Контакт

Црна хроника

Гардистот од АРМ ја ограбил Уни Банка за да врати коцкарски долгови

Објавено пред

Гардистот на АРМ, дваесет ипетгодишниот Салиахмет Саид ја ограбил експозитурата на Уни Банка за да врати коцкарски долгови. Тој во четврток во попладневните часови беше приведен за грабежот на УНИ Банка во ТЦ Мавровка во Скопје на 18 јануари годинава

Салиахмет Саид во исказот пред полицијата признал дека на 18 јануари украл 80 илјади денари од експозитурата на „Уни Банка“ во Трговскиот центар „Мавровка“. Истражен судија му одреди 30 дневен притвор.Разбојникот  вооружен со пиштол и маскиран со шал околу лицето, црна јакна со капуљача и безбол капа, влегол во експозитурата каде биле четворицата вработени, како и три странки кои се нашле во моментот во банката. Му ставил пиштол на еден од вработените на главата и му се заканил дека ќе го убие ако не му ги даде парите. Откако ги зел парите, крадецот избегал кон Старата скопска чаршија и отишол во автосервисот на неговиот братучед, дваесет иедумгодишниот Усеин Усеин каде и ги оставил парите. Безбол капата ја оставил во сервисот, а пиштолот, шалот и фармерките  кои ги носел ги ставил во корпа за отпадоци од сервисот, која ја истурил во еден од контејнерите во Мавровка. Црната шушкавец јакна ја однесол во станот кај неговата тетка. „Во текот на вчерашниот ден со обезбедена судска наредба за вршење на претрес беа извршени неколку претреси, во касарната каде што бил вработен, во неговиот дом, во домот на неговиот братучед при што се одземени облека и други предмети кои што може да бидат од значење на истрагата“ изјави Иво Котевски, портпарол на МВР.Црната безбол капа е пронајдена при претрес на домовите на Саид и Усеин, а во станот на тетката е пронајдената црната шушкавец јакна. Неговиот братучед Усеин се барал по распишана потерница за издржување казна затвор во траење од три години за тешки кражби и една година за продавање на дрога.  Усеин е вратен во затворот Идризово. МВР работи на расчистување на уште неколку разбојништва за кои постојат индиции дека е можна инволвираност на разбојникот. По информациите дека и Јасмин Лесковица, убиецот на Мирсад Криешторац, бил гардист во армијата на АРМ, како и дека кривичните дела ги извршувале додека биле во работен однос со АРМ, се наметнува прашањето какви луѓе работат во армијата на Македонија. Од министерството за одбрана и Генерал штабот на АРМ, велат дека армијата не е над судската власт и дека не може да дејствуваат се додека судот не донесе одлука за некое лице кое е припадник на АРМ. „За секое прекршување на воената дисциплина во согласност со Законот за служба во АРМ, секој воен старешини е должен да покрене дисциплинска постапка врз основа на која потоа се изрекува одредена дисциплинска мерка. Што се однесува на кривични дела надвор од службата и надвор од објектите од АРМ , врз основа на правосилна судска одлука Армијата е должна да покрене и дисциплинска постапка против припадникот на АРМ“ изјави Мирче Ѓоргоски од ГШ на АРМ. Двајцата гардисти имале договор за работа во Армијата до април оваа година. Во февруари е започната постапка за прекинување на работниот однос на Лесковица, а договорот ќе му биде прекинат и на Саид©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Затвореник починал во затворот во Шуто Оризари

Објавено пред

Во утринските часови на 2 декември од Затворот „Скопје“ во населбата Шуто Оризари во полиција било пријавeнo дека во затворот починал 41-годишниот Б. М., осуденик од Ресен.

Лекар од Службата за итна медицинска помош констатирал смрт, а по наредба на јавен обвинител, телото на починатиот било предадено за обдукција.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Лекари од брзата помош биле нападнати од скопјанец кого дошле да го спасуваат

Објавено пред

Синоќа околу два часот по полноќ од страна на Службата за итна медицинска помош во скопската полиција бил пријавен несекојдневен инцидент.

Според пријавата, екипа на брзата помош била физички нападната на улицата Втора македонска бригада.

Имено, екипата отишла на местото на повик во врска со лице во бесвест, па додека му била укажувана помош, лицето се освестило и физички нападнало еден од лекарите.

По ова, полицијата излегла на местото на настанот и презела мерки за обезбедување на 57-годишниот С. Л. од Скопје, кој бил пренесен во комплексот клиники „Мајка Тереза“.

По целосно документирање на случајот, против него ќе биде поднесена и соодветна пријава.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Поведена постапка поради разбојничка кражба

Објавено пред

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против 48-годишен гостиварец поради постоење на основано сомнение дека го сторил кривичното дело разбојничка кражба.

„Осомничениот делото го сторил на 30.11.2020 година, околу 13:30 часот во с. Речане, кога бил затечен во кражба и со употреба на опасно оружје – нож, се заканил дека непосредно ќе нападне врз животот и телото на едно лице. Тој ја прескокнал оградата и ја обил влезната врата на куќата на оштетениот. Започнал да претура по предметите, по што одзел една моторна пила и тргнал да ја напушти куќата. Кај влезната врата бил спречен од страна на оштетениот кој за таа намена поставил пластичен стол на влезот. Откако осомничениот увидел дека не може да излезе, извадил нож со дрвена рачка и должина на сечилото од 30 сантиметри и почнал да се заканува на оштетениот, по што со едната рака го гурнал оштетениот и побегнал“, се наведува во соопштението.

Во насока на обезбедување услови за непречено одвивање на кривичната постапка, јавниот обвинител кој постапува во предметот  достави предлог до надлежниот суд за определување на мерката притвор за осомничениот. Основниот суд Гостивар го прифати предлогот на обвинителството и на осомничениот со решение му определи притвор во траење од 30 дена.​

Прикажи повеќе...

Најново

Европа9 часа

Шведска ги отфрла препораките на СЗО, тамошните експерти велат дека маски не се потребни

Сè уште нема потреба да се носат маски во Шведска, изјави денес водечкиот здравствен службеник во оваа скандинавска земја со...

Македонија10 часа

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на Законот за опојнит дроги...

Македонија11 час

1.342 новозаразени од Ковид-19, починаа 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаја на...

Македонија11 час

МАНУ, УКИМ и МПЦ-ОА бараат во преговорите со Бугарија да не се погази достоинството на народот

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Македонската православна црква (МПЦ-ОА) и Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) истапија со...

Македонија14 часа

Се спушта возрасната граница за лична асистенција од 18 на шест години за деца со попреченост

На барање на семејствата на децата со попреченост ја намалуваме возраста кога личната асистенција станува законско право – од сегашните...

Домашен14 часа

Град Скопје го награди младиот боксер Ардијан Аземи со 100.000 денари

Град Скопје го награди со 100.000 денари младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за...

Топ15 часа

Сандаци со куршуми од Втората светска војна пронајдени кај Машката плажа во Струга

Четири лимени сандаци со куршуми биле пронајдени при ископ во близина на Машката плажа во Струга. СВР Охрид соопшти дека...

Свет16 часа

Обама, Буш и Клинтон пред камера ќе се вакцинираат против коронавирус

Поранешните претседатели на САД, Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе примат вакцина против коронавирус пред камера за...

Свет16 часа

Чешка го укина полицискиот час, се отвораат сите продавници и ресторани

По повеќе од еден месец строги мерки поради пандемијата на коронавирус, Чешка го укина полицискиот час. Од денеска се отворени...

Македонија17 часа

„Политико“: Вархеји и ЕПП не се доволно остри кон Борисов и Софија за блокадата за Македонија

Еврокомесарот за добрососедство и проширување Оливер Вархеји беше премногу мек кон Софија, а Европската народна партија (ЕПП) не беше доволно...

Свет17 часа

Генералниот директор на „Бајонтек“: Веруваме дека ова е почеток на крајот на пандемијата

Угур Сахин, генералниот директор на компанијата „Бајонтек“, која заедно со „Фајзер“ ја разви единствената вакцина што е пуштена на пазарот,...

Регион17 часа

Руската вакцина „Спутник 5“ на проверка во Србија

Русија денеска ќе достави 20 дози од својата вакцина против коронавирус „Спутник 5“ до Српската агенција за лекови и медицински...

Топ18 часа

Притвор за скопјанец кој крадел oд викендички во Гази Баба

Триесет и седумгодишен скопјанец со иницијали А.Ф., за кого е распишана потерница од Одделението за криминалистички работи Гази Баба, е...

Европа18 часа

Германски експерти: Вакцинацијата може да потрае некое време

Експертите од германскиот државен епидемиолошки институт „Роберт Кох“ предупредија на прекумерна еуфорија поради вакцината за коронавирус, наведувајќи дека поради различни...

Свет19 часа

Пандемијата ќе има негативно влијание на фертилитетот во Европа, предупредуваат експертите

„Време е да станете мајка“, гласи пораката што стотици Португалки ја добија на своите мобилни телефони минатиот месец. Пораката испратена...

Свет19 часа

Франција ќе проверува џамии поради екстремизам

Француската влада во борбата против верскиот екстремизам ќе преземе низа акции, масовни и без преседан, меѓу кои и проверка на...

Регион19 часа

Силен земјотрес ја погоди Турција

Силен земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер утрово го погоди југоистокот на Турција. Управата за катастрофи и вонредни...

Европа1 ден

Белгија планира да почне со вакцинација од 5 јануари

Белгија планира да почне со вакцинација на 5 јануари доколку се одобри вакцина развиена против коронавирусот. Премиерот Александер де Кро...

Свет1 ден

Убиецот на словачкиот новинар осуден на 25 години затвор

Словачкиот Врховен суд го осуди убиецот на истражувачкиот новинар Јан Куцијак на 25 години затвор. Оваа пресуда на апелацискиот суд...

Спорт1 ден

Синот на Марадона бара Меси да се откаже од „десетката“ во чест на татко му

Диего Синагра, попознат како Диего Јуниор, синот на Диего Марадона, вели дека бил потресен од гестот на Лионел Меси со...

Досие