Контакт

Црна хроника

Рамковски не се сеќава на ништо

Објавено пред

Речиси на сите прашања од судот и обвинителството, првообвинетиот од случајот „Пајажина“, Велија Рамковски не даде конкретен одговор

dobivaj vesti na viber

На прашања на судот за сопственичката структура, како и за односите меѓу фирмите, Велија Рамковски велеше „Не се сеќавам“ или „Сега не би се произнел, ќе образложам во доказната постапка. Тоа може да се докаже при увид во книговодството“.Освен за ова, судот се интересираше и за  оттуѓувањето возила од фирмите, дали биле давани позајмици од една на друга фирма, дали биле плаќани фактури кои биле и претходно платени, но и дали на вработени во фирмите им се исплатувале плати во готовина. Рамковски на ова прашање одговори негативно. Тврди дека на вработени не им се исплаќале пари во готовина. На прашање на судот дали некој од обвинетите станале управители на фирми на негов предлог, Рамковски рече дека  тоа биле негови познати луѓе, роднини на кои сакал да им помогне да заработат за живот. И на прашањата на обвинителката Гешковска, Рамковски не даде конкретен одговор. Првото прашање на обвинителката беше какво образование завршил Рамковски. Обвинителката се интересираше и кои од обвинетите му се роднини. Гешковска го прашуваше Рамковски и за тоа од кога се познаваат со директорот на А1 телевизија и какви овластувања имал тој.На секое од прашање на обвинителката адвокатите приговараа. Сметаа дека тие прашања се ирелевантни и дека обвинителката со ваквите прашања на кои во централниот регистер и законите веќе постои одговор, обвинителката само ги малтретира сите во салата и сака изнуди одговор.Откако Гешковска не доби конкретен одговор, се откажа од поставување на прашање, задржувајќи го своето право да поставува прашања во натамошната постапка, кога обвинетиот ќе започне да дава конкретни одговори на прашања од судот. Рамковски денеска даваше одбрана пред судскиот совет околу 40-тина минути. Во својот исказ тој ги отфрли како невистини обвиненијата кои го товарат за злосторничко здружување, перење пари, даночно затајување и злоупотреба на службената положба. По завршувањето на заседанието, адвокатот на Рамковски, Мирослав Вујиќ излезе со контрадикторен одговор. На новинарско прашање во врска со тоа врз основа на кои аргументи Рамковски тврдел дека е невин тој рече:„Кога слушнавте вие дека Велија рече дека е невин? Велија рече дека е недокажано и дека се се работело по законот. Тој не рече ниту дека е виновен, ниту дека е невин. Дали е Велија виновен или не, тоа треба да го докаже јавниот обвинител“.Во своја одбрана Велија Рамковски денеска тврдеше дека не е виновен за делата кои му се ставаат на товар и дека не постои никаква злосторничка група. Според него, тоа биле деловни и финансиски односи меѓу компаниите. Рамковски истакна дека како стопанственик во текот на целиот негов работен век од 40 години, никогаш и од никого не барал да не се почитуваат законите, ниту, пак, имал намера, да не и’ плати данок и другите давачки на државата. Најмногу го погодил делот од обвинението дека тој како родител ги организирал сопствените деца и својот брат во злосторничка група. Сопственикот на А1 телевизија тврди дека сите трансакциски сметки биле банкарски и законски и дека немало никакво перење пари. На почетокот од денешното рочиште, Рамковски побара да му се објаснат два термина од обвинителниот кат „фиктивна позајмица која нема економска оправданост“ и терминот „дневен промет во готовина врз основа на компензација“, коишто според него биле суштински за обвинувањата. Во завршницата на денешното излагање пред судот, Рамковски, исто така, побара да му се замени мерката притвор, нему и на другите обвинети, со мерката домашен притвор. Тој побара Судскиот совет да го земе предвид тоа што на најголем дел од сметките на фирмите кои се замрзнати има средства до сумата за која Кривичниот совет барал да бидат замрзнати. Што се однесува до А1 телевизија, според Рамковски, Судот имал на располагање околу милион евра. Тој смета дека ваквата гаранција е доволна да го замени притворот со домашен притвор. Рамковски, даде ветување дека нема да бега бидејќи, сакал да докаже дека е невин.Освен Рамковски, денеска исказ требаше да дадат и Амди Рамковски, братот на сопственикот на А1 телевизија, Невин Рауф и Зоран Мицевски. Но поради недостиг од време, исказ во судот денеска даде само првообвинетиот Рамковски. Додека еден од обвинетите дава исказ, во судницата нема да бидат присутни другите обвинети.По четири одложувања и многу приговори од страна на адвокатите, минатата седмица обвинителката Гордана Гешковска и нејзината заменичка неколку часови го читаа обвинителниот акт напишан на 79 страници за 23-цата обвинети во случајот „Пајажина“.Обвинителството го товари Рамковски, за основање на 24 фирми во Македонија и странство кои биле раководени од останатите обвинети, негови роднини и блиски соработници. Според обвинението, Рамковски и соработниците преку меѓусебно плаќање невистинити фактури и фиктивни позајмици, вршеле перење пари и избегнувале плаќање данок. Се переле пари преку повеќекратно плаќање на исти веќе претходно платени фактури, и тоа на странски фирми кои според обвинителството биле раководени од злосторничко здружение.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

31-годишен велешанец тешко повреден: со возилото излетал од патот

Објавено пред

Утрово во 06.15 часот во СВР Велес било пријавено дека на автопатот А-1, делница Велес – Скопје, патничко возило „фолксваген голф“ со велешки регистарски ознаки, управувано од П.К (31) од Велес, излетало од коловозот.

dobivaj vesti na viber

Во несреќата, возачот се здобил со тешки телесни повреди, констатирани во болницата во Велес.

За настанот е известен јавен обвинител и по негово овластување, полициски службеници од СВР Велес извршија увид на местото.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Товарно возило излета од патот во Тетовско: тешко повреден маж од Србија

Објавено пред

Во СВР Тетово вчера во 18.30 часот било пријавено дека на автопатот Скопје – Тетово, кај мостот на река Вардар во тетовско Желино, товарно возило „волво“ со српски национални ознаки, управувано од Ж.Ј.(65) од Република Србија, излетало од патот.

dobivaj vesti na viber

Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил возачот, констатирани во Клиничка болница Тетово.

По овластување на јавен обвинител, увид на местото извршила екипа од СВР Тетово.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Мотоцикл удрил во паркирано возило на „Партизанска“

Објавено пред

Синоќа во 21.35 часот во СВР Скопје било пријавено дека на бул. „Партизански одреди“ во Скопје, мотоцикл со скопски регистарски ознаки, управуван од И.П.(39) од Скопје, удрил во запрено патничко возило „фолксваген голф“ со скопски регистарски ознаки, паркирано од В.Л.(23) од Скопје.

dobivaj vesti na viber

Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил возачот на мотоциклот, констатирани во приватна болница.

Извршен бил увид од увидна екипа на СВР Скопје.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Повеќе од 100 отсто зголемен бројот на претставки за дискриминација во 2023 година, Комисијата се жали на ограничен буџет и малкумина вработени

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација минатата година добила двојно повеќе претставки во однос на 2022 година. Денес, Комисијата...

Топ59 минути

Загина маж во Кичевско: со возилото излетал од патот

Вчера во 13.00 часот во ОВР Кичево било пријавено дека на магистралниот пат А2, кај с.Трапчин Дол, кичевско, патничко возило...

Топ1 час

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камениот мост – засега не е познат неговиот идентитет

Вчера, околу 20 часот, тело на машко лице било забележано од водите на реката Вардар во Скопје. Според изјавите на...

Македонија2 часа

Одземен имунитетот на судијата Наќе Георгиев, Обвинителството отвори истрага и против Мемети, но за него не се бара притвор

Обвинителството отвори истрага за врховниот судија Наќе Георгиев и за членот на Советот на јавните обвинители, Иџет Мемети, кои се...

Македонија2 часа

МВР утврди неправилности: забавниот парк со панорамско тркало во Карпош ќе биде отстранет

Постапувајќи по допрен глас дека во Скопје, на подрачјето на општина Карпош, поточно пред спортскиот центар „Борис Трајковски“, без соодветни...

Свет2 часа

Франција го поддржува Хаг во повикот за налог за апсење на Нетанјаху

Министерството за надворешни работи на Франција соопшти дека ја поддржува независноста на Меѓународниот кривичен суд и неговата борба против неказнивоста...

Македонија3 часа

Претрес и кај Иџет Мемети во случајот со барањето поткуп

Синоќа, по наредба на судија на претходна постапка, извршен е претрес во домот на членот на Советот на јавните обвинители,...

Свет4 часа

Најмоќната серија земјотреси во последните 40 години: јужна Италија за пет часа регистрира 150 потреси

Речиси 150 земјотреси, најсилни во последните 40 години, се регистрирани вчеравечер и утринава на полињата Флегра во близина на Неапол...

Свет5 часа

Едно лице загина во напад со украинско беспилотно летало во регионот на Белгород

Една жена загина, а три лица се повредени во напад со дрон на Вооружените сили на Украина врз автомобил во...

Свет5 часа

Најмалку 10 лица повредени од удар на гром во Дрезден

Најмалку десет лица се повредени, од кои четворица потешко, во удар на гром за време на краткото, но силно невреме...

Свет5 часа

Во Полска уапсени девет лица за акти на саботажа во име на Русија

Полскиот премиер Доналд Туск соопшти дека полицијата уапсила девет лица кои извршиле саботажа во Полска за услугите на Русија. „Во...

Македонија18 часа

Уапсен врховен судија поради сомненија за примање поткуп

Врховниот судија Наке Георгиев е уапсен поради сомнеж за примање поткуп. „Денеска 20 мај, лишен од слобода е судија од...

Свет18 часа

Нови детали за трагедијата во Иран: технички дефект е причина за падот на хеликоптерот, јавуваат иранските медиуми

Причината за падот на хеликоптерот во кој се наоѓаше иранскиот претседател Ебрахим Раиси е технички дефект на леталото, јавува иранската...

Топ23 часа

За пари, син со нож му се заканувал на таткото во Велешко

Основното јавно обвинителство Велес поведе постапка против лице од селото Раштани за кое постои сомнение дека сторило кривично дело загрозување...

Македонија23 часа

Шверцувале мигранти од Босна и Херцеговина во Хрватска: на цариниците им плаќале по 1.500 евра

По спроведена истрага, УСКОК поднесе обвинение пред судот во Осиек против групата, во која беа вклучени двајца царински службеници, осомничени...

Економија23 часа

Нови цени на дизелот и бензините од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе одлука...

Македонија1 ден

Данела Арсовска од новата влада ќе бара прв приоритет да ѝ бидат законски измени за зголемување на платите на пожарникарите

За Денот на пожарникарите, 20 Мај, Бригадата за противпожарна бригада на Скопје доби уште едно ветување за поголема плата и...

Македонија1 ден

Владата нема испратено пораки за надомест, граѓаните да не наседнуваат на измамата и да не внесуваат лични податоци на веб-страницата

„Владата на Република Северна Македонија нема испратено СМС и други пораки во кои нуди надомест. Во конкретниот случај, кој се...

Топ1 ден

Загина кумановец, возилото во кое се превезувал излетало од патот

Вчера околу 15.00 часот во СВР Куманово било пријавено дека на автопатот Скопје – Куманово, атар на с.Агино Село, кумановско,...

Македонија1 ден

Комисијата на ЕУ ги повика Скопје и Атина да се држат до преспанскиот договор

Портпаролот на Европската комисија изјави за „Еурактив“ дека договорот од Преспа меѓу Грција и Северна Македонија од 2018 година мора...