Контакт

Црна хроника

Кочанскиот командир рекетирал печалбар од Италија и прикривал кривични дела

Објавено пред

Пензионираниот командир на кочанската полиција, Ванчо Тодоровски кој беше уапсен во средата, рекетирал, односно му се заканувал и му барал пари на печалбар од Италија, соопшти МВР.

dobivaj vesti na viber

По неговото приведување, разрешен е и неговиот помошник.

Пензионираниот командир се сомничи дека на кочанец кој работел во Италија му барал од 100 до 200 евра за да му прости наводни сообраќајни прекршоци кои ги направил додека престојувал во Кочани.

„Пријавениот ангажирал полициски службеници да му вршат сообраќајна контрола и без да биде констатиран прекршок му биле одземани документите, истиот потоа бил упатуван да оди да ги земе од командирот“ соопштуваат од МВР.

Освен тоа, командирот му се јавувал и во Италија и му барал пари и други подароци за полицијата да открие  кој ги ограбил неговите родители во 2006 година, а дури и барал да му купи автомобил од Италија.  За пет години зел вкупно 3.000 евра.

Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди утврдил дека нивните колеги од Кочани во 52 случаи на физички напад, тепачка и други прекршоци, полицајците изготвувале пријава дека била примена поплака наместо записник за примена пријава. Поради ова сторителите биле предупредувани, наместо да бидат прекршочно гонети.

Против пензионираниот командир е поднесена кривична пријава за „злоупотреба на службената положба и овластување“ и „измама„.

Во домот на командирот пронајдени се 77 куршуми кал.7,65 мм, 140 куршум за малокалибарска пушка кал.22 мм, три полициски СТОП палки, два пара лисици за врзување, полициско ротационо светло,  гумена палка, две магнетни налепници со натпис ПОЛИЦИЈА, гасен спреј, две полициски флуоресцентни елечиња, еден пиштол марка „Берета“ и малокалибарска пушка „Брно“, за кои поседува дозвола, 17 тестови за полагање на возачки испит на име на различни лица, еден телевизор марка Самсунг (за кој постои сомнение дека е набавен со парични средства добиени со изнуда), фотокопии од судска документација./крај/мвр/фф

Црна хроника

31-годишен велешанец тешко повреден: со возилото излетал од патот

Објавено пред

Утрово во 06.15 часот во СВР Велес било пријавено дека на автопатот А-1, делница Велес – Скопје, патничко возило „фолксваген голф“ со велешки регистарски ознаки, управувано од П.К (31) од Велес, излетало од коловозот.

dobivaj vesti na viber

Во несреќата, возачот се здобил со тешки телесни повреди, констатирани во болницата во Велес.

За настанот е известен јавен обвинител и по негово овластување, полициски службеници од СВР Велес извршија увид на местото.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Товарно возило излета од патот во Тетовско: тешко повреден маж од Србија

Објавено пред

Во СВР Тетово вчера во 18.30 часот било пријавено дека на автопатот Скопје – Тетово, кај мостот на река Вардар во тетовско Желино, товарно возило „волво“ со српски национални ознаки, управувано од Ж.Ј.(65) од Република Србија, излетало од патот.

dobivaj vesti na viber

Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил возачот, констатирани во Клиничка болница Тетово.

По овластување на јавен обвинител, увид на местото извршила екипа од СВР Тетово.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Мотоцикл удрил во паркирано возило на „Партизанска“

Објавено пред

Синоќа во 21.35 часот во СВР Скопје било пријавено дека на бул. „Партизански одреди“ во Скопје, мотоцикл со скопски регистарски ознаки, управуван од И.П.(39) од Скопје, удрил во запрено патничко возило „фолксваген голф“ со скопски регистарски ознаки, паркирано од В.Л.(23) од Скопје.

dobivaj vesti na viber

Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил возачот на мотоциклот, констатирани во приватна болница.

Извршен бил увид од увидна екипа на СВР Скопје.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

Иљази им забрани на докторите од Токсикологија да даваат изјави за медиумите

Економската директорка на Клиниката за Токсикологија, Бесија Иљази, им забрани на вработените на Клиниката за токсикологија да даваат медиумиски изјави,...

Македонија33 минути

Повеќе од 100 отсто зголемен бројот на претставки за дискриминација во 2023 година, Комисијата се жали на ограничен буџет и малкумина вработени

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација минатата година добила двојно повеќе претставки во однос на 2022 година. Денес, Комисијата...

Топ1 час

Загина маж во Кичевско: со возилото излетал од патот

Вчера во 13.00 часот во ОВР Кичево било пријавено дека на магистралниот пат А2, кај с.Трапчин Дол, кичевско, патничко возило...

Топ2 часа

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камениот мост – засега не е познат неговиот идентитет

Вчера, околу 20 часот, тело на машко лице било забележано од водите на реката Вардар во Скопје. Според изјавите на...

Македонија2 часа

Одземен имунитетот на судијата Наќе Георгиев, Обвинителството отвори истрага и против Мемети, но за него не се бара притвор

Обвинителството отвори истрага за врховниот судија Наќе Георгиев и за членот на Советот на јавните обвинители, Иџет Мемети, кои се...

Македонија2 часа

МВР утврди неправилности: забавниот парк со панорамско тркало во Карпош ќе биде отстранет

Постапувајќи по допрен глас дека во Скопје, на подрачјето на општина Карпош, поточно пред спортскиот центар „Борис Трајковски“, без соодветни...

Свет2 часа

Франција го поддржува Хаг во повикот за налог за апсење на Нетанјаху

Министерството за надворешни работи на Франција соопшти дека ја поддржува независноста на Меѓународниот кривичен суд и неговата борба против неказнивоста...

Македонија3 часа

Претрес и кај Иџет Мемети во случајот со барањето поткуп

Синоќа, по наредба на судија на претходна постапка, извршен е претрес во домот на членот на Советот на јавните обвинители,...

Свет4 часа

Најмоќната серија земјотреси во последните 40 години: јужна Италија за пет часа регистрира 150 потреси

Речиси 150 земјотреси, најсилни во последните 40 години, се регистрирани вчеравечер и утринава на полињата Флегра во близина на Неапол...

Свет5 часа

Едно лице загина во напад со украинско беспилотно летало во регионот на Белгород

Една жена загина, а три лица се повредени во напад со дрон на Вооружените сили на Украина врз автомобил во...

Свет5 часа

Најмалку 10 лица повредени од удар на гром во Дрезден

Најмалку десет лица се повредени, од кои четворица потешко, во удар на гром за време на краткото, но силно невреме...

Свет5 часа

Во Полска уапсени девет лица за акти на саботажа во име на Русија

Полскиот премиер Доналд Туск соопшти дека полицијата уапсила девет лица кои извршиле саботажа во Полска за услугите на Русија. „Во...

Македонија18 часа

Уапсен врховен судија поради сомненија за примање поткуп

Врховниот судија Наке Георгиев е уапсен поради сомнеж за примање поткуп. „Денеска 20 мај, лишен од слобода е судија од...

Свет19 часа

Нови детали за трагедијата во Иран: технички дефект е причина за падот на хеликоптерот, јавуваат иранските медиуми

Причината за падот на хеликоптерот во кој се наоѓаше иранскиот претседател Ебрахим Раиси е технички дефект на леталото, јавува иранската...

Топ23 часа

За пари, син со нож му се заканувал на таткото во Велешко

Основното јавно обвинителство Велес поведе постапка против лице од селото Раштани за кое постои сомнение дека сторило кривично дело загрозување...

Македонија24 часа

Шверцувале мигранти од Босна и Херцеговина во Хрватска: на цариниците им плаќале по 1.500 евра

По спроведена истрага, УСКОК поднесе обвинение пред судот во Осиек против групата, во која беа вклучени двајца царински службеници, осомничени...

Економија24 часа

Нови цени на дизелот и бензините од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе одлука...

Македонија1 ден

Данела Арсовска од новата влада ќе бара прв приоритет да ѝ бидат законски измени за зголемување на платите на пожарникарите

За Денот на пожарникарите, 20 Мај, Бригадата за противпожарна бригада на Скопје доби уште едно ветување за поголема плата и...

Македонија1 ден

Владата нема испратено пораки за надомест, граѓаните да не наседнуваат на измамата и да не внесуваат лични податоци на веб-страницата

„Владата на Република Северна Македонија нема испратено СМС и други пораки во кои нуди надомест. Во конкретниот случај, кој се...

Топ1 ден

Загина кумановец, возилото во кое се превезувал излетало од патот

Вчера околу 15.00 часот во СВР Куманово било пријавено дека на автопатот Скопје – Куманово, атар на с.Агино Село, кумановско,...