Контакт

Црна хроника

Драма на судењето за убиството на д-р Лилјана Угриновска

Објавено пред

Пет часа во судница во Основниот суд 1 во Скопје, во напната и емотивна атмосфера се одвиваше првото рочиште од судскиот процес против Михајло Ламбевски, обвинет за свирепо убиство на неговата колешка доктор Лилјана Угриновска, директор на заводот за рехабилитација во Скопје.

Убиството се случи во април годинава кога д-р Мхајло Ламбевски со нож ја избоде директорката во нејзината канцеларија. Во судницата се сретнаа семејството на д-р Лилјана Угриновска , обвинетиот и неговата ќерка.Вистинска драма во судницата предизвика сведочењето на ќерките на Угриновска и Ламбевски. Додека тие зборуваа обвинетиот молчеше. Тој пред судот кажа дека нема да зборува и не сака никој ништо да го прашува и нема да одговара на ниту едно прашање. “Се согласувам судот да направи се што треба доколку на тој начин може да се врати мајка ми “, рече ќерката на убиената Угриновска. Таа со плачење следеше дел од процесот. По неа влезе ќерката на обвинетиот Ламбевски, Наташа. Ја наведна главата и пред судот плачејќи ја раскажуваше страотната животна приказна: “ Одам со наведната глава и се срамам од тоа што го направи татко ми. Жалам за трагедијата и сочувствувам со семејството на докторката”. Потоа девојката во детали ја откри својата потресна приказна за животот со татко кој неа , мајката и помалата сестра со години ги малтретирал физички и психички. Додека таа ја кажуваше својата животна исповед некои од судскиот совет и присутни во салата заплакаа.„“Татко ми беше многу љубоморен. Ја малтретираше мајка ми и мене со сестра ми. Не тепаше, не бркаше од дома.Многу пати трите бегавме од дома и спиевме на плоштад. Постојано мислеше дека некој го следи и дека ние како семејство го крадеме. Се сомневаше дека во јадењето му ставаме отров. Сестра ми која е инвалид односно не слуша и носи апаратче, и го земаше и  го кршеше. Влезната врата во станот беше заклучувана со 20 катанци. Не викаше со сестра ми да му го чуваме станот , но потоа не обвинуваше дека сме го ограбиле. Целиот стан беше залепен со мали ливчиња на кои имаше погрдни пораки”.Тука младата девојка застана. Солзите ја гушеа. Адвокатот на семејството Угриновски ја праша:  „Дали татко ти некогаш се обидел да ве убие вас или мајка ви?”. Наташа одговори :” Да . Мајка ми се обиде да ја убие на спиење. Еднаш се обиде и да и го залепи лицето на жешка рингла”. Наташа раскажуваше и за односот на татко и со колегите и соседите. Со сите бил скаран. Во зградата каде живееле Ламбевски ги кршел светлата и го заглавувал лифтот за никој да не може да го користи.„Постојано со себе носеше патни торби тешки и по 20 килограми. Во нив имаше се од клучеви до катанци до камери па и пената за бричење, оти мислеше дека ќе му ја украдат. Секоја средба со татко ми беше кошмар. Со мајка ми заминавме. Од стресот таа доби рак, а сега е на смртна постела”. Таа кажа дека се плашела  да побара помош. Се плашела од него. Кога заврши со зборувањето девојката, како што влезе, така и излезе од судницата – со наведната глава без да го погледне татка си. Пред судот беа сослушани и двајца психијатри кои го прегледале Ламбевски и донеле заклучок дека е непресметлив. Ова вештачење жестоко го нападна адвокатот на наследниците на Угриновска кој со факти и прашања тврдеше дека иако е параноичен Ламбевски свесно ја убил докторката затоа што и бил љубоморен.„Сакаше да биде директор , ама мајка ми му пречеше. Ова му беше единствен начин да ја тргне. Taa беше прекрaсна жена и со никој не се караше”, рече синот на убиената, д-р Емил Угриновски. Тој потврди дека честопати мајка му и колегите, но и други членови на семејството имале закани од Ламбевски, но никој не го сфатил сериозно. Судот донесе решение и го прифати барањето на адвокатот на семејството на убиената да се изврши ново психијатриско вештачење. Докторите пред судот кажаа дека сега Ламбевски не е опасен за другите членови на семејството на убиената, но е опасен токму за нив, за вештите лица. Според нив, болеста параноја била мотив за убиството.Тој се чувствувал загрозен од околината и затоа постојано носел нож. Но адвокатот Ефто Спировски докажуваше дека убиството било направено свесно, по што пред истражните органи дури и дал правна квалификација на делото убиство во миг, што би значело за него помала казна. Тврдеше и неколкупати ги праша психијатрите дали Ламбевски пред нив глумел дека е болен, нешто што тие го негираа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Верижен судир на „Партизанска“ во Влае, има и повредени

Објавено пред

Четири автомобили се судрија вечерва на булеварот „Партизанска“ во Влае во близина на бензинската станица на „Макпетрол“. Очевидци велат во сообраќајката има повредени.

Полиција го регулира сообраќајот оти со судирот е зафатена крајната лева лента на булеварот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Приведен прилепчанец поради обљуба на малолетничка

Објавено пред

Четириесет и шестгодишен маж од Прилеп е пријавен од родител дека извршил обљуба над нивната 15-годишна ќерка.

„ НККР при ОВР Прилеп денеска (23.01.2021) поднесе кривична пријава до ОЈО Прилеп за сторено кривично дело “обљуба со злоупотреба на положбата” против Р.П.(46), пријавен од родител дека извршил обљуба врз 15-годишна малолетничка“ соопшти МВР.

Од страна на судија на претходна постапка определена му е мерка притвор во траење од 30 дена во КПУ Битола.

Прикажи повеќе...

Топ

Приведени вкупно 97 илегалци кои работеле како градежници кај Стара железничка

Објавено пред

Бројот на приведени илегалци кои работеле како градежници на градилиштата кај Стара железничка во Скопје од 50 се искачи на 97. Сите се странци без регулиран престој во Македонија и работеле непријавени.

„ Денеска (23.01.2021) во Скопје, полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи Север при БЈБ – МВР спроведоа контрола на градежни објекти на фирма од Република Турција помеѓу бул.„Кирил и Методиј“ и ул.„Јордан Мијалков“ поради сомнение дека повеќе странски државјани непријавени работат на објектите и незаконски престојуваат во Република Северна Македонија. Притоа, на објектите биле затекнати 97 странски државјани кои немаат регулиран престој и кои работат непријавени. Тие биле приведени и по целосно документирање на случајот против нив ќе бидат поднесени соодветни пријави. Исто така, соодветни пријави ќе бидат поднесени против фирмата и против 15 други фирми-подизведувачи“, велат од МВР.

Попладнево, додека се уште траеше приведувањето, МВР извести дека се приведени 50 градежници, но дека контролата се уште трае. Сите се пронајдени на градилиштата зад „Рамстор“ каде што турската компанија „Лимак“ која се преставува како една од најголемите градежни компании во светот гради подземна сообраќајница и деловно- трговски комплекс со четири дваесетканици.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион8 часа

Вучиќ: За 72 часа Србија ќе биде втора во Европа и петта во светот според стапката на вакцинација

Србија во моментов е четврта во Европа според стапката на вакцинација, верувам дека во следните 72 часа ќе бидеме втори...

Топ9 часа

Приведени вкупно 97 илегалци кои работеле како градежници кај Стара железничка

Бројот на приведени илегалци кои работеле како градежници на градилиштата кај Стара железничка во Скопје од 50 се искачи на...

Свет10 часа

Скандал во Шпанија: Се вакцинирале војници и политичари, а не и приоритетните групи

Шпанските војници и политичари кои се вакцинирани против коронавирус, а не биле приоритетна група, се во центарот на јавен спор...

Топ11 час

Удавен маж пронајден во водите на Пчиња, претходно бил пријавен за исчезнат

Во близина на мостот на автопатот Велес-Катланово, во водите на реката Пчиња, вчера бил пронајден починат 73-годишен маж. Според информациите...

Свет11 час

(Видео) Над 1.600 луѓе уапсени на протестите во Москва

Во центарот на Москва денеска се собраа илјадници луѓе во знак на поддршка на уапсениот опозиционер Алексеј Навални. At least...

Македонија14 часа

Во Македонија 347 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 347 нови случаи на коронавирус, 11 лица починаа, а 378 оздравеа, соопшти...

Свет15 часа

Десетгодишно девојче се задуши во Италија, родителите тврдат дека учествувало во „ТикТок“ предизвик

Италијанската агенција за регулирање на приватноста на податоците вчера ѝ нареди на апликацијата „ТикТок“ да ги блокира сметките на сите...

Топ16 часа

Седумдесет и седумгодишен возач во Скопје удрил во пешак и избегал

Седумдесет и седумгодишен старец со автомобил удрил во пешак и избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера во...

Топ16 часа

Пронајдено оружје и муниција во куќа во Скопје

Полицијата пронајде оружје во куќа во Скопје, а сопственикот е приведен. Според информациите на МВР, вчера бил приведен З.Д(49) од...

Македонија17 часа

Во ковид – центрите во Скопје хоспитализирани 20 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 20 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Свет17 часа

Повеќе од 100 припадници на Националната гарда кои беа на инаугурацијата заболени со Ковид-19

Помеѓу 100 и 200 членови на Националната гарда кои ја обезбедуваа инаугурацијата на претседателот на САД, Џо Бајден, се позитивни...

Економија17 часа

РКЕ предлага проширување на листата на граѓани кои ќе добиваат финансиска помош за сметките за струја

Стартува дефинирањето на принципите врз основа на кои ќе се прошири постојната листата на ранливи потрошувачи со цел да се...

Регион18 часа

Црна Гора најави дека во земјата ќе пристигнат три различни вакцини

Граѓаните на Црна Гора ќе имаат можност да бираат помеѓу вакцините на „Фајзер / Бионтек“, кинеската „Синофарм“ и руската вакцина...

Свет1 ден

(Видео) Џонсон со предупредување: Новиот вид коронавирус посмртоносен од претходниот

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва предупреди дека според најновите податоци новиот вид на Ковид-19 може да биде посмртоносен од другите...

Регион1 ден

Вучиќ: Ќе се обидеме да направиме фабрика за вакцини во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ објави дека ќе се обидат да направат фабрика за вакцини во Србија. Како што се наведува...

Свет1 ден

Уште една компанија ја намалува испораката на вакцина за ЕУ

Компанијата „Астра зенека“ соопшти дека почетните испораки на вакцината против коронавирус за земјите на ЕУ ќе бидат помали од предвиденото....

Свет1 ден

Илјада луѓе во Шведска примиле вакцина што се транспортирала на прениска температура

Околу илјада луѓе во Шведска примиле вакцина на „Модерна“ која се чувала на погрешна температура за време на транспортот, објави...

Економија2 дена

Повеќето од службениците вработени по Рамковниот ќе бидат прераспределени во МВР и УЈП

Првиот вицепремиер Артан Груби соопшти дека 1.349 службеници вработени по Охридскиот рамковен договор до крајот на јануари ќе почнат со...

Европа2 дена

ЕК бара објаснување од „Фајзер“ за доцнењето на вакцините

Европската комисија ќе побара објаснување од американската компанија „Фајзер“ за причините поради кои повторно се одложува испораката на вакцини против...

Македонија2 дена

Обвинителството незадоволно од условната казна за поранешниот советник на Чулев

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција е незадоволно од условната казна за Зоран Ѓорѓевски, кој беше вработен...

Досие