Контакт

Црна хроника

Судење за тројно убиство во Скопје – „Убив за да си ги спасам децата”

Објавено пред

Пред петчлениот судски совет и полна сала роднини на жртвите проговори Тони Денковски, обвинет за трикратно убиство во Скопје во ресторанот „Биг фиш“

Тони Денковски до денеска молчеше за мотивите поради кои со автоматска пушка изрешета тројца во септември годинава. Убиени беа Јордан Јорданов, Влатко Андреевски и Владо Милошев.„Морав. Немав друг излез. Ми се закануваа дека ќе ги повредат децата”, кажа Денковски пред судот и ја раскажа целата приказна зошто посегнал по автоматската пушка и каде бил по убиството.„Пред неколку месеци Јорданов ми побара пари за долг кој го немав. Долгот го измисли. Наводно сум му должел пари за автомобил купен пред повеќе години. Се работеше за 11 илјади евра. Никогаш не сум му должел пари а тој и негови луѓе секојдневно ми ги бараа”, раскажуваше Денковски пред судот.Појасни дека се обидел да се види со Јорданов за да се разберат околу долгот, но Јорданов упорно го одбивал.Луѓето што му се јавувале му велеле: ” Немој да ги криеш децата со различни автомобили. Знаеме каде оди ќерката, а и синот. Син ти личи на женско па може и да го прошетаме. А после можеби и ќе ти каже како си поминал”, биле заканите кои Денковски ги добивал секојдневно по телефон.Вечерта кога се случило убиство Денковски влегол да вечера во ресторанот каде ги виделе Јорданов и неговите пријатели. По кратко време Јорданов му покажал на часовникот и му рекол за половина час да донесе пари, по што Денковски излегол од ресторанот.Автоматската пушка ја зел од куќа во населбата Припор. Се вратил и го изрешетал Јорданов.Пред да пука само му рекол: „Дигни ја главата”. Видел дека некој од масата се фатил за појас и најверојатно од страв да не извадат пиштоли ги убил и другите. Потоа заминал со такси кон Куманово каде на првата патарина се симнал.Останал цела вечер во околните ниви,  утредента отишол  во полиција и со зборовите „јас сум за пукањето” се предал.Беа сослушани и двајца сведоци, девојката која не беше повредена а беше на маса со убиените и сведок на пукањето. Девојката не зборуваше само кажа дека сите детали ги кажала во истрага а момчето рече дека денковски кога влегувал во ресторанот имал тап поглед.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Казнети 202 возачи во Скопје

Објавено пред

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 202 мерки, меѓу кои за возење без возачка дозвола 17 санкции, 19 мерки за технички неисправни и нерегистрирани возила, 22 за користење мобилен телефон. Изречени се седум санкции за непочитување на брзината на движење, пет за минување на затворен сигнал (црвено светло), 58 мерки за непрописно паркирани возила и 20 санкции за неносење заштитна маска.

„Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот“, велат од МВР.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Казнети 358 лица за неносење маска

Објавено пред

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија во однос на мерката за носење лична заштита на лицето регистрирани се 358 прекршоци.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Вработена во МЕПСО го оштетила буџетот на компанијата за над 360.000 евра

Објавено пред

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против К. Г. во својство на член на Управниот одбор на АД МЕПСО во периодот од 24.6.2009 до 17.2.2016 година и одговорен проект-менаџер за имплементација на компјутеризиран деловен информациски систем за несовесно работење, со што ја оштетила компанијата за над 360.000 евра.

„Пријавената К. Г., во својство на одговорен проект-менаџер за Пакет 14 – Набавка и имплементација на компјутеризиран деловен информациски систем (БИС), финансиран од заемот на Светската банка – ECSSE APL – 3 Macedonian project, во 2016 година несовесно постапила во вршење на своите овластувања и должности на начин што потпишала и потврдила прием и имплементација и овозможила плаќање на бизнис-информациски систем, набавен од конзорциумот ‘Кинг ИЦТ’ ДООЕЛ Скопје и ‘Кинг ИЦТ’ ДООЕЛ Загреб иако испорачаниот систем не бил функционален, односно не бил изработен во согласност со техничките спецификации, одделни модули давале погрешни податоци и извештаи, договорените и платени продукциски лиценци никогаш не биле инсталирани ниту, пак, во гарантниот период презела соодветни мерки и дејства со кои би се исправиле сите недостатоци и купениот софтвер би се интегрирал целосно во согласност со договорените спецификации и на тој начин го оштетила буџетот на АД МЕПСО за износ од 22.215.675,00 денари“, соопшти Управата за финансиска полиција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Собранието го изгласа законот за попис

По 19 години во април ќе се одржи попис на населението во земјава. Собрането денеска со 62 гласа „за“, без...

Македонија2 часа

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во Северна Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ „Хепи“ изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и...

Свет2 часа

(Видео) Избувна пожар во индискиот Институт за серуми, најголемиот светски производител на вакцини

Пожар избувна во производствен капацитет што му припаѓа на најголемиот светски производител на вакцини, Институтот за серуми во Индија (СИИ),...

Македонија2 часа

Фетаи за „Монструм“: Овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор

Обвинителката Фатиме Фетаи, која го застапува случајот „Монструм“, преку анализа на доказите, односно вештачењата и сведочењата, му докажуваше на судот...

Македонија3 часа

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Македонија4 часа

Обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина

Скопското Обвинителство поднесе обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина....

Македонија4 часа

Министерството за здравство: Состојбата со коронавирусот е стабилна

Во согласност со неделните извештаи на Институтот за јавно здравје за изминатиот месец се бележи стабилизација на епидемијата во земјата,...

Европа5 часа

Научниците од „Оксфорд“ подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Научниците од Универзитетот „Оксфорд“ се подготвуваат што побргу да произведат нови верзии на вакцина, кои ќе може да се борат...

Свет6 часа

По 10 години, демократите ја презедоа контролата и над Сенатот на САД

Тројца нови американски сенатори вчера положија заклетва непосредно по преземањето на претседателската функција на Џозеф Бајден давајќи ѝ на Демократската...

Македонија7 часа

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска, наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Во согласност со одлуката на...

Свет17 часа

Кина воведе санкции кон 28 лица од администрацијата на Трамп

Кина воведе санкции за 28 лица од Америка, вклучително и официјални лица од поранешната администрација на Трамп, обвинувајќи ги за...

Свет19 часа

(Видео) По силната експлозија во Мадрид, една зграда е уништена, три лица загинаа

Една зграда е уништена, а околните згради се оштетени од силната експлозија којашто се случи недалеку од туристичката атракција Пуерта...

Свет20 часа

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија21 час

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Спорт22 часа

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал...

Економија22 часа

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

На денешната прес-конференција присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, амбасадорот на Република Чешка во Република...

Македонија22 часа

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на...

Свет23 часа

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Македонија23 часа

Заев: Од функционерите прв треба да се вакцинира Филипче, па по него – јас

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 веднаш по министерот за здравство, Венко Филипче,...

Македонија1 ден

Судскиот совет ја разреши Татјана Михајлова поради несовесно работење

Судскиот совет ја разреши судијката Татјана Михајлова од судиската функција поради нестручно и несовесно работење. Постапката против неа се водела...

Досие