Контакт

Црна хроника

Цариниците запленија животински црева

Објавено пред

Македонските цариници, покрај вообичаените заплени на непријавени текстилни производи и фалсификувани брендови запленија и животиснки црева и еден музејски експонат пиштол – кубура

Цревата од животни биле запелнети на граничниот премин Јажинце, кога за влез во државата во автомобил со македонски регистерски таблички, кој го возел макеоднки државјанин биел откриени непријавени 28 килограми црева во саламура. Животинските црева биле сокриени во багажникот во просторот за резервното тркало. Сега се испитува намената на стоката, односно цревата од животинско потекло, што требало да се внесе во државата.На истиот граничен премин кај македонски државјанин е отркен албански пасош кое гласело на лице кое има забрана за влез во државата, по што тој е предаден на Министерството за внатрешни работи.Пиштолот кубура со музејска вредност е откриен кога турски државјанин кој требало да патува за Истанабул, се обидел преку граничниот премин на скопскиот аеродром „Александар Велики“ непријавено да го изнесе од Македонија. Од другите заплени на македонските гранични премини, доминираат текстилни прозиводи, околу илајда парчиња фалсификувани тренерки со зашититното лого на „Адидас“, други предмети за облека, цигари, алкохол итн.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Топ

Нападнат вработен на Kомплексот клиники „Мајка Тереза“

Објавено пред

Вчера во полициската станица бил пријавен физички напад што се случил на Комплексот клиники „Мајка Тереза“.

Случајот го пријавил 61-годишен кумановец со иницијали Ж.Ј. кој пред полициските службеници кажал дека околу 10.20 часот, додека извршувал службени задачи на скопската клиника, физички бил нападнат од едно лице.

МВР во дневниот билтен наведе дека се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Четиринаесетгодишно момче нападнато во Сарај

Објавено пред

Четиринаесетгодишно момче вчера било нападнато со остар предмет во Рекреативниот центар Сарај.

Како што соопшти МВР, момчето имало повреда на раката, а случајот во полицијата го пријавил неговиот татко.

Настанот се случил околу 10.30 часот. Од полицијата велат дека работат на расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Двајца штитеници се оддалечиле од домот „Ранка Милановиќ“

Објавено пред

Во текот на вчерашниот ден, двајца штитеници се оддалечиле од домот „Ранка Милановиќ“.

Како што соопшти МВР, во првиот случај се работи за 14-годишен штитеник од Кавадарци. Според пријавеното, од домот имале сознанија дека малолетникот се наоѓа на теритотија на Кавадарци. Инаку, тој повеќе пати досега го напуштал домот и бил враќан во установата.

Во вториот случај, вработена во домот „Ранка Милановиќ“ пријавила дека се оддалечил нивниот штитеник Ф.К., лице со нарушено здравје. И тој во повеќе наврати го напуштал домот и бил враќан од полицијата.

Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицата, велат од МВР.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион5 часа

Вечерва нов земјотрес во Албанија

Нов земјотрес со магнитуда од 5 степени според Рихтеровата скала, вечерва ја стресе Албанија. Земјотресот е на длабочина од 30...

Регион10 часа

Десетици повредени во земјотресот во Албанија, граѓаните вознемирени истрчаа на улиците

Најмалку 49 лица се повредени во земјотресот со јачина од 5,8 степени што денеска го стресе западниот дел од Албанија,...

Македонија12 часа

Јовановски и Јанева повикани на распит во Обвинителството

Осомничените во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски и Катица Јанева се повикани на распит во Обвинителството. Првоосомничениот Бојан Јовановски е повикан...

Топ13 часа

Нападнат вработен на Kомплексот клиники „Мајка Тереза“

Вчера во полициската станица бил пријавен физички напад што се случил на Комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот го пријавил 61-годишен...

Топ13 часа

Фатени двајца крадци кои ограбиле пет маркети во Охрид

МВР соопшти дека поднеле кривични пријави против две лица кои се сомничат за пет кражби во Охрид. Едниот е на...

Топ16 часа

(Видео) Во координирана полициска акција во 24 градови пронајдени и одземени поголеми количества дрога и оружје

По претходно изготвен план за преземање на конкретни мерки и активности, со наредби од судија на претходна постапка, вчера од...

Свет18 часа

Зариф: САД се очајни, со санкциите сакаат да ги спречат Иранците да добиваат лекови

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамад Џавад Зариф ги обвини САД дека со новите санкции против иранската централна банка сакаат...

Свет18 часа

„Фејсбук“ укина илјадници апликации

Компанијата „Фејсбук“ објави дека укинала десетици илјади апликации, кои биле потенцијална опасност за приватноста на корисниците, а тоа го покажала...

Топ18 часа

Кривична пријава против Јосифовски поради хакирање на Централниот регистар

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднесе кривична пријава против поранешниот пратеник од Нова содицијалдемократска партија, Љубомир Јосифовски, поради...

Топ19 часа

Автомобил удри во жена во Маџари

Тешко повредена 41-годишна жена од Скопје, откако во неа удрил автомобил „Фолксваген пасат“ на ул.„Перо Наков“. Б.Ѓ. се здобила со...

Свет20 часа

Трамп одобри распоредување на воени трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена...

Македонија1 ден

Советот за реформи во правосудството: Избор на шеф на обвинителство предложен од партија отвора врата за политизација

Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата, е решение кое отвора...

Интервју/Дебата1 ден

(Видео) Поповска од ДОМ: Оптимист сум дека на следните избори ќе гласаме во една изборна единица

Пратеничката од партијата ДОМ, Лилјана Поповска, во интервју за „Макфакс“ изјави дека очекува да помине иницијативата за една изборна единица...

Свет2 дена

Над 30 светски лидери потпишаа иницијатива за борба против климатските промени

Над 30 шефови на држави и влади потпишаа апел за засилување на активностите во борбата против климатските промени, што ги...

Топ2 дена

Воз на релација Гевгелија – Скопје прегази 23-годишен мигрант

Пакистанец на возраст од 23 години загина на пругата во близина на селото Ногаевци кога во него удрил воз што...

Македонија2 дена

Почна уривањето на дивоградбите во Охрид

Општина Охрид ја почна најавената акција за уривање дивоизградени објекти на подрачјето на општината во согласност со законските процедури и...

Македонија2 дена

(Видео) Одложено судењето на Латас, предметот „Тотал“ сѐ уште во доказна постапка

Денешното рочиште за случајот „Тотал“, каде што обвинет е новинарот и поранешен уредник, Драган Павловиќ-Латас, е одложено за 17 октомври...

Свет2 дена

Во светот се одржуваат големи климатски протести, ќе се протестира и кај нас

Глобален протест против климатските промени за денеска е најавен во 139 земји и се очекува ова да биде најмасовниот во...

Свет2 дена

(Видео) Пукање во близина на Белата куќа, еден загинат и петмина повредени

Еден човек загина, а петмина се повредени при пукање во Вашингтон, во близина на Белата куќа, пренесуваат американските медиуми. Не...

Свет2 дена

Пентагон на Трамп ќе му претстави воени опции за Иран

Воени опции како одговор на иранскиот напад врз саудиската рафинерија, денеска, ќе му бидат претставени на американскиот претседател Доналд Трамп....

Досие