Контакт

Црна хроника

Скопјанка со пет кривични пријави за измама за пет милиони денари

Објавено пред

Одделението за економски криминал до Јавното обвинителство поднесе кривична пријава и ја предаде за натамошна постапка поради постоење основано сомнение дека украла пет милиони денари

dobivaj vesti na viber

Четириесетгодишната скопјана е осомничен дека во периодот од октомври 2008 г. до август 2010 г. сторила две кривични дела „Измама“Надлежниот истражен судија, по сослушувањето, на осомничената и изрече мерка притвор во времетраење од 15 дена.Со кривичната пријава, таа се товари дека со лажно прикажување на факти ги довела во заблуда две лица од Скопје, со што ги оштетила за вкупен износ од 5.055.650,00  денари, со намера за себе да прибави противправна имотна корист,Имено, жената која е оштетена во овој случај во 2009 г. заборавила навреме да ја пријави нејзината обврска за плаќање на персонален данок и данок на доход во УЈП, по што случајно, во неврзан разговор со сопругот на осомничената, дознала дека таа работи во Одделението за даноци во Собранието на Град Скопје и дека таа ќе може да и помогне.  На 19-ти март 2009 г., измамената и осомничената се сретнале во Клиниката за кардиологија каде што оштетената работела и измамничката побарала осум илајди денари за да ги уплати на сметката која наводно веќе ја отворила на нејзино име во УЈП. Наредниот ден таа повторно дошла на работа кај оштетената и и побарала уште 17 илјади денари кои таа веднаш и ги дала на рака. По неколку дена незаситната изманичка повторно дошла кај оштетената и и побарала уште 35 илјади денари. Во вкупно двесте иседум наврати измамничката на својата прва жртва успеала да и зееме вкупно 960.650 денари.Осомничената своерачно и потпишала изјава дека истите ги примила по што „изјавата“ ја завериле кај скопски адвокат. Бидејќи изманичката не го исполнила ветувањето, поточно не и вратила ништо од парите, оштетената сфатила дека е измамена и случајот го пријавила во полиција.Истата измамничка е пријавена и од уште еднао лице кого го измамила за  95 илјади денари. Имено оштетениот пред околу две години купил стан во Скопје и во октомври отишол во Собранието на Град Скопје со цел да ги среди формалностите околу плаќањето на данокот и пренесување на сопственоста на станот на негово име. Тој од службениците на шалтерот побарал побрзо да му се заврши работата, по што истите го упатиле кај сега уапсената која во тој период работела под договор на дело во Секторот за финансии во Одделението за даноци при Собрание на Град Скопје. Измамениот веднаш отишол кај неа а таа лажно се преставила дека е шефица на одделението и рекла дека постапката ќе ја заврши во најкраток можен рок.  Од извршените проверки во евиденциите на СВР Скопје е констатирано дека оваа скопјана и предходно е пријавувана за истото кривично дело и поднесени се пет кривични пријави и тоа: три кривични пријави во 2008 година и две кривични пријави во 2009 г. За дел од овие пријави, осомничената веќе била осудена на казна затвор.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Малолетничка од Куманово нападната од соученик

Објавено пред

Вчера велер во 21.32 часот во СВР Куманово, 36-годишната З.Ф. од Куманово, пријавила дека додека се враќала од училиште нејзината малолетна ќерка со остар предмет била нападната од нејзин соученик, извести МВР.

dobivaj vesti na viber

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Кривична против тетовец: ја држел својата снаа затворена во домот и ја тепал

Објавено пред

СВР Тетово поднесе кривична пријава против 73-годишниот А.К. од Тетово, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „телесна повреда“ при семејно насилство и „загрозување на сигурноста“, извести МВР.

dobivaj vesti na viber

„Имено пријавениот, својата снаа ја држел затворена во домот, физички ја напаѓал во повеќе наврати и и нанел повреди“, соопшти МВР.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Исчезна 17-годишник од установа за згрижување деца во Карпош

Објавено пред

Вчера, во 13 часот, во Полициската станица Карпош од Јавната установа за згрижување на деца било пријавено дека од установата се оддалечил нивниот штитеник, 17-годишниот Ч. С., кој и претходно се оддалечувал и бил враќан, извести МВР.

dobivaj vesti na viber

Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Нема да има работни саботи за учениците, МОН донесе нова одлука

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање, 24 април и 8 мај, како и од...

Македонија36 минути

Со супервештачење ќе се бара вина кај лекарите за родилката од Дебар, која, по породувањето, се врати дома без јајчник, матка и бубрег

Судот нареди да се направи супервештачење за родилката од Дебар, Јалдз Веапоска, на која по породување во струшката болница ѝ...

Македонија3 часа

ССМ повика на првомајски протест: Бараме враќање на трошоците за храна и превоз и минимална плата од 450 евра во првите 100 дена од новата влада

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) повика на првомајски протест за враќање на трошоците за храна и превоз и зголемување...

Македонија5 часа

Инспекторатот ќе контролира дали работодавците ја почитуваат владината одлука за неработен ден

Државниот пазарен инспекторат им укажува на сите работодавци дека во согласност со заклучокот на техничката Влада деновите на изборите –...

Македонија6 часа

ДИК објави упатство за гласање на претседателските избори

Пред утрешното гласање на првиот круг од претседателските избори, Државната изборна комисија (ДИК) на својата официјална веб-страница објави повеќејазично упатство...

Македонија7 часа

Беќаровски навести дека си оди од Токсикологија: Дон Кихот, конечно, го напушта оклопот

Доктор Нико Беќаровски навести дека ќе си замине од Клиниката за токсикологија. Во статус на социјалните мрежи Беќаровски порача дека...

Свет8 часа

Русија со предупредување до Европа: Ако ни го земете имотот, одговорот ќе боли

Сојузникот на претседателот Владимир Путин во вторникот ја предупреди Европа дека Русија веќе го напишала законот за да се одмазди...

Македонија8 часа

Странски новинари, преведувачи: вкупно 942 набљудувачи ќе ги следат претседателските избори

Вкупно 942 набљудувачи, странски новинари и преведувачи се акредитирани за следење на претседателските избори на 24 април. Како што е...

Свет8 часа

Иранскиот министер за надворешни работи: Санкциите на ЕУ против Иран се за жалење

Санкциите на Европската Унија, за кои минатата недела беше постигнат начелен договор што треба да му бидат наметнати на Техеран...

Македонија8 часа

Предизборен молк пред утрешните претседателски избори, денеска гласа дијаспората, болните и затворениците

Почна предизборниот молк пред утрешните претседателски избори. Молкот завршува на 24 април во 19 часот кога се затвораат избирачките места....

Свет9 часа

Украинските власти: Седум лица повредени во напад со руски дрон во Одеса

Седум лица се повредени, меѓу кои две деца, во напад на руски дрон врз украинското пристаниште Одеса, соопштија украинските власти....

Македонија22 часа

Приватните спцецијализнати протестираа со куфери: „ Над 70 отсто од студентите по медицина активно учат германски“

Со куфери приватните специјализанти протестираа и денес пред Министерството за здравство. Претседателката на Здружението на лекари специјализанти, доктор Александра Георгиева,...

Македонија23 часа

Лекарите од токсикологија: Стигнавме до 8 админитративци и 3 секретари, а не сакаат да вработат биолози и болничар

Нико Беќаровски заедно со уште пет докторки од Стручниот колегиум на Клиниката за токсикологија јавно ја прозваа економската директорка на...

Македонија1 ден

Демири нема забелешки за работата на директорката на Токсикологија, Иљази, ќе го разреши медицинскиот директор Петровски

Министерот за здравство Илир Демири најави разрешување на медицинскиот директор на Клиниката за токсикологија, но не и за економската директорка....

Македонија1 ден

Лични документи може да се подигнат и в среда

Во пресрет на претстојните претседателски избори, што ќе се одржат в среда на 24 април 2024 година, Министерството за внатрешни...

Македонија1 ден

Шаќири подготвен да го повлече дописот за одработување на деновите за изборите во училиштата ако се најде друго решение

Министерот за образование, Јетон Шаќири, е подготвен да го повлече дописот што минатата недела го испрати до основните училишта за...

Економија1 ден

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе oдлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за...

Македонија1 ден

Вечерва ќе сопрат кампањите за избор на претседател, молкот почнува на полноќ

Со денешниот ден завршува изборната кампања за првиот круг од претседателските избори 2024 година, односно од полноќ почнува изборниот молк...

Македонија1 ден

„Ахмети, кревај рачна кочница на време, Мицкоски не е сам“, му порача Ангелов на лидерот на ДУИ

Директорот на Центарот за управување со кризи, лидер на Достоинство и дел од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, Стојанче Ангелов денеска преку...

Македонија1 ден

Европскиот фронт: Мицкоски на тешкo дереџе, спасот го бара кај Левицата

„Мицкоски и ВМРО никако да да ја сокријат нервозата и паниката од ДУИ и од Европскиот фронт. На кое дереџе...