контроли во десет угостителски објекти на територијата на главниот град

Како што известуваат од Министерството за внатрешни работи, акцијата била по претходно направен план со цел да се пронајдат лица за кои е распишана потерница, откривање на точење алкохол на малолетни лица, откривање странски државјани без пријавен престој, препродажба на дрога и оружје итн.Покрај прегледот на десетината објекти, инспекциските служби и полицијата легитимирале 127 лица, од кои четири биел малолетни. Републичките пазарни инспектори констатирче неправилности  во работата на три угостителски објекта, од кое за еден веднаш била изречена парична казна. Инспекторите од УЈП, пак, во два објекта изрекле казни од по иалјду евра за неизудавање фискална сметка, а за одговорните лица по 500 евра.Во угостителскиот објект „Версачи“, лоциран  на ул.„Казанџиска“ – Бит Пазар, сопственост на М.Б., беа легитимирани и извршен преглед и проверка за потрага по лица (истите не минуваат во казнена евиденција) на 11 присутни гости. При проверката не се затекнати малолетни лица. Од претресот не се пронајдени предмети кои потекнуваат од кривично дело, ниту психотропни супстанции. Од страна на самостојниот даночен контролор од УЈП на сопственикот М.Б., му е изречена глоба од 500 евра и 1000 евра на фирма „Бали 2000“ за неиздавање фискална сметка. Државниот пазарен инспектор констатираше недоследности во поглед на неистакнување фирма, работно време и телефонски број од државен пазарен инспекторат Скопје, за што следи изрекување на глоба.Во координација со УЈП и Републичка пазарна инспекција, во угостителскиот објект „Пантра“ лоциран во ТЦ„Бисер“ нас.„Аеродром“ легитимирани се 31 лице, од кои кај 13 е извршен и личен претрес, при што не се пронајдени предмети од интерес на службата. Во објектот беше затекната малолетничка (но при тоа не беше утврдено  точење на алкохол на малолетник) која беше предупредена да го напушти локалот. Сопственикот на локалот Х.Д., беше усмено предупреден дека по 00.00 часот, во локалот не смее да се задржува малолетно лице. Од страна на  даночен контролор од УЈП, за неиздавање фискална сметка, за вкупен износ од 13.150,00 денари, на правниот субјект му е изречена глоба од 1000 евра, а на одговорното лице во правниот субјект му е изречена глоба во износ од 500 евра.Извршена е контрола и во угостителските објекти: ресторан „Кашет“ лоциран во ТЦ„Бисер“, кабаре клуб „Волчица“ лоциран во ТЦ„Скопјанка“ на бул.„Кузман Јосифовски-Питу“ и ресторан „Мементо“ лоциран под објектот на новата железничка станица, при што во ресторан „Кашет“ легитимирани се 9 лица, во кабаре клуб „Волчица“ легитимирани се 8 лица, а во ресторан „Мементо“ легитимирани се 13 лица. Од извршената контрола во угостителските објекти не се најдени забелешки во однос на почитувањето на прописите. Од извршената контрола во угостителските објекти: ноќен клуб „Рицер“ лоциран во ТЦ„Лисиче“, ноќен клуб „Динамик“ лоциран под објектот на новата железничка станица, кафеаната „Перална“ лоцирана во нас.„Шуто Оризари“ во содејство со даночни контролори од УЈП и инспектори од Републичка пазарна инспекција, констатирано е дека од вкупно 19-те  легитимирани  лица во ноќниот клуб „Рицер“ едно е малолетник, а од даночниот контролор од УЈП, констатирано е неиздавање фискална сметка. Во ноќниот клуб „Динамик“, легитимирани се 27 лица, при што е утврдено присуство на две малолетни лица и притоа не се пронајдени лица по кои се трага по потерница или лица кои се интересни за службата. Од страна на инспектор од Републичка пазарна инспекција, констатирани се недостатоци, а од даночниот контролор од УЈП, констатирано е неиздавање фискална сметка, поради што од страна на даночниот контролор превземени се законски санкции. Кафеаната „Перална“ е затекната вон функција, односно истата не работи.Од извршената контрола во угостителските објекти: кафе бар„Графити“, лоциран во старата чаршија и гостилницата „Хилда“, лоцирана на булевар „Октомвриска револуција“ во содејство со даночни контролори од УЈП и инспектори од Републичка пазарна инспекција, констатирано е дека од затекнатите и легитимирани 14 гости во угостителскиот објект „Графити“ , затекнато е едно малолетно лице кое од страна на инспектор по малолетничка деликвенција е предадено на возрасен член од неговото семејство. Од страна на даночни контролори од УЈП и инспектори од Републичка пазарна инспекција, констатирани се неправилности во работењето на угостителскиот објект „Графити“ за што е сочинет записник. Во гостилницата „Хилда“, легитимирани се 5 лица. Од страна на полицијата и УЈП не се утврдени основи за постапување, а од пазарната инспекција е констатиран еден прекршок, за што е сочинет записник.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Пациент се заканувал кон вработена во ковид-центар

Објавено пред

Пациент се заканувал кон вработена во ковид-центарот на комплексот клиники „Мајка Тереза“.

Од полицијата информираат дека настанот се случил синоќа, а пациентот употребил остар предмет упатувајќи закани кон вработената А. М. (31) од Скопје.

Од МВР велат дека се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Топ

Украден паричник од покојник во ковид-центар во Скопје

Објавено пред

Украден е паричник од маж што починал во ковид-центарот на комплексот клиники „Мајка Тереза“.

Случајот вчера во полицијата го пријавил неговиот син.

Покојниот 72-годишен маж во паричникот имал пари, лични документи и предмети.

Од полицијата велат дека се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Кривична пријава за тетовец кој украл пари од црква

Објавено пред

СВР Тетово поднесе кривична пријава против Б. Ш. (20) од Тетово поради тешка кражба.

„Пријавениот на 30/31.8.2020 влегол во црквата ,,Св. Анастасија“ во с. Радиовце и одзел пари“, информираат од МВР во дневниот билтен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

Регистрирани 1.069 новозаразени, 1.242 оздравени и 29 починати лица од коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.012 тестирања, а регистрирани се 1.069 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-489,...

Македонија13 часа

Починатите од Ковид-19 не мора да бидат погребани во затворен и залемен метален сандак

На денешната седница Владата го прифати заклучокот на Комисијата за заразни болести дека овластените оператори за погребални услуги се должни...

Македонија13 часа

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат во согласност со соодветен протокол,...

Македонија13 часа

Владата предлага продолжување на кризната состојба до јуни

Владата ќе достави до Собранието предлог за продолжување на кризната состојба до јуни в година. Владата на денешната седница го...

Топ15 часа

Украден паричник од покојник во ковид-центар во Скопје

Украден е паричник од маж што починал во ковид-центарот на комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот вчера во полицијата го пријавил...

Македонија16 часа

Бучковски назначен за специјален претставник на Владата за Бугарија

Владо Бучковски е именуван за специјален претставник на македонската Влада за Бугарија. Поранешниот премиер е именуван на оваа позиција на...

Македонија17 часа

ЗНМ, ССНМ и СЕММ на средба со Филипче: Нема забрана за снимање, новинарите да продолжат непречено со својата работа

На барање на министерот за здравство, Венко Филипче, денеска се одржа состанок со претставници на Здружението на новинари на Македонија...

Македонија17 часа

(Видео) Мицкоски: Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци

„Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци и затоа навистина овој пат треба да...

Регион17 часа

Србија воведе нови мерки – угостителските објекти и продавниците ќе работат до 17 часот, за викенд ќе бидат затворени

Србија воведе нови мерки кои треба да бидат усвоени од Владата в четврток и да стапат на сила в петок....

Македонија18 часа

УКИМ: Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата

Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата, сметаат од Универзитетот...

Македонија19 часа

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 846 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 846 пациенти позитивни и...

Македонија21 час

Волонтерите од Воено-медицинскиот центар и студентите од шеста година се вклучија во работата на ковид-центрите

Лекарите и медицинските сестри од Воено-медицинскиот центар (ВМЦ) и студентите кои се на шеста година студии на Медицинскиот факултет во...

Регион21 час

Катимерини: Спорот меѓу Скопје и Софија ќе се пренесе во НАТО

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската Унија со Северна Македонија ризикува да создаде уште една...

Македонија22 часа

Почина заменик-градоначалникот на Скопје, Енвер Малиќи

Енвер Малиќи, заменик-градоначалникот на Град Скопје, починал денеска во болницата „Систина“, откако беше хоспитализиран поради низа здравствени проблеми, а беше...

Свет22 часа

„Модерна“ бара од САД и ЕУ да ја одобрат нејзината вакцина

Фармацевтската компанија „Модерна“ побара од регулаторите на САД и Европа да ја дозволат употребата на нејзината вакцина против коронавирус. Компанијата...

Свет23 часа

Азар: Првите вакцини против коронавирус во САД ќе стигнат пред Божиќ

Првите две вакцини против новиот коронавирус би можеле да им бидат достапни на Американците пред Божиќ, изјави американскиот министер за...

Свет23 часа

Си-ен-ен: Кина од почетокот криела податоци за коронавирусот, покажувала помали бројки

Си-ен-ен објави ексклузивни документи за кои наведува дека покажуваат значајни пропусти од страна на Кина на почетокот на епидемијата на...

Свет23 часа

Американски експерти: Ким е вакциниран против Ковид-19, вакцината му ја дала Кина

Кина му обезбедила експериментална вакцина против коронавирус на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и неговото семејство, тврди американскиот аналитичар Хери Казианис,...

Свет23 часа

САД: Осуден на смрт пред 20 години не може да биде погубен бидејќи нема инјекција

Судот во Јужна Каролина донесе одлука да се одложи извршување на смртната казна со вбризгување инјекција на осуденикот Ричард Бернард...

Македонија24 часа

Меркел: Северна Македонија се надеваме годинава да ги почне преговорите, Албанија ќе почека

Северна Македонија сè уште има шанси да ја одржи првата Меѓувладина конференција со ЕУ оваа година, во текот на германското...

Досие