Контакт

Црна хроника

Уапсен уште еден припадник на „Франкфурт мафија“

Објавено пред

Припадник на ткн. „Франкфурт мафија“ во четвртокот е уапсен во скопската населба Кисела Вода, информираат од МВР

Двасет ичетиригодишниот скопјанец е уапсен бидејќи по него бил изречен триесетдневен  притвор од страна на судот. Уапсениот се товари за кривично дело „перење пари и други приносиПред две седмици уште пет лица беа приведени во продолжението на полициската акција „Диригент“ која има за цел сузбивање на таканаречената „Франкфуртска мафија“ која се занимава со трговија на наркотици и перење пари во Австрија и Германија. Кон крајот на минатата година австриската полиција во Виена уапси 69 лица кои се сомничат дека се членови на македонска криминална група, која се занимава со шверц на дрога во западна Европа.  Тоа според, Сојузната канцеларија за криминалистички истраги во Виена, е една од најголемите полициски операции против организираниот криминал во Европа. Во текот на операцијата на австриската полиција биле спроведени неколку десетици рации.Претходиот ден македонската полиција во вчерашната акција „Диригент“ уапси 29 лица од четири града, а меѓу уапсените се и организаторите на озлогласената „Франкфурт мафија“. Во  акцијата во Скопје, Велес, Гевгелија и Свети Николе учествуваа 350 полицајци, а уапсен е Зоран Манасков – Скршениот, Спасе Димовски – Ајдукот и неговиот син Томе Димовски сите од Велес.„Франкфуртска мафија“ се формира кон средината на деведесеттите години од минатиот век, кога неколку велешани почнуваат со продажба на дрога во овој германски град.За само неколку години тие регрутираат десетици млади од градот што доаѓаат во Германија и почнуваат да работат за нив и да продаваат дрога. Секој член на оваа група имал своја задача, врбување, регрутирање, транспорт и дистрибуција на хероин и продажба.Тие успеале да завладеат со наркопазарот во Франкфурт благодарение на тоа што ја намалиле продажната цена на дрогата и ги зеле клиентите на нивните ривали, криминална група составена од Албанци од Косово, Албанија и од Македонија.Откако операцијата во Франкфурт била загрозена, тие се селат во Виена и на ист начин го освојуваат наркопазарот.Според информациите на австриската полиција, тие имале месечен обрт и до еден и пол милиони евра.Од октомври минатата година до февруари годинава во операцијата кривично се гонат 55  лица од кои 22 за „неовластено производство на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори“ и 33 за „перење пари и други приноси од казниво дело“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Топ

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Објавено пред

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава, по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде била организирана свадвба на која присуствувале околу 300 гости.

Како што информираат од МВР, прославата со која биле прекршени мерките против ширењето на коронавирусот, ја организирале Д.И.(57) и А.И.(54) од Банско за нивниот син Е.И.(26).

Свадбата била прекината, а по целосно документирање на случајот, ќе бидат поднесени кривични пријави за непостапување според здравствените прописи за време на епидемија.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Пукање во скопското село Љубанци

Објавено пред

Пукање со огнено оружје се случило синоќа во селото Љубанци, скопско, јави МВР.

Полициски службеници излегле на местото и по преземените мерки било констатирано дека настанала расправија помеѓу А.С.(24) од с.Волково, скопско и М.С.(26) од с.Никиштане, скопско, од една страна и А.Ј.(20) од с.Љубанци и Ф.Д.(22) од с.Радишани, скопско, од друга, по што А.С. бил физички нападнат.

Според пријавеното, М.С. помислил дека и тој може да биде нападнат и испукал неколку куршуми во воздух и заминал од местото. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Демонтирани делови од инфраструктира на Железници и кражба во магацин

Објавено пред

Полицијата информира за два одделни случаи со нанесување на штета во „Железници на Република Северна Македонија“.

Едниот се случил во Скопје, кога непознат сторител на влезот од железничката станица „Јане Сандански“ демонтирал делови од свртница што служат за одредување на правец на движење на возовите.

Деловите потоа ги оставил покрај пругата.

„На тој начин била загрозена безбедноста на железничкиот сообраќај на тој дел од пругата, но сообраќајот не е во прекин“ велат од МВР.

Во вториот случај, станува збор за кражба на магацин на Железници во Велес. Од полицијата велат дека приведени се две лица на возраст од 27 и 30 години, кои со употреба на тврд предмет и физичка сила извршиле кражба на повеќе предмети.

Украдените предмети биле пронајдени и одземени, а по целосно документирање на случајот против нив ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 минути

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава, по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде била организирана свадвба на...

Свет51 минута

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме низ целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија2 часа

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет11 час

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион12 часа

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Македонија15 часа

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Македонија16 часа

Повлечен e авансот за кинеските вакцини, од Министерството за здравство велат дека договорот не е откажан

Министерството за здравство потврди дека го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на кинеските вакцини од „Синофарм“. Оттука сепак...

Македонија17 часа

Регистрирани 305 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лицa

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови...

Топ20 часа

Девојка загина во сообраќајна несреќа кај Пониква

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, загина во сообраќајна несреќа што се случи доцна синоќа на регионалниот пат Кочани-Пониква....

Македонија22 часа

Георгиевски објави план во пет чекори за решавање на спорот со Бугарија

Експремиерот и претседател на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, на социјалните мрежи објави акциски план за излез од, како што вели, ќориот-сокак...

Регион24 часа

Во Србија денеска ќе пристигнат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник В“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“...

Свет24 часа

(Видео) Немири на улиците во Даблин поради карантинот

Стотици луѓе излегоа на улиците на Даблин, вчера, во знак на протест против мерките за затворање и избувна насилство. Полицијата...

Свет2 дена

(Видео) На Антарктикот се отцепи санта мраз поголема од Лондон

Санта мраз, поголема од Лондон, се отцепи од Антарктикот, на дваесетина километри од британската истражувачка опсерваторија на јужниот пол. Вкупната...

Македонија2 дена

Над 80.000 членови на СДСМ ќе гласаат за нов претседател, Заев е единствениот кандидат

Зоран Заев е кандидат за нов претседател на СДСМ, а над 80.000 членови со право на глас ќе можат да...

Македонија2 дена

„Ме удрија в грб со бекатон, паднав и скршив рака“, раскажува повредениот новинар на протестот

На вчерашниот протест за „Монструм“ раката ја скршил новинарот од ТВ Сонце Борислав Стоилковиќ. Екипа на Брза помош му помогнала...

Македонија2 дена

Се бара притвор за две лица кои фрлале камења и метални шипки на протестот

Скопското обвинителство поведе постапка против двајца учесници на насилниот протест, по повод пресудата во случајот „Монструм“. Тие се гонат за...

Македонија2 дена

Регистрирани 721 нов случај на коронавирус, починаа 7 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.816 тестирања, а регистрирани се 721 нов...

Европа2 дена

Коронавирусот повторно ја затвора Европа

Повеќето европски земји повторно се одлучија за затворање и построги мерки за справување со новиот бран на коронавирус, откако новите...

Македонија2 дена

Филипче: Матичните да ги пријавуваат граѓаните над 70 години со хронични болести за вакцинација

Министерот за здравство, Венко Филипче при денешната посета на гостиварската болница изјави дека преку веб-страницата „Vakcinacija.mk“ и преку матичните лекари...

Македонија2 дена

Мицкоски е позитивен на коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски утрово информираше на социјалните мрежи дека е заразен со Ковид-19. „По забележаните првични полесни симптоми,...

Досие